TRŽNICE PO SLOVENIJI

Gobe so biznis

Objavljeno 27. julij 2014 17.00 | Posodobljeno 27. julij 2014 17.00 | Piše: Ajda Janovsky

Glede na cene gob se vam na tržnici bolj kot v vlogi kupca splača pojaviti v vlogi – prodajalca.

Medtem ko so nam iz Kopra sporočili, da bi pri njih na tržnici gobe zaman iskali, se v dveh največjih slovenskih mestih na tržnicah lahko pohvalijo s solidno bero gob. Čeprav jih je, kaže, po dežju pokukalo na plan res veliko, pa ni čutiti, da bi cene kaj pretirano drsele navzdol. Tako v Ljubljani kot tudi v Mariboru vas bo kilogram gob uradno stal 20 evrov – smo odkrili med tednom. Zanimivo, a enako vsoto zahteva gobarka, ki svoje storitve ponuja kar v spletnem oglasniku: za 20 evrov vam ročno nabere kilogram svežih jurčkov ali lisičk.

V soboto je ceneje

Da cene le niso nujno tako visoke, vsaj ne za vse vrste gob, smo se lahko prepričali v soboto na osrednji ljubljanski tržnici. Na najživahnejši dan v tednu so kupci namreč kilogram lisičk lahko dobili že 16 evrov (košarica z 250 grami stane 4 evre), košarica jurčkov (320 gramov) je stala 6 evrov, kar pomeni, da so prodajalci za kilogram zahtevali nekaj več kot 18 evrov. Gobe so torej precej drage, a saj jih v kratkem časovnem obdobju tako in tako ne moremo veliko pojesti. Če ste nekoliko podjetni in imate čas, pa se vam v teh časih gotovo splača kakšen nabiralski podvig, s katerim boste nekoliko požlahtnili družinski proračun.

Tržnica Ljubljana Center

  • 1 kg lisičk 20 evrov
     
  • 1 kg jurčkov 20 evrov

Tržnica Maribor

  • 1 kg lisičk 20 evrov
     
  • 1 kg jurčkov 20 evrov Tržnica Ljubljana Center
     
  • 1 kg lisičk 20 evrov
     
  • 1 kg jurčkov 20 evrov

Predstavljamo prodajalko

Nina Novak iz Pesnice pri Mariboru

Srednješolka Nina Novak iz Pesnice pri Mariboru počitnic ne bo zapravila v brezdelju: bodočo vzgojiteljico že nekaj mesecev srečujemo na osrednji ljubljanski tržnici pa tudi na tržnici v Kranju, kjer prodaja ekološke pridelke in izdelke s Kmetije Kauran. Na njej pridelujejo ekološke lešnike in orehe, na tržnici pa navadno ponujajo tudi domače orehovo olje – prestižno hladno stiskano, ki stane 50 evrov, in nekoliko cenejše, vroče stiskano, pri katerem namesto dveh do treh kilogramov orehov, kot je to pri hladnem, za liter olja porabijo precej manj semen. Simpatična prodajalka, ki pravi, da v delu na tržnici resnično uživa, pove, da se najbolj razveseli, ko stranke pohvalijo kupljeno blago. Še posebno turisti radi pohvalijo nakup, zlasti ko izvejo, da je iz ekološke domače pridelave brez škropiv, kar jim Nina, ki pomaga tudi pri drugih z lešniki in orehi povezanih opravilih, lahko potrdi iz prve roke. Že zdaj se tudi veseli obiranja dreves, pri katerem redno pomaga, a bo morala nanj počakati do pozne jeseni. 

Deli s prijatelji