HRAMBA

Čebulo shranjujte v najlonkah

Objavljeno 15. marec 2013 12.45 | Posodobljeno 15. marec 2013 12.45 | Piše: M. F.

Banane bodo sveže dlje, če boste stebla ovili v plastično folijo, citrusi pa ne sodijo v hladilnik.

Čebule ne shranjujte v plastiki, saj se tam najhitreje pokvari.

Seveda si želite, da bi živila, še zlasti sadje in zelenjava, kar najdlje obdržala svežino. Podaljšali jo boste, ko boste spoznali nekaj namigov, kako jih shranjevati.

Čebulo v najlonske nogavice

Čebula bo ostala čvrsta do osem mesecev, če boste ločene glavice zavili v staro najlonsko nogavico, na vrhu vsake naredili vozel in jih pospravili v hladen, temen prostor. Se vam zdi tak način hranjenja nenavaden? Torej jo hranite v papirnatih vrečkah, nikoli pa je ne puščajte v plastiki. Če ste je pri pripravi jedi narezali preveč, jo zaprite v plastično posodo in pospravite v zamrzovalnik.

Banane in plastična folija

Plastična folija bo dobrodošla pri hranjenju banan. Z njo trdno ovite ostanke stebel, da ne bodo izpostavljeni zraku. Ne puščajte jih v bližini drugega sadja, zlasti jabolk. Ta sproščajo etilen, kar spodbuja kvarjenje rumenih sadežev.

Kruh v zamrzovalnik

Hladilnik ni primerno mesto za hranjenje kruha, saj se tam posuši hitreje kot pri sobni temperaturi. Bolje bo, da ga narežete na rezine in jih zamrznete. Kasneje jih otajajte le toliko, kot jih nameravate zaužiti. Tako bo kruh najmanj tri mesece okusen in svež.

Jajca obračajte narobe

Jajca v hladilniku ostanejo do 120 dni. Bolje bo, da jih obrnete s konico navzdol. Lahko jih tudi zamrznete, pred tem pa jih natrite s sladkorjem ali soljo.

Kis za maline in jagode

Jagodičevje bo dlje obdržalo svežino, če ga boste oprali v raztopini kisa in vode v razmerju ena proti deset. Okus kisa ne bo zaznaven, sadje pa bo uporabno dlje.

Led za morske sadeže

Morske sadeže je najbolje hraniti v originalni embalaži v zamrzovalniku. Če jih nameravate porabiti kmalu, jih lahko pustite v hladilniku, postavite pa jih na posodo, napolnjeno z ledom.

Citrusi in krompir ne spadajo v hladilnik

Pomaranče, mandarine, limone in grenivke je priporočljiveje kot v hladilniku hraniti pri sobni temperaturi. V hladilniku namreč njihova povrhnjica postane trda in groba, sadeži pa niso več sočni in okusni. Prav tako v hladilniku ne skladiščite krompirja, saj prenizke temperature pokvarijo njegov okus.

Maslo v vratih

Maslo je priporočljivo shranjevati v vratih hladilnika, saj bo tako mehkejše.

Paradižnik pri sobni temperaturi

Ne puščajte paradižnika v plastičnih vrečkah, saj se v njih najhitreje pokvari. Najbolje ga je s peclji navzdol hraniti v papirnati vrečki ali škatli. Pazite, da se posamezni plodovi med seboj ne bodo dotikali. Najdlje se ohranijo pri sobni temperaturi v temnem prostoru.

Med se ne pokvari

Na srečo obstajajo živila, ki nimajo roka trajanja: med, čeprav kristalizira in spremeni barvo, ne izgubi svoje vrednosti, saj ga protibakterijske sestavine ščitijo pred kvarjenjem. Prav tako se ne morejo pokvariti sladkor, sol in moka, saj se v njih ne razvijajo bakterije. Moka naj bo v nepredušno zaprti posodi, sicer se bodo v njej naselili neljubi gostje.

Deli s prijatelji