POLETNI GOBAN

Jurčki rastejo od maja do oktobra

Objavljeno 04. september 2014 21.00 | Posodobljeno 04. september 2014 21.01 | Piše: Ana Ivanovič
Ključne besede: goban

Poletni goban raste v času zorenja pšenice, torej sredi poletja, zato ga po domače radi imenujemo tudi pšeničnik.

Kakšna je vaša bera?

Pogosto slišimo od strokovnjakov, da bolj ko gobane nabiramo, bolj rastejo. No, nekaj bo že na tem, saj prav poletni in jesenski gobani nista ogrožena in vsako leto ponovno veselo rasteta.

Kaj so gobani?

Kadar rečemo gobani, vsi takoj pomislimo na, po domače, jurčke, najbolj cenjene, priljubljene in znane gobe. To je rod, ki obsega več kot 100 vrst, ki spadajo v družino cevark, saj imajo trosovnico sestavljeno iz drobnih cevk.

Kadar rastejo, rastejo kar precej množično in prav te dni jih je bilo na pretek, seveda pa tudi nabiralcev ni manjkalo. V takšnih primerih prav radi rečemo, da ima vsaka goba svojega stražarja, vendar je gobanov vedno za vse dovolj.

Rečemo mu tudi pšeničnik

Boletus reticulatus je poletni goban – pšeničnik, poletni jurček. Klobuk ima premer od 5 do 20 cm, ves je prekrit s fino žametno kožico svetlo rjavkaste barve. V suši površina zelo rada razpoka, kar je tudi eden najpogostejših razpoznavnih znakov.

Trosovnica je sestavljena iz cevk, luknjice so drobne, najprej bele barve, nato postanejo rumene in v starosti olivno zelene barve. Pri starih gobah so precej velike, da je odpadanje trosov lažje.

Bet je visok od 7 do 15 cm, valjaste oblike, v dnišču običajno zožen, svetlo rjave barve in prekrit s fino drobno mrežico iz belkastih vlaken. Tudi ta rad razpoka, in sicer po dolžini.

Meso je belo, prijetnega vonja in okusa in zelo aromatično.

Raste od maja do oktobra v listnatih gozdovih, predvsem pod hrasti, in ker ljubi toplo podnebje, je tudi eden redkih, ki jih najdemo v sušnem in vročem poletju.

Najbolj aromatičen

Ta goban je od vseh najbolj aromatičen in zato zelo cenjen, saj ga lahko uporabimo za prav vse vrste jedi in na vse načine. Lahko ga uporabimo tudi surovega, npr. v solati ali naredimo karpačo iz gob. Zame so najboljši takšni, ki imajo že rumeno trosovnico, ne več bele, saj so ti še posebno aromatični. Ko pa trosovnica pozeleni, je najboljši za sušenje in pozneje zmlet v prah ali kot suha goba za juhe ipd.

Zamenjamo ga lahko z žolčastim grenivcem

Poletnega gobana lahko v naglici in če smo nepazljivi kaj hitro zamenjamo za žolčastega grenivca (Tylopilus felleus), ki mu je v mladosti precej podoben. Najprej ima belo trosovnico, ki pa pozneje, z dozorevanjem trosov, postane rožnata. Če ga slučajno le naberemo in pripravimo, je hudo grenak, zato se običajno niti zastrupiti nimamo časa, ker jed, zaradi grenkobe, tako prej zavržemo. Če pa bi ga vendarle pojedli, je zastrupitev blaga, pojavijo se lahko le manjše prebavne motnje.

Vendar, ne igrajmo se s svojim zdravjem in pobirajmo le tiste gobe, ki jih sami res dobro poznamo!

Deli s prijatelji