PRI USNJARJU

Dežne kaplje odtečejo po resicah

Objavljeno 04. oktober 2012 08.15 | Posodobljeno 04. oktober 2012 08.15 | Piše: Domine Zupančič Koral

Prišiti gumbi na telovniku bodo odfrčali ob prvem zatikanju za bučko sedla, zato so bolj primerni močnejši drukarji, ki se ne odpenjajo že ob močnejšem pišu vetra, hkrati pa jih lahko vselej zapnemo nazaj.

Z vrha Lubanca zrem globoko v dolino, pod dvigajočo se meglico se kaže zvonik domače cerkve, zlovešča temna kapa oblakov se umika z vrhov Kočevskega roga, Čejna pa nestrpno hrza, kot da bi začutila bližino doma. Še nekaj minut in smo doma, si mislim, medtem ko na hrbtu čutim še zadnje težke kaplje, ki polzijo po resicah telovnika stran od telesa kot dokaz, da niso samo za okras.

Tla so razmočena in ostri robovi podkev so komaj kos strmini, tako zibajoč se v sedlu se domislim izkušenega konjenika s Pohorja, ki je pri naročilu usnjene jakne in telovnika vztrajal, da resice všijem na prsih, ramenih, na rokavih in hrbtu, smejoč se, da se je treba učiti od Indijancev: »Oni so bili prisiljeni preživeti v naravi,« se je prijazno namuznil.

»Tako se dežne kaplje razpršeno ujamejo na vrsto navzven štrlečih resic in odkapljajo mimo telesa na tla.«

Z roko dotipljem rahlo ovlaženi usnjeni del telovnika na hrbtu, z drugo zategnem vajeti in zadovoljen v lahnem galopu premagam še zadnjih sto metrov proti domu.

Usnjeni telovnik je v ljubiteljskem konjeništvu skorajda nepogrešljiv del oblačila; v poletni vročini nas ščiti pred sončnimi žarki in piki žuželk, v slabem vremenu nas ubrani vetra in dežja, pozimi pa ublaži občutek mraza.

Bolj drzni ga poleti nosijo na golo kožo, oni manj na majico, medtem ko se v vsakem letnem času telovnik odlično kombinira s pravilno izbiro oblačil.

Del zelo priljubljenega kroja pri konjenikih je usnjena vrvica pod pazduho, ki jo je možno razrahljati oziroma zategniti, primerno debelini spodnjih oblačil. To je dobrodošlo tudi zato, ker bomo kakovosten usnjeni telovnik nosili pet ali deset let. V tej dolgi dobi se mnogim zgodi, da spremenijo krepkost svojega trupa, in popuščanje usnjene vrvice je prav priročno za tolažbo, da se vendarle še nismo tako zredili.

Tovrstni telovniki običajno niso podloženi, podloga bi se hitro strgala, saj ježa zahteva ogromno dinamičnega gibanja, hkrati pa bi preprečila prvinski stik prijetnega občutenja usnja z našim telesom. Telovniki za svečane priložnosti, denimo za parade ali na slovesu od konjeniškega tovariša, so bolj elegantni. Ker v omenjenem primeru oblečemo srajco, je elegantni telovnik praviloma podložen in po vsej sestavi kroja v celoti zaključen s šivanjem.

Telovniki za konjenike so izdelani pretežno iz gladkega ali brušenega govejega usnja debeline od 1,2 do 1,4 mm. Takšna debelina še omogoča zaščito pred mehanskimi poškodbami, kot so štrclji vej in podobno, tudi premoči pozneje, hkrati pa še ne ovira gibanja telesa.

image
Domine Zupančič Koral

Prednost gladkega usnja je, da pozneje premoči, ta čas lahko podaljšamo z nanosom tanke plasti masti, hkrati pa se bolj vidijo ridi in brazgotine ostrih predmetov.

Brušeno usnje s kratkimi vlakni ima čvrstejšo strukturo in je nekoliko bolj odporno proti prepuščanju vode kot usnje z daljšimi vlakni na licu, je pa zanj značilna manjša občutljivost za odrgnine. Poleg tega zelo dobro varuje pred sončnimi žarki, ker jih razprši.

Za vzdrževanje takšnega usnja uporabljamo impregnacijsko razpršilo, ki ustvari zaporo proti premočenju in preprečuje vezavo umazanije z vlakni usnja. Slaba stran nege s sprejem je, da moramo telovnik nasprejati po vsakem dežju. Če za vzdrževanje brušenega usnja uporabimo masti, pridobi videz gladkega usnja ter hkrati potemni. Priporočam, da to preizkusite na majhnem skritem delčku usnja, da se prepričate, ali vam bo všeč.

Prišiti gumbi bodo odfrčali ob prvem zatikanju za bučko sedla, zato so bolj primerni močnejši drukarji, ki se ne odpenjajo že ob močnejšem pišu vetra. A če se, jih lahko vselej zapnemo nazaj. Tudi zadrga bi bila kratkega veka, obenem bi zaradi močnejše sile spravila jahača v nevarnost.

Poleg dveh zunanjih žepov je na telovniku dobrodošel notranji žep na zadrgo ali ježka (sprimni trak) za vrednejše osebne predmete in dokumente, ki so nujna prtljaga. Člani konjeniških društev na zunanjo površino telovnika spredaj ali zadaj našijejo embleme značilnih oznak, s katerim izražajo pripadnost društvu ali konjenici. Kadar se tudi jaz družim z njimi, čutim, da imajo široko srce in lepo ravnajo s temi plemenitimi živalmi, na svoje telovnike pa so zelo navezani, kajti v njih užijejo najlepše urice. Naslednjič več o telovniku, primernem za gobarjenje

Deli s prijatelji