LUČI

Čarobna moč razsvetljave

Objavljeno 20. maj 2014 21.00 | Posodobljeno 20. maj 2014 21.00 | Piše: Julija Strle

Vrhunski dizajn, inovativnost in nove tehnologije so zaznamovali predstavljene smernice na področju svetil.

Čista oblika dveh krogov, ki objemata svetlobni vir, je najbolj pritegnila pozornost prav zato, ker je preprosta, a zato nič manj učinkovita. Lunine faze so navdihnile oblikovalca Evo Marguerre in Marcela Besaua, da sta ustvarila serijo luči LTH05 North, ki obsegajo talne, viseče in stenske različice. Posebnost zasnove luči je, da se njena oblika spreminja, odvisno od tega, iz katerega kota jo opazujemo.

Letošnji frankfurtski Light and Building 2014, največji strokovni sejem za razsvetljavo, elektrotehniko in avtomatizacijo zgradb na svetu, je bil znova poln presenečenj in novih idej. Potekal je pod motom Odkrijte tehnologijo za življenje: najboljša energija je tista, ki je ne potrebujemo, pohvalil pa se je s kar 2458 razstavljavci iz več kot 60 držav in z 200.000 obiskovalci z vsega sveta. In kaj smo videli ter ugotovili? Da razsvetljava nedvomno spada med dinamičnejše panoge, tehnologija napreduje skoraj s svetlobno hitrostjo in tako narekuje tudi smernice. Če lahko verjamemo njihovim snovalcem, se bomo v prihodnjih dveh letih odločali med naslednjimi temami, ki so jih z velikim pompom razgrnili na sejmu:

  • zgrajen prostor – dosledno, poudarjeno, pripravljeno;
  • nespremenjena scena – čutnost, poetičnost, zadržanost;
  • edino mesto – optimistično, nadrealno, nenavadno;
  • izbrana pozicija – obrtniško, mirno, harmonično.

Tako imenovani zgrajeni prostor narekuje črno-bele kombinacije, stroge grafične vzorce in 3D-učinke, v nasprotju z edinim mestom, v katerem prevladujejo naravni materiali, kot so les, kamen, beton in marmor, poudarek pa je na umirjenih naravnih barvah z odtenki pastelov. Za pogumnejše je prava izbrana pozicija, barvita, polna kombinacij raznovrstnih materialov, od bambusa, barvanega stekla do surovih kovin, že na meji artističnega. Najzahtevnejšim pa je seveda na kožo pisana izbrana pozicija prestižnih in posebnih materialov, kot so usnje, baker, svileni papir z močnim azijskim vplivom, izdelan z obrtniško natančnostjo.

Svetloba vpliva tudi na zdravje

Veliko pozornosti so namenili vplivu svetlobe na počutje in zdravje ljudi. Znano je namreč, da je eden pomembnih dejavnikov dobrega počutja, saj uravnava ritem budnosti in spanja, čez dan pa tudi izločanje številnih hormonov. Najnovejša spoznanja o njenem vplivu vodijo k posebnemu načrtovanju svetil za različne namene, kajti pomembno lahko vpliva na okrevanje, storilnost in stopnjo pozornosti oziroma koncentracijo.

Deli s prijatelji