KUHANJE

Izpilite svoje kulinarične spretnosti

Objavljeno 04. september 2013 16.20 | Posodobljeno 04. september 2013 16.21 | Piše: M. F.

Ne bodite nestrpni, uporabljajte prave merilne posode, jedi pravočasno solite in izberite dovolj veliko ponev ali lonec.

Kuharski mojstri vedo, kako veliko ponev morajo izbrati.

V pripravo jedi vložite veliko truda, rezultati pa niso ravno taki, kot se jih nadejate. Najbrž vzroka ne gre iskati v sestavi jedilnikov ter izbiri živil, pač pa v tem, kako jih pripravljate. Preberite, katere napake so pri kuhanju najpogostejše in kako se jim lahko izognete, ter zablestite s svojimi kulinaričnimi veščinami.

Premalo segreta posoda pred praženjem

Počakati morate, da se toplota enakomerno razporedi po vsej površini. S tem boste preprečili, da bi se živila prijela na dno. Preden jih stresete v ponev, jo zato segrevajte vsaj tri minute.

Preveč živil v posodi

Če želite, da vse sestavine pri paniranju ali praženju dobijo pravo barvo, jih nikar ne prenatrpajte v posodo. Med posameznimi kosi mora biti vsaj pol centimetra prostora.

Sestavine nimajo prave temperature

Pri pripravi peciva morajo imeti vse sestavine, ki jih potrebujete, sobno temperaturo. Mlečne izdelke, maslo, jajca, moko, skratka vse, kar boste potrebovali pri pripravi, vsaj tri ure prej vzemite iz hladilnika. Če nimate časa čakati, lahko proces malce pospešite: maslo narežite na koščke, jajca za deset minut postavite v posodo s toplo vodo, mleko ali smetano pa lahko segrejete v posodi ali v mikrovalovni pečici.

Testenine kuhate v premalo vode

Kaj se zgodi? Postanejo zlepljene. Na vsakih 100 gramov dodajte liter vode. Vsekakor morajo imeti testenine v posodi dovolj prostora, da se ne sprijemajo med seboj.

Pečenko prehitro razrežete

Nikar pečenke takoj, ko je pečena, ne razrežite. Tako bo iz nje stekel ves sok in postala bo suha. Velik kos mesa naj, preden se ga lotite z nožem, čaka vsaj pet minut.

Ne solite, ko kuhate

Pogosto ljudje solijo hrano šele, ko je že kuhana, a s tem izgubi okus. Zlasti fižol, krompir ter druge stročnice in gomoljnice sol vsrkavajo, ko se kuhajo, in imajo zato pripravljene boljši okus.

Sestavine merite z napačno posodo

Vedno uporabljajte merilno posodo. Še zlasti to velja za tekoče sestavine, kot so mleko, olje, voda ali druge. Merilne skodelice in žlice uporabljajte tudi za moko ali sladkor. Še vedno pa je pri odmerjanju teh najzanesljivejši pomočnik tehtnica.

Deli s prijatelji