KOPALNICA

Čarobnost keramike

Objavljeno 10. junij 2012 16.00 | Posodobljeno 10. junij 2012 16.00 | Piše: Simona Dečko

Novosti v programih keramike zaznamujejo barvite in razgibane serije keramičnih ploščic, navdihnjene z naravnimi motivi in barvami.

Črno-bela kombinacija je vedno aktualna.

O smernicah na področju keramike smo se pogovarjali s Polono Goršek, oblikovalko keramike v Gorenju, ki nam je povedala, da so v modi dimne, zamegljene barve, predvsem dimno rjava, umazano roza in različni odtenki bež barve, kot sta krem in smetanasta. Od intenzivnih barv so na prvem mestu turkizna, petrolejsko modra in vijoličasta. Navdih pri oblikovanju izhaja predvsem iz narave (meglena jesenska pokrajina, modrina morja), vedno aktualna je črno-bela kombinacija, zadnja leta se veliko uporabljajo tudi vsi odtenki sive. V ambientu ni velikih kontrastov (izjema je seveda vedno aktualna črno-bela), barvne kombinacije so bolj mehke, diskretne in prefinjene, kar velja tudi za fuge, ki so večinoma bolj neopazne in v enakih barvah kot ploščice. Pridih prestiža največkrat pričara uporaba kovinskih barv oziroma raznih materialov s kovinskim učinkom in z nanosi žlahtnih kovin.  

Imitacija lesa

Pri vzorcih je letos najbolj moderna imitacija lesa. Ta je že tako izpopolnjena, da v nekaterih primerih keramično ploščico komaj ločimo od lesene deske. Verjetno ni več drevesa, katerega les še ni doživel upodobitve na keramiki. Poleg tega srečamo tudi različno obdelane videze lesa (beljen ali krtačen, obrabljen, barvan ipd.). Pogosti so imitacije kamna in različni cvetlični oziroma rastlinski motivi. Še vedno so zelo moderni pravilni geometrijski vzorci, večinoma z zelo drobnimi osnovnimi elementi. Zasledimo lahko tudi vzorce, ki vsebujejo tako organske kot geometrijske elemente. Področje kombinatorike je zelo odprto, pogoste so kombinacije kamna z geometrijskimi motivi in lesa s cvetličnimi. Moderne so reliefne izvedbe vzorcev, pri katerih reliefni učinek dosežemo z nanosi posebnih materialov, vedno bolj pa se uveljavlja postopek, pri katerem se že sam biskvit oziroma telo ploščice izdela v reliefni obliki.

Mozaiki

Vedno večji del keramične industrije zavzemajo mozaiki, ki jih spremlja tudi svojevrsten tehnološki razvoj. Elementi mozaika so vse manjši, ploščice so lahko narezane na kocke ali trakove, ki niso večji od nekaj milimetrov. V uporabi je tudi rezanje keramike z laserjem, ki omogoča tudi okrogle oziroma krivuljaste reze.

Ekstremnost v velikosti

Smernice zajemajo tudi velikost ploščic, ki postaja vedno bolj ekstremna. Klasično kvadratne in rahlo podolgovate oblike postajajo vedno bolj ozke in dolge. To spremembo omogoča razvoj tehnologije, saj je velikost tesno povezana s trdnostjo oziroma lomljivostjo. Ozka in dolga ploščica se veliko prej zlomi kot na primer kvadratna. Vsako leto se postavi nov rekord v velikosti ploščice – lani je imela največja dimenzije 1 m x 3 m! Ti ekstremi so dosežki napredka v tehnologiji posameznega proizvajalca. V laboratorijih velikih proizvajalcev tehnologi nenehno raziskujejo, preizkušajo in izboljšujejo materiale in postopke, tako da so današnje ploščice precej drugačne od nekdanjih. Novi materiali omogočajo tudi posebne vizualne učinke, ki si jih pred nekaj desetletji verjetno ni bilo mogoče niti zamisliti. Poleg kakovosti in vizualnih učinkov je razvoj vedno bolj usmerjen tudi v ekološko prijazno proizvodnjo – umikajo se do okolja škodljivi materiali in postopki, poleg tega proizvajalci stremijo k energetski varčnosti proizvodnje.  

Bodite praktični

Pri izbiri ploščic je zelo pomembno, da razmislimo, katere lastnosti tega materiala so za nas pomembne v določenem prostoru. Pri običajni uporabi v bivalnih prostorih je po navadi najpomembnejše čiščenje. Pričakujemo, da bodo imele vse kopalniške ploščice podobne lastnosti in da je že proizvajalec upošteval vse praktične zahteve prostora. Včasih je to gotovo držalo, danes pa ni nujno. Zaradi velike konkurence in želje kupcev po drugačnosti, izjemnosti, ekstravaganci imamo na trgu seveda veliko izbiro, pri čemer so nekateri proizvodi bolj osredotočeni na praktične, drugi pa na estetske značilnosti. Pri klasičnih sijajnih ploščicah načelno ni omejitev, sijajne površine je najlažje očistiti. Pri ploščicah mat pa je dobro, da ste pozorni in se pozanimate o tehničnih podatkih proizvoda. V zvezi s čiščenjem nas najbolj zanima odpornost proti madežem in kemikalijam. O površini lahko veliko izvemo že na otip – bolj ko je gladka, lažje se čisti. Najbolj moramo paziti pri raznih kovinskih barvah in učinkih – te včasih niso odporne proti kemikalijam in jih sploh ne smemo čistiti s čistili, ki so običajna za kopalnico. Tudi reliefne površine je dobro potipati – tako boste ugotovili, ali boste s krpo lahko obrisali celotno površino. 

Minimalizem ali razkošje?

Dekor je na eni strani preprost in minimalističen, s pridihom filigranske obdelave in rahlo reliefnimi površinami, po drugi strani pa ga krasijo razkošni vzorci s stiliziranimi rastlinskimi motivi, dodatno obogatenimi z zlatimi in srebrnimi nanosi, kar daje kovinski učinek. Vse vrste dekorja lahko medsebojno kombinirate, kar obogati videz. Okrasne ploščice in bordure so obdelane z žlahtnimi materiali, kot so zlato, srebro, platina in lister, ki v igri svetlobe ustvarjajo pridih čarobnosti.

Deli s prijatelji