SELITEV

Da bo posoda ostala cela

Objavljeno 14. marec 2012 16.20 | Posodobljeno 14. marec 2012 16.21 | Piše: M. F.

Osnovni pripomočki so kartonaste škatle, časopisni papir in lepilni trak.

Naj vam z vaših priljubljenih krožnikov teknejo jedi tudi v novem domu.

Selitev v novi dom naj bi bil vesel dogodek, a veselje prinaša le konec selitve. Preden pa se to zgodi, se zdi, da pakiranju in zlaganju ne bo konca. Med predmete, ki jih je treba prenesti v novi dom, sodi tudi posoda, od loncev do jedilnega pribora in kozarcev, vaz ter vseh drugih občutljivih in drobnih reči, in to nepoškodovana.

Obvezna oprema

Brez škatel iz debele lepenke in časopisnega papirja ne bo šlo. Priporočljivejše so manjše škatle, da boste posodo vanje lahko zložili po kategorijah, pa tudi pretežke ne bodo, ko bodo polne. Pripravite si dovolj širokega in močnega lepilnega traku, s katerim boste dno škatel dobro zalepili. 

Veselo na delo

Dno škatle najprej prekrijte z zmečkanim časopisnim papirjem. Ta deluje kot vzmet in posoda se med selitvijo ne bo razbila. Posodo vedno zlagajte v škatle tako, da je na dnu najtežja in najrobustnejša, na vrhu pa naj bodo drobnejše in občutljivejše stvari. Tudi pri pakiranju stekla naj bodo spodaj težki stekleni ali kristalni pladnji, na njih težki vrčki za pitje, potem pa čedalje lažje stvari iz čedalje tanjšega stekla. Na vrhu naj bo spet plast zmečkanega papirja.

Seveda ne pozabite, da je treba vsak kos, preden ga daste v škatlo, dobro zaviti v časopisni papir. Vaze in kozarce zavijte tako, da zgornji rob papirja potlačite v notranjost. Kozarce iz zelo tankega stekla ali kristala zavijte v dvojno plast papirja.

Krožnike enostavno zložite enega na drugega, tako da so večji spodaj in manjši zgoraj, med njimi pa naj bosta vsaj dve plasti časopisnega papirja.

Vsako zavito posodo položite v škatlo, prazen prostor med posodami pa ponovno zatlačite z zmečkanim papirjem. Z njim obložite tudi kote škatle, saj je tam večja nevarnost, da pride do udarca.

Na vrhu škatle naj bo toliko zmečkanega papirja, da se pokrov škatle ne ugreza, ko ga enkrat zaprete in zalepite, temveč je občutiti, da je v škatli nekaj trdega in se lepenka ne vda.

Nazadnje škatle še dobro označite. Na vsako napišite »kuhinja« ali »jedilnica«, da bodo vsi vedeli, v kateri prostor novega doma je treba škatlo odložiti. Pod oznako prostora napišite, kaj je v škatli, da boste vedeli, po kakšnem vrstnem redu jih je treba odpakirati in v katerih so stvari, ki jih nujno potrebujete in jih morate torej najprej pomiti v pomivalniku.

Deli s prijatelji