PRAKTIČNO

Kaj vse lahko gojite v lončkih

Objavljeno 18. april 2012 15.00 | Posodobljeno 16. april 2012 11.44 | Piše: M. F.

Dovolj sta že terasa ali balkon, tudi brez vrta lahko pridelate svojo zelenjavo.

Pomirite se s pomočjo priljubljene sredozemske dišavnice.

Čeprav nimate vrta, bi radi pridelali vsaj nekaj svoje zelenjave. Če ste ponosni lastnik terase ali vsaj balkona, ne bo težav. Številne vrste zelenjave je namreč povsem mogoče gojiti kar na balkonu. Zamislite si sveže paradižnike, solato, redkvice ali paprike, ki rastejo le nekaj korakov stran od vrat vaše kuhinje, in svoje sanje uresničite.

Pestri posevki v dosegu roke

Za vzgojo v posodah so najprimernejše vrtnine, ki rastejo v obliki nizkih grmičkov, imajo majhne glave ali drobne plodove. Idealni so torej paradižnik češnjevec, sladki feferoni, korenček z majhnimi koreni, solate, ki ne naredijo velikih glav, kumare in bučke grmičaste rasti, ki ne potrebujejo opore. Primerni za gojenje na balkonu so tudi nizki ali visoki fižol (slednjega lahko napeljete po ograji), grah, čebula, česen, paprika, redkvice, rukola, radič in še mnoge druge. Seveda ne gre pozabiti na zelišča, med katerimi so za posode najbolj priljubljeni peteršilj, bazilika, timijan, rožmarin in origano.

Pravilna posaditev za dober pridelek

Za gojenje zelenjave so najprimernejši večji lonci in korita, za zelišča grmičaste rasti bodo dovolj manjši lončki, korenasta zelenjava pa bo zahtevala globlje posode. V večje pa posadite višjo zelenjavo.

Pred sajenjem poskrbite, da bo posoda imela na dnu odprtine za odtekanje vode, kar je še posebej pomembno pri korenasti zelenjavi. Ta zahteva rahlo prst. Lepšega videza je glinena posoda, vendar se v njej prst hitreje izsuši in je zato potrebno pogostejše zalivanje. Sicer pa so najprimernejše čvrste plastične posode, ki dobro zadržujejo vlago.

Drenažne luknje prekrijte s črepinjami ali kamni, lonec napolnite z zemljo, posadite sadike ali posejte semena, po sajenju pa zemljo dobro zalijte.

Za zelenjavo v loncih in koritih izberemo univerzalno zemljo za rastline, še boljša pa je zemlja za vrt. Pogosto je kupljeni že dodano gnojilo z dolgotrajnim delovanjem. Če tega ni, ga dodajte ob sajenju. Za rast zelenjave ni primerna zemlja za lončnice, saj je premočna, zato lahko zelenjava v njej tudi propade.

Ko začne rasti

Seveda je med rastjo treba preverjati vlažnost zemlje, redno zalivati, dognojevati (za kar je najboljše tekoče gnojilo) ter odstranjevati plevel. Pri zalivanju pazite, da ne omočite rastlin, sicer se bodo na njih pojavila glivična obolenja. Najdovzetnejši zanje je paradižnik.

 

Deli s prijatelji