UREJENO

Čas za spomladansko čiščenje

Objavljeno 04. marec 2012 11.00 | Posodobljeno 04. marec 2012 11.00 | Piše: Ema Bubanj

Zanemarjen in natlačen dom, poln zastarane energije, ni niti najmanj spodbuden, zato naj se s pomladjo prebudi tudi naš čut za urejenost.

V pospravljanje vedno vključimo tudi najmlajše. Foto: Dejan Javornik

Topli dnevi nas vabijo v naravo, sončna svetloba nas spravlja v dobro voljo, višje temperature pa nikakor ne preganjajo domov. Ali pa nas od doma morda odvrača tudi nered, ki ga bomo uzrli, takoj ko stopimo skozi vhodna vrata? Ste morda že opravili nujno vsakoletno opravilo: spomladansko čiščenje?

Urejeno okolje 
za dobro počutje

Za marsikoga je spopadanje s kaosom, ki se je nabral v hladnejših mesecih, nujno zlo, toda običajno nam je podvig odveč zgolj zaradi pomanjkanja pozitivne naravnanosti. »Ne poznam človeka, ki komaj čaka, da se loti pospravljanja, če nima res dobrega razloga. Prvo pravilo je, da si postavimo cilj, kaj želimo doseči s pospravljanjem, in če je lenoba še vedno močnejša, pomislimo raje, v kakšni zastarani energiji živimo. Saj je vse skupaj podobno plesnivi pomaranči! Približno tako deluje uležana zimska energija,« je prepričana Tanja Glažar, strokovnjakinja za feng šuj, ki svetuje pri urejanju in načrtovanju doma. Ne pozabimo, nered nas lahko spravi tudi v depresijo, verjetno pa se vsi strinjamo, da je prvo pravilo pri izboljšanju počutja urejeno bivanje. Na zdravstveni vidik nas nedvomno opomni prah, saj le redko kdo ne kiha, ko briše prah s police! »Kadar stvari ne uporabljamo, se na njih nabere prah: to je stara, porabljena energija, ki nam ne koristi. Predmeti v naši okolici morajo oddajati dobro energijo, kar je mogoče samo takrat, ko so čisti, brezhibno delujejo in jih ni preveč. S sortiranjem in pospravljanjem dobimo več energije iz naše okolice, hkrati pa pokažemo, da obvladujemo svoje življenje, imamo nadzor nad njim. Smo srečnejši in bolje pripravljeni na novosti. Šele ko odstranimo staro energijo, lahko pride nova v obliki idej, denarja, obiskov,« meni tudi Helena Golenhofen, ravno tako fengšujska svetovalka, ki predlaga, da se naporne prenove lotimo postopoma: »Na primer, v soboto razporedimo stvari v dnevni sobi, v nedeljo si za nagrado privoščimo izlet, kosilo, masažo. V družini morajo obvezno sodelovati vsi, pospravljanje ni le mamina naloga! Potrebne so tudi priprave, da delo steče hitro, sicer lahko izgubimo motivacijo. Priskrbimo si kartone in vrečke za smeti, pisala, etikete ... Ko enkrat začnemo in doživimo prve uspehe, se z lahkoto lotimo še drugih prostorov. Ne pozabimo na klet in podstrešje, ki v feng šuju pomenita preteklost in prihodnost!«

Vsi prostori
 so pomembni

Okolje, v katerem živimo, odseva naš pogled na svet. Ali ste tudi vi prepričani, da sredi kaosa bolje ustvarjate oziroma da se dobro znajdete v neredu? »To je le izgovor za lenobo. Ko se s sprehoda vrnemo v neurejen dom, je povsem normalno, da nam energija pade,« meni Glažarjeva, ki še priporoča, da največ pozornosti namenimo prostorom, kjer se tudi največ zadržujemo: »Sem spadajo spalnica, dnevni prostor s kuhinjo, delovna soba. Pri tem ne smemo zanemariti t. i. pasivnih prostorov, kamor spadajo shramba, kopalnica in garderoba. A na stanovanje moramo gledati kot na svoje telo: če zanemarimo en organ, se sčasoma pokvarijo tudi drugi, zato je pomembna celota!« Bivanje si lahko popestrimo ali osvežimo tudi z beljenjem, še bolje pa je, da stene pobarvamo v skladu z barvo elementa, ki nas tudi osebno podpira (les, voda, zemlja, kovina ali ogenj), še priporoča: »Prostor pa lahko osvežimo tudi z dodatki, denimo novimi okrasnimi blazinami, zavesami, pogrinjki, družinske fotografije zamenjamo z novejšimi. Preproge ne le prezračimo, temveč jih tudi operemo, saj prav v njih zastaja veliko energije!« Helena Golenhofen priporoča izbiro barve glede na smer neba: denimo, na severni strani uporabimo močnejše in živahnejše odtenke, na južni bolj umirjene in svetlejše. Pri uvajanju novosti pa moramo ravnati previdno, opozarja: »Spomladansko čiščenje ni nujno povezano z nakupom novega pohištva. Bolje je, da najprej odvržemo stare in neuporabne stvari, nato počistimo in v miru razmislimo, kaj potrebujemo. Nekateri napačno mislijo, da bodo z nakupom večje omare poskrbeli tudi za urejenost. To ne drži, večja omara navadno pomeni tudi večji kaos, saj lahko vanjo stlačimo več stvari!«

Otroci soodločajo

Kot že rečeno, pospravljanje ni naloga zgolj enega člana družine, predvsem pa je pomembno, da v vsakoletni projekt vključimo tudi najmlajše. »Otroci morajo vedno sodelovati, da dobijo občutek, kako pomembni ali nepomembni so predmeti. Naj soodločajo o tem, katere igrače bodo zavrgli, katere obdržali in katere podarili. Tako se naučijo deliti in ceniti stvari. Velik problem so odrasli otroci, ki imajo v svojih nekdanjih otroških sobah še vedno nesortirane predmete. Starši jih morajo spodbuditi, da bodo izbrali nekaj najdragocenejših predmetov, druge pa zavrgli in tako simbolično pretrgali popkovino!« svetuje Helena Golenhofen. In potem ko je naš dom zadihal po temeljiti prevetritvi, ne pozabimo na vzdrževanje! Čeprav bo letni krog kaj kmalu znova sklenjen in bo spomladansko čiščenje spet neizogibno na vrsti, si bomo z rednim pospravljanjem prizanesli z marsikatero nadlogo. Pri tem ima izjemno pomembno vlogo zračenje, se strinjata strokovnjakinji. Tako zamenjamo porabljeno energijo in novi odpremo vrata v naše okolje, povrhu pa se s tem izognemo plesni, ki nas lahko tudi resno ogrozi. Seveda pa lahko svežino pričaramo tudi z dišečo svežo ali eteričnim oljem, ki ga kanemo v vodo za čiščenje, prijetno ozračje pa bo nedvomno pričaral tudi šopek spomladanskih cvetlic!

Deli s prijatelji