OZIMNICA

Da bo paradižnik sladkal tudi pozimi

Objavljeno 21. avgust 2013 19.40 | Posodobljeno 21. avgust 2013 19.42 | Piše: Taša Oven

So obdobja, ko na našem vrtu ni nobene zelenjave in sadja, pa obdobja, ko ne vemo, kam bi s pridelkom. Trenutno je čas, ko nas razveseljujejo rdeči sočni paradižniki.

Sproti jih ne moremo pojesti.

Za zimske dneve jih lahko shranimo v različnih oblikah. Najhitreje je, da zamrznemo kar cele paradižnike. Prav nam bodo prišli kot dodatek v goveji juhi ali enolončnici. Res pa je, da nam v zamrzovalniku zavzamejo veliko prostora. Naslednja možnost za shranjevanje v zamrzovalniku je, da jih preprosto zmeljemo s paličnim mešalnikom in damo v jogurtove lončke. Uporabili ga bomo lahko v različnih polivkah ali za paradižnikovo juho.

Vložen 
v kozarce

Okus bo obdržal, če ga preprosto vložimo v kozarce. Zrele paradižnike operemo in razrežemo na štiri dele. Lahko jih olupimo ali pa obdržimo lupino. Zložimo jih v steklene kozarce in zapremo. Kozarce položimo v večjo posodo z vodo in počasi segrevamo ter pustimo, da voda nekaj časa vre.

Mezga

Paradižnikovo mezgo lahko vsak pripravi po svojem okusu. Eden izmed najbolj preprostih receptov je, da paradižnik operemo, očistimo in narežemo na enakomerne koščke. Stresemo jih v višji lonec, malo posolimo in kuhamo na zmernem ognju.

Dušimo jih počasi, dokler voda ne izhlapi oziroma se ne zgostijo. Pred koncem dodamo baziliko in origano. Z mezgo napolnimo dobro oprane in ogrete kozarce, jih zapremo in za kratek čas obrnemo na pokrovčke, nato pa jih pokrite počasi ohladimo.

Sok proti mačku

Pri večini paradižnikov sok sicer ni na seznamu najbolj priljubljenih napitkov, a ker učinkovito odpravi mačka, mogoče ni narobe, da ga shranimo nekaj tudi v tej obliki. Deset kilogramov očiščenega paradižnika narežemo na koleščke, te pa naložimo približno 10 cm visoko v veliko posodo. Rahlo posolimo, nato pa nanje naložimo preostali paradižnik, ki ga ravno tako posolimo, in pustimo stati čez noč.

Naslednji dan kuhamo na zmernem ognju, zavremo in med občasnim mešanjem kuhamo približno dve uri. Nato ga odstavimo, pretlačimo s paličnim mešalnikom in znova pristavimo na ogenj. Dodamo 80 g sladkorja ter med pogostim mešanjem kuhamo še od dve do tri ure. Vroč vkuhan sok nalijemo v čiste steklenice z debelim vratom, ki smo jih prej ogreli v pečici. Dobro zapremo, zavijemo v odejo in počakamo, da se do konca ohladijo.

image
a:1:{s:11:"description";s:39:"Za dober pridelek se splača potruditi.";}
Na soncu in v pečici

Za sušenje izberemo mesnato sorto, npr. pelate. Izberemo sadeže, ki so približno enake velikosti, da se bodo enakomerno posušili. Paradižnik prerežemo na pol, odstranimo semena, rahlo solimo in razporedimo na pladenj. Sušimo ga lahko na soncu, v pečici ali dehidratorju. Pečico vklopimo na 50 stopinj s funkcijo krožnega zraka. Glede na debelino rezin ga sušimo od tri do šest ur.

Najcenejši način je, da rezine sušimo na soncu, vendar to delamo le čez dan, zaščititi pa jih moramo pred žuželkami. Odvisno od temperature jih sušimo od štiri do šest dni. Paradižniki so suhi, ko so znotraj še malo mehki. Tesno jih natlačimo v kozarčke, dodamo lovorjev list in strok česna ter napolnimo z oljčnim oljem, tako da vmes ni zračnih mehurčkov.

Idej, kako pripraviti paradižnik za ozimnico, je veliko. Sicer bomo za to porabili nekaj časa, sploh če je bila letina bogata. A saj veste, brez muje se še čevelj ne obuje.

Deli s prijatelji