USPEHI

Brezčasno slovensko oblikovanje

Objavljeno 14. oktober 2012 20.10 | Posodobljeno 14. oktober 2012 20.12 | Piše: P. K.

Predstavljamo industrijske izdelke, ki so bili v času nastanka opaženi, priznani in uspešni. Številni še danes veljajo za ikone našega oblikovanja.

Brezčasni 2011: 
Janez Smrdelj; pralni stroj Simple & Logical, 1995.

Razstava Brezčasno slovensko oblikovanje v organizaciji Zavoda Big, ki bo na ogled na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču, je nastala iz želje, da bi sodobne dosežke podkrepili z deli, ki so ustvarjala in podčrtavala zgodovino oblikovanja pri nas. To so industrijski izdelki, ki so bili v času nastanka opaženi, priznani in uspešni. Številni še danes veljajo za ikone slovenskega oblikovanja.

Ob najnovejših oblikovalskih izdelkih pogosto pozabljamo, da mnogi izhajajo iz tradicije, da jih omogoča ozračje, ki že desetletja – včasih bolj, včasih manj očitno in uspešno – spodbuja tovrstno ustvarjalnost. In da za njimi stojijo ljudje, ki so v pravem trenutku našli ustrezen odgovor na ponujeni problem ali zastavljeno vprašanje.

  • Brezčasni 2011: 
Janez Smrdelj; pralni stroj Simple & Logical, 1995

Pralni stroj Simple & Logical je izdelan za Gorenje. Idejni oče je prof. Janez Smerdelj, sooblikovalec pa Tone Holobar, je bil prelomnica pri oblikovanju gospodinjskih aparatov. Pomeni odločen 
premik od tehnično 
(pre)zapletenega stroja, ki je za uporabo potreboval priročnik, do širšemu krogu uporabnikov namenjenega preprostega in prijaznega, zato pa nič manj učinkovitega pomočnika. Prednastavljeni parametri so se prilagajali izboru preprostih, preglednih reliefnih simbolov na nagnjeni komandni plošči, in določili najbolj ustrezen način pranja.

  • Brezčasni 2010: Ljuban Klojčnik; Cestni telefonski signalni steber, 1972

Cestni telefonski signalni steber oblikovalca Ljubana Klojčnika je bil oblikovan za Iskro leta 1972, izdelan je bil leto pozneje. Zaradi domišljene funkcionalnosti, minimalistično izpiljene elegantne oblike in ustrezanja vsem zahtevam za urgentno rabo je na BIO 5 leta 1973 prejel zlato medaljo. Še danes jih precej deluje na naših avtocestah.

  • Brezčasni 2009: Branko Uršič; Sistem L, 1981

Branko Uršič je skoraj vso svojo delovno dobo odslužil v podjetju Stol Kamnik. Preprosta konstrukcija ukrivljenih palic iz vezanih lesenih lamel sestavlja osnovo, na katero je obešen oblazinjeni sedež. Takoj po nastanku je bil sistem L deležen velike pozornosti strokovne javnosti, medijev in kupcev. Tudi danes, po skoraj treh desetletjih, sistem deluje sveže, inovativno, v svoji preprostosti pa elegantno in brezčasno.

  • Brezčasni 2008: Marijan Gnamuš; Pobi, 1973

Svojo več kot štiri desetletja dolgo kariero je arhitekt Marijan Gnamuš posvetil oblikovanju. Med njegove najbolj popularne izdelke brez dvoma spada Pobi, polnilnik akumulatorjev, ki ga je leta 1973 oblikoval za Iskro. Njegovo več kot dvajsetletno proizvodnjo je prekinil razpad omenjenega podjetja, v uporabi pa je še danes.

  • Brezčasni 2007: Albert Kastelec; Družina električnih orodij, 1960–1970

Oblikovalec z enim najdaljših oblikovalskih stažev pri nas je po osnovni izobrazbi in usmeritvi grafik, v začetku sedemdesetih let pa se je soočil z oblikovanjem družine električnih ročnih orodij za Iskro. Nastala je serija premišljenih ergonomskih, funkcionalnih in estetsko dovršenih ročnih električnih orodij, ki so požela vrsto priznanj tudi na tujem. 

  • Brezčasni 2006: Oskar Kogoj; Počivalniki Gondola, 1969/1970 

Oskar Kogoj je drzno posegel v že ustaljeno prakso naše industrije, ji dal nov zagon in vzorec, ki sta bila do danes redko presežena. S sodelovanjem z različnimi strokovnjaki in raziskovanjem počivanja kot posebne kategorije je ustvaril izjemno kreativno, drzno in brezčasno uporabno obliko počivalnikov Gondola, ki združujejo likovne, ergonomske in tehnološke kakovosti v materialu, ki do takrat v naši pohištveni industriji ni imel omembe vrednih vzorov.

  • Brezčasni 2005: Sergej Pavlin; Steklenička za Cockto, 1953

Leta 1952 je gospod Emerik Zelinka po večletnem študiju zelišč, sadja in receptur pripravil pijačo edinstvenega okusa, svežine in arome. Blagovna znamka Kolinske je simbol za mladosten življenjski slog. Oblika steklenice, logotip in okus so brez sprememb preživeli pol stoletja. To je pijača naše in vaše mladosti, seveda. Takratni proizvajalec cockte je bil Slovenijavino, za katerega je Sergej Pavlin oblikoval vrsto drugih uspešnih grafičnih oprem, tudi za vinsko embalažo. 

  • Brezčasni 2005: Niko Kralj; Stol Rex, 1954

Na leto so izdelali do 20.000 stolov. Do danes so jih prodali več kot milijon, zanimanje zanje pa spet narašča. Ker ga izdelujejo serijsko, je cenovno dostopen vsakomur. Odlikujeta ga funkcionalna in tehnična inovativnost, med drugim tudi patent za prostorsko krivljeno vezano ploščo. Ker je hibrid med stolom in foteljem, ima veliko možnosti uporabe, poleg tega je zložljiv. 

  • Brezčasni 2005: Saša J. Maechtig; Kiosk K-67, 1966

Design K67 je leta 1966 uvedel slovenski arhitekt in oblikovalec Saša J. Maechtig. Sistem temelji na modulih iz ojačanega poliestra, ki se lahko uporabijo kot samostojne enote ali pa so sestavljeni v velike aglomeracije. Aprila 1970 je K67 obravnavala angleška revija Design magazin v članku Low life from the streets (Nizko življenje na ulici). Zaradi te objave ga je newyorški muzej moderne umetnosti vključil v svojo kolekcijo dizajna 20. stoletja.

Deli s prijatelji