SPROSTITEV

Izbor vrtnega pohištva

Objavljeno 16. junij 2012 20.00 | Posodobljeno 16. junij 2012 20.00 | Piše: M. F.

Kako dobro bo leseno pohištvo kljubovalo vremenskim spremembam, je odvisno predvsem od vrste lesa, iz katerega je izdelano.

Les slabše kakovosti je cenejši, a dovzetnejši za vremenske vplive.

Pohištvo, ki ga uporabljate na balkonu, terasi ali na vrtu je večinoma namenjeno ugodju, poležavanju na soncu in druženju s prijatelji. Če so vaši zunanji sprostitveni kotički manjši, ste pri izbiri pravega seveda prostorsko omejeni. Tisti srečneži, ki te ovire nimate, pa boste pri nakupu najbrž največ pozornosti namenili obliki, materialom, funkcionalnosti in praktičnosti tovrstne opreme.

Udobje ali praktičnost?

Upoštevati je treba oboje. Malce manj spretni boste zagotovo izbrali materiale, ki ne zahtevajo stalnega čiščenja, brušenja in lakiranja. Tisti, ki boste mize, stole in ležalnike čez zimo pospravili, izberite lažje materiale in zložljive elemente. Če bo vrtno pohištvo čez zimo ostalo na prostem, imate na izbiro zelo kakovostne izdelke višjega cenovnega razreda, ki prenesejo vse vremenske neprijetnosti. Če pa za hrambo nimate prostora, za udobje pod milim nebom pa ne nameravate seči pregloboko v žep, izberite takšne iz vlite plastike, sintetičnih vlaken in drugih neobčutljivih materialov.

Les je lep

Koliko je leseno pohištvo odporno na vremenske spremembe, je odvisno predvsem od vrste lesa, iz katerega je izdelano. Slabši les zahteva temeljito zaščito s premazi, mnogokrat so v njem grče, zaradi vremenskih vplivov pa se krivi ter cepi na posamezne ostre in nevarne trščice. 

Kakovost ni poceni

Najboljši les za vrtno opremo je nedvomno tik, ki je izjemno obstojen in odporen. Ne lušči se in ne zahteva nikakršnega vzdrževanja. Tikov les je težak, prihaja pa iz jugovzhodne Azije, kjer drevesa gojijo na posebnih plantažah in izdelava pohištva iz njih ne ogroža pljuč našega planeta. Omenjeni les ima še eno zanimivo lastnost: njegova barva se spreminja. Prvotno medeno rjav z leti postane srebrno siv. Pohištvo iz tika je večji, a na dolgi rok upravičen izdatek.

Za zunanje pohištvo je primerna tudi cedra. Ta les je nekoliko manj odporen, vendar pa je tudi veliko lažji kot tikov. Takšno pohištvo je zato lažje prestavljati. Cedra res vsebuje naravna olja, ki les varujejo pred živalskimi škodljivci in plesnijo, vendar za zunanjo uporabo vseeno potrebuje zaščitni premaz.

Če vam je ljubše leseno pohištvo, ki zagotavlja nekoliko preprostejši in bolj domač videz, izberite vrbo. Vrtne stole, mizice in naslonjače namreč še vedno pletejo tudi iz mladih vejic tega drevesa. Dodatna zaščita ni potrebna, saj jih varuje njihova kožica oziroma mlada plast lubja.

Kaj pa blazine?

Vsi omenjeni materiali so trdi, zato si je za popolno udobje treba pomagati z mehkimi blazinami. Izberite takšne, ki se barvno lepo podajo v vaš ambient in ki jih lahko z vrvicami pritrdite na podlago ter vsake toliko tudi operete. Ob dežju pa jih le umaknite pod streho.

Deli s prijatelji