NAREDI SAM

Domače milo, prijazno do kože, odlično darilo

Objavljeno 17. december 2013 11.15 | Posodobljeno 17. december 2013 11.15 | Piše: Alenka Kociper

Izdelava mila je preprosta, podobno kot peka mafinov, a preden se je lotite na lastno pest, pozorno preberite recept in ga natančno upoštevajte.

Posušeni ognjičevi cvetovi. Foto: Božo Grabovec

Milo je tako vsakdanji pripomoček ali, bolje rečeno, sredstvo za higieno, da o njem sploh ne razmišljamo. Preprosto ga kupimo, naj bo tekoče ali trdo, se z njim umivamo, po uporabi dišimo ali pa tudi ne. Če smo bolj zahtevne sorte, posežemo po boljših, naravnih, posledično dražjih žajfah, če imamo neobčutljivo kožo, pa je dobra tudi tista iz bližnjega diskonta. Vsaj tako se nam zdi, čeprav dolgoročno to gotovo ne drži. Vsaka koža, zlasti pa občutljiva otroška, nam bo hvaležna, če ji bomo privoščili čim bolj kakovostno nego, v katero spada umivanje z naravnimi mili, ki jih z malo truda in iznajdljivosti lahko pripravimo sami. To je lahko tudi namig za darilo pred naglo bližajočimi se prazniki... 

Vse povsem naravno

»Po poklicu sem diplomirana vzgojiteljica in to delo tudi z veseljem opravljam, a vedno iščem nove poti v življenju. Skrbim, da moja družina živi čim bolj zdravo in v sozvočju z naravo in odločitev, da poskusim narediti domače milo, je prišla povsem spontano,« pravi Nataša, polno zaposlena mama petih otrok, ki ob zahtevnem delu v službi in družini vedno najde čas za nove izzive.

Recepti, po katerih izdeluje milo, so plod vztrajnega brskanja po literaturi in neštetih preizkusov. Čeprav nima ustrezne izobrazbe, je pripravila recepte, po katerih izdeluje odlična naravna mila, mazila, tinkture in olja.

»Začelo se je iz moje želje, da bi naredila nekaj dobrega zase in za družino, danes pa je preraslo potrebe po kakovostni družinski kozmetiki in mož Mladen se je s prijateljem Iztokom lotil prodaje pod blagovno znamko Botanik,« pripoveduje Nataša, medtem ko z nožem reže milo na primerno velike kose. Vse delo opravi ročno, potrebne sestavine pa izbira kar se da skrbno. »Zelišča, ki jih uporabljam za svoje izdelke, pridelujemo na odmaknjenem posestvu v dolini, imenovani Čukova graba, v bližini Ormoža ali nabiramo divja v naravi. Prav tako pri pripravi ne uporabljam nobenih konzervansov, umetnih barvil ali arom oziroma drugih dodatkov,« je odločna Nataša, ki nam je zaupala recept za pripravo ognjičevega mila. Pod njenimi rokami je videti preprosto, zares kot bi pekla praznične piškote ali pripravljala kosilo za številno družino, saj pri delu uporablja povsem vsakdanje kuhinjske pripomočke, na primer kuhalnico ali palični mešalnik. A vendar velja pomembno opozorilo, izdelave mila se lotite s čisto glavo in jasnih misli, saj se v postopku uporablja natrijev hidroksid (NaHO), ki lahko povzroči eksplozijo, če ga napačno uporabljamo.

Na vprašanje, zakaj so mila, izdelana po njenih receptih, prijazna do kože, je brez razmišljanja odgovorila: »Mila izdelujem izključno iz rastlinskih maščob, z dodatki čistih eteričnih olj in naravnih sestavin, ki imajo veliko zdravilnih in blagodejnih učinkov. Izdelana so po hladnem postopku, zato se v njih ohranijo vsi izvlečki zdravilnih rastlin in vse vsebnosti naravnih ter eteričnih olj, pri procesu umiljenja pa nastane rastlinski glicerin. So brez umetnih barvil, konzervansov in drugih dodatkov, ki bi kakor koli škodili ljudem ali živalim.«

Videti je preprosto, kdor si upa, naj poskusi!

Postopek izdelave

Pet žlic posušenih ognjičevih cvetnih listov prelijemo z litrom vrele vode in pustimo stati pol ure. Precedimo in počakamo, da se poparek ohladi. Dodamo NaOH in previdno premešamo. Zeliščni poparek se v trenutku segreje na 90 ˙C! V stiku kristalov NaOH z vodo se namreč sproži kemična reakcija, pri kateri se sprosti veliko toplote, obvezno moramo uporabiti plastično posodo in pripomoček za mešanje.

Pozor! Previdno z NaOH, da ne eksplodira.

Vedno dodajamo NaOH v vodo in ne obratno! Če zlijemo zeliščni poparek na NaOH, eksplodira! Na koži, očeh ali dihalih lahko pusti nepopravljivo škodo, zato pri izdelavi mila obvezno uporabljajte zaščitno opremo: očala, gumijaste rokavice in masko za zaščito dihal. Medtem ko se raztopina NaOH ohlaja, v drugi posodi stalimo trdno maščobo in ji primešamo tekoča olja. Počakamo, da se ohladi na 40 C. Staljena olja prelijemo v plastično posodo in jim prilijemo raztopino luga, ki mora imeti enako temperaturo.

Kot puding

S paličnim mešalnikom mešamo tako dolgo, da se snov začne gostiti in je vse bolj podobna pudingu. Dodamo eterično olje in dve pesti posušenih cvetnih listov ognjiča ter še naprej temeljito mešamo. Molekule različnih sestavin se med burno kemično reakcijo spajajo. Še prej pa se zelo nevaren NaOH začenja spajati z maščobnimi kislinami (saponifikacija). Tako nastaneta milo in rastlinski glicerin. Nato zmes vlijemo v lesen model, lahko tudi v silikonskega. Pustimo stati en dan, nato ga razrežemo na kose in pri sobni temperaturi zorimo štiri tedne. Milo mora zoreti, da je primerno za uporabo, vsakih nekaj dni ga obrnemo.

  • Ognjičevo milo

Sestavine:

  • 600 g ognjičevega olja (posušeni cvetni listi ognjiča so bili tri tedne macerirani v olivnem olju),
  • 500 g kokosovega olja,
  • 500 g palmovega olja,
  • 50g karitejevega masla,
  • 50 g ricinusovega olja,
  • 30 g olja grozdnih pečk,
  • 10 ml 100-% eteričnega olja sivke,
  • dve pesti posušenih cvetnih listov ognjiča,
  • 238 g NaHO,
  • 570 g poparka ognjiča
Deli s prijatelji