NOTRANJA OPREMA

FOTO: Napeta igra recikliranja

Objavljeno 04. september 2013 13.40 | Posodobljeno 04. september 2013 13.42 | Piše: Mateja Špan

Oblikovalci pohištva svoj navdih radi črpajo v naravnih materialih in se poigravajo z učinki, ki jih je na njih pustil pečat časa.

Naplavine so odličen material za izdelavo vrtnega pohištva, saj jim dež ne more do živega. Dodamo le nove udobne blazine.

Pohištvo v našem domu – poleg tega, da ustvari ambient – pove, kdo smo, kako razmišljamo in kaj imamo najraje. Smo tradicionalisti, pripadniki moderne tehnike ali romantične duše? Si upamo eksperimentirati ali imamo raje preverjene rešitve? Bi poleg povsem novih kosov dodali kakšen rustikalen del pohištva, ki je pripadal babici ali pradedku, je kot relikvija potoval iz roda v rod in ki je poleg tega zelo dragocen ter nam daje občutek, da smo prostoru dodali pridih varnosti in tradicije?

Unikatno in izvirno

Danes se oblikovalci pohištva vse bolj obračajo nazaj k naravi. Bližnjo preteklost naših prednikov je zamenjala daljna preteklost narave. Oblikovalci trenutno svoj navdih največkrat črpajo v naravnih materialih in učinkih, ki jih je na njih pustil pečat časa. Podjetja, ki izdelujejo tovrstno pohištvo, raziskujejo erozijo in obrabo ter se navdušujejo nad nepopolnostjo in naključnimi oblikami. Ponovno uporabijo naravne materiale in s tem presežejo preprosto ekološko zavest. Z različnimi idejami vrhunskih oblikovalcev ustvarjajo unikatne estetske kolekcije pohištva, tako da poudarijo edinstvene lastnosti najrazličnejših materialov, kot so naplavljen in okamneli les, živalske kože in delci kosti, ter jih nadgradijo v odlične mize, omare, regale, luči in dodatke. Dajo jim novo življenje.

Ni tako preprosto

Tehnično spretni posamezniki si najbrž predstavljajo, da bi lahko po kakšnem daljšem sprehodu in naključno nabranem materialu ob poti takšno pohištvo izdelali tudi sami. Kosi so dovolj nekonvencionalni in zato je oblikovanje prepuščeno domišljiji. Čeprav so posamezni elementi po navadi povsem preprosti, pa sta lahko pritrditev na vnaprej pripravljeno jekleno podkonstrukcijo in izdelava preostalih detajlov precej zahtevnejši. Osnovni elementi so namreč tako imenovani najdenčki: materiali iz narave, tudi preproste kovinske plošče (ki jih teoretično lahko najdemo tudi v naravi), ki so na prvi pogled videti stari, nesimetrični in neuporabni. Zdrava pamet bi svetovala, da lahko kakšna izvirna naplavina deluje le kot samostojen nenavaden kos sodobne umetnosti, nikakor pa ne kot sestavni del funkcionalne opreme. A tokrat se zdrava pamet moti.

Ker pohištvo ni poceni (navsezadnje je unikatno in ročno izdelano, večinoma po naročilu, kar pa je dolgotrajno in zamudno), o njem ni pametno razmišljati kot o potencialnem nakupu, ampak naj nam bo bolj v navdih. In razmislimo, katere navadne predmete bi lahko reciklirali, uporabili na novo in s tem ustvarili vizualno zanimivost v svojem domu. 
 

Sam svoj mojster

Cenejša različica recikliranega pohištva so palete. Iz njih je mogoče izdelati vse – od vrtnega pohištva do stopnic, regalov, obešalnih sten, postelj … Ideja je izvirna, marsikomu morda malo manj všečna, je pa uporabna in cenovno ugodna. Zakaj ne bi iz palet, ki jih lahko uporabimo grobe neobdelane, ali pa jih prebarvamo v želeno barvo, sestavili pohištva za stanovanje, ki ga oddajate študentom? Morda bi bila tovrstna oprema idealna za sobo vašega nagajivega in iznajdljivega malčka? Paletno pohištvo je težje uničljivo, lahko ga popravljamo parcialno, poleg tega pa še investicija ni visoka. Tako lahko opremite vikend v gorah ali sestavite vrtno sedežno garnituro – potrebujete le nekaj udobnih blazin, oblečenih v pisane vzorce. Moža lahko s tem uspešno zaposlite za nekaj časa.

 

Deli s prijatelji