KULTURNA RASTLINA

Hmelj raste tudi
 ob potoku

Objavljeno 15. marec 2012 07.30 | Posodobljeno 15. marec 2012 07.30 | Piše: Zlatko Zajc

Latinsko ime hmelja (Humulus lupulus) ni pojasnjeno, saj ne vemo, ali izhaja iz besede humus ali slovanske besede za hmelj.

Hmelj je vsestransko uporabna kulturna rastlina. Foto: Wikipedia

Mnogo hmelja je gojenega, saj je nujen za pridelavo piva. Napitku daje potrebno grenčino, a v steklenici piva ga je v resnici zelo malo. Na plantažah se je malo izrodil in za nabiralništvo se bomo ozrli po divjerastoči rastlini.

Hmelj, ki ga najdemo na dobri zemlji ob potokih, na robovih gozdov, je najhitreje rastoča rastlina pri nas, saj na leto zraste tudi več kot 15 metrov. Divjerastoči ima enake ali celo boljše sestavine kakor tisti, ki ga gojimo na njivah.

Poganjki kot priloga, solata ali osnova za kremno juho

Poganjki, ki jih nabiramo od konca marca do maja, so najokusnejša divjerastoča zelenjava, ki jo lahko pripravimo na več načinov. Odlični so kot priloga, solata ali osnova za kremno juho. Za vsako jed jih na kratko prevremo in nato zaužijemo. So zares zelo okusen priboljšek, ki ima še nekaj zdravilnih lastnosti. Priporočajo ga kot spomladansko kuro za čiščenje jeter, krvi, pomaga pa tudi revmatičnim bolnikom. Vsekakor si je treba vsako pomlad pripraviti nekaj obrokov iz te okusne in dostopne zelenjave. Avgusta in v začetku septembra pa nabiramo dozorele hmeljeve storžke, ki jih uporabimo za zdravljenje.

Hmelj je trajnica z razraslo koreniko, ki odžene šesterorobo stebelce, ki se ovija v smeri urnega kazalca. Cela rastlina je porasla s krhkimi kaveljčki, ki so neprijetni tistim z občutljivo kožo. Spodnji listi imajo pet krpic, višji pa le tri.

Pripravki iz hmelja dobri za prebavila in živce

Rastlina je dvodomna in najprej opazimo zelenkaste cvetove, pozneje pa se razvijejo znani storžki. Uživanje hmeljevih pripravkov je dobro za prebavila in predvsem za živce, poleg tega pomirjajo in vzbujajo tek. Nekoč, ko še ni bilo tablet proti nespečnosti, so si pomagali z njim, in to na vsaj dva načina: izdelali so vzglavnik, ki so ga napolnili s suhimi storžki, in takšno pomagalo še vedno deluje brez stranskih učinkov. Drugi način pa je pitje čaja, in to pred spanjem. Pripravimo ga tako, da dober ščep prelijemo z vročo vodo in ga po nekaj minutah odcedimo. Za pomiritev živcev in nemira ga lahko pijemo tudi čez dan. Pomirja tudi pretirano spolno razdraženost pri moških, zato je bil cenjen zlasti med menihi, ki so ga pripravili tako, da so na liter vode dodali 40 gramov suhih storžkov in zavreli za dve minuti, potem so se lažje posvetili vzvišenim premišljevanjem. Nasprotni učinek naj bi imel čaj na dekleta in žene zaradi vsebnosti hormona estrogena, tako da ga v Angliji uporabljajo kot ljubezenski napitek …. Hmeljev čaj naj pijejo tudi doječe matere, ker pomirja in pospešuje izločanje mleka. Sok, ki ga iztisnemo iz svežih poganjkov in mladih listov, izjemno pospešuje prebavo pri tistih, ki trpijo za zaprtjem. Pospešuje izločanje seča in pomirja bolečine v maternici. Iz posušenih hmeljevih storžkov lahko z iztresanjem pridobimo hmeljevo moko, ki jo uživamo trikrat na dan za noževo konico in ima enake učinke kot priprava napitkov.

Sočni hmeljevi poganjki bodo prijetno presenetili tiste, ki jih ne poznajo, in obogatili naše pomladanske obroke z zares zdravo in okusno hrano. Priročni vzglavnik, napolnjen s storžki, pa nam bo še kako prav prišel v dnevih preutrujenosti in skrbi. Z uživanjem čaja se bomo prav tako pomirili in mimogrede naredili precej koristnega za svoje telo, ki je vse bolj izpostavljeno globalni napetosti.

Deli s prijatelji