DOM

Jedilnica za uživanje

Objavljeno 26. avgust 2013 18.00 | Posodobljeno 26. avgust 2013 18.00 | Piše: P. K.

Miza in štirje stoli – je jedilnica urejena? Verjetno se ne bi strinjali.

Stoli z naslonjali za roke omogočajo več udobja, tako da po obedu z veseljem še malo posedimo v dobri družbi.

Predstavljamo vam nekaj trikov, kako lahko jedilna miza v hipu postane uživaško središče stanovanja.

Opazna luč definira jedilni prostor

Posebno v velikih prostorih lahko miza deluje nekoliko izgubljeno. V takšni situaciji je kot nalašč trik z lučjo: lep, opazen lestenec, nameščen ne previsoko nad sredino mize, optično definira jedilni prostor – podnevi z opazno podobo, zvečer s toplo svetlobo. Pravilo, ki deluje tudi v manjših prostorih.

Udobni stoli za več družabnosti

Verjetno ste že spoznali, da so stoli z naslonjali za roke preprosto imenitni! Običajen jedilni stol poskrbi, da pri večerji sedimo vzravnano, takšen z naslonjalom za roke (nekateri so celo oblazinjeni) pa ponuja toliko udobja, da po obedu z veseljem še malo posedimo v dobri družbi. Ker pa takšen stol po navadi zahteva nekoliko več prostora, je priporočljiv za večjo jedilnico.

Preproga naredi jedilni prostor toplejši

Če sta dnevna soba in jedilnica v istem prostoru, ju običajno loči talna obloga: zofa in naslanjači kraljujejo na mehki preprogi, jedilna miza pa stoji na gladkih tleh. Predvsem v večjih, puristično opremljenih prostorih je dobro, da zadevo obrnete na glavo – barvit tepih naj drži skupaj jedilni del, saj mu vlije toplino in domačnost ter mu določi položaj v prostoru. Seveda je priporočljivo, da je praktičen za vzdrževanje, zato se, še posebno če imate otroke, velja izogibati takšnih z dolgimi dlakami.

Jedilno in pisalno mizo lahko preprosto kombinirate

Če ima jedilna miza tudi vlogo pisalne, se kaosu skoraj ni mogoče izogniti: papirji se kopičijo ob skodelicah in krožnikih, kozarec se nevarno približuje prenosnemu računalniku, prostora pa je vedno manj. A če je miza dovolj dolga, lahko iz rešitve v sili nastane simpatična ideja za vse, ki doma veliko in pogosto delajo: omislite si zelo dolgo mizo, na kateri se bo jedlo, igralo, bralo in delalo – s tem bo jedilnica postala osrednji del stanovanja, hkrati pa bo med njo in kotičkom za delo dovolj distance. Nasvet: namesto precej dolge mize si lahko omislite tudi dve identični normalne velikost, ki ju postavite drugo za drugo.

Manj prostora? Več udobja!

Pri manjših prostorih nam velikokrat pomaga pogum za konsistenco: v prvi vrsti stavite na udobje, namesto da poskušate prostor z najrazličnejšimi triki optično povečati. Z barvnimi stenami, kosi pohištva v slogu vintage in ljubko dekoracijo bo iz neprostorne jedilne niše v hipu nastalo udobno gnezdece, lesena klopca z mehkimi blazinami in odejami pa bo vabila k posedanju po jedi. Poskusite in se prepričajte!

Arhaične oblike 
določajo značaj

Skupne večerje so čudovit arhaični ritual, star skoraj toliko kot človeštvo. Obed ni nikjer tako pristen kot za prvobitno leseno mizo, ki deluje, kot da je na svetu že od vekomaj – in z leti samo pridobiva lepoto in značaj. Brezčasen sopotnik je tudi klasičen jedilni stol: ker je udoben, robusten in s svojo preprosto obliko ne izstopa preveč.

Omislite si zasebno galerijo

Le kje je ogledovanje družinskih fotografij pristnejše kot v krogu najdražjih za jedilno mizo? Ne nazadnje za mizo sedimo večkrat na dan, neredko za več kot le nekaj minutk. Razglednice, družinske fotografije in najrazličnejši spominki so kot nalašč za okras barvne stene za jedilno mizo, ki ji tako vdihnemo individualnost in toplino. Najbolje je, da slike obesite na višini med enim in dvema metroma. Tako ne bodo dobro vidne le med sedenjem, ampak tudi takrat, ko stojite.

Barvita mešanica stolov namesto strogega reda

Alternativa k enotni skupini stolov okoli jedilne mize je mešanica različnih stolov, med katerimi ima vsak svoj slog in značaj – in prav zaradi tega so skupaj videti odlično. Ne le da delujejo imenitno, ampak so tudi fleksibilnejši in praktični; ne nazadnje lahko število stolov poljubno kombiniramo glede na število gostov. K takšni konstelaciji se najbolje poda filigrana, zadržana miza, ki dovoli, da se značaji posameznih stolov čim bolj izrazijo.

Poigrajte se s svetilko

Številni menijo, da šele lep lestenec naredi jedilni prostor. A če zaradi nizkih ali mansardnih stropov to pri vas ni mogoče, nikar ne bodite žalostni. Odločite se za stoječe svetilo, ki še zdaleč ni le izhod v sili, ampak je prvovrsten dizajnerski objekt, za katerega se lahko zaradi vizualnega učinka odločite tudi, če ga sploh ne potrebujete. 

 

Deli s prijatelji