SEJEM

Borovnice, jurčki, med, slamniki in tople nogavice

Objavljeno 03. oktober 2013 08.30 | Posodobljeno 03. oktober 2013 08.30 | Piše: Branka Bizjan

Omamne vonjave na tradicionalnem sejmu v Domžalah, kjer smo pokusili izjemne krofe gospodinje Ivanke Brodar in golaž domžalskih gostincev, člani Družinskega gledališča Kolenc iz Vač pa so pripravili igrico o žabi in oblaku.

Rezbar Jože Vodnik pri delu.Foto: Branka Bizjan

Semanji dnevi so se v novejšem času spremenili v prireditve, kjer na stojnicah ponujajo pridelke s kmetij, izdelke rokodelcev, čebelarji ponujajo med, medene izdelke in potrebščine za čebelarjenje. V večini krajev imajo tudi spremljevalni program za vse generacije od najmlajših do odraslih.

Tretji vikend septembra

je v Domžalah rezerviran za tradicionalno Hitovo sejmarjenje, ki ga organizirata Radio Hit in Komisija za turizem Občine Domžale. Šestnajsto po vrsti so začeli s slavnostnim odprtjem zelo lepo prenovljene Kolodvorske ceste prav v središču Domžal, ki je rezervirana za prireditve in je vedno tudi semanji prostor. Tam je zaigrala Godba Domžale, župan je pozdravil vse zbrane in na kratko razložil financiranje in potek obnove Kolodvorske ceste, zahvalil se je izvajalcem in uradno dal v uporabo cesto, ki je lahko krajanom v ponos. Po odprtju je med stojnicami zapeljal turistični vlak in sejemsko dogajanje se je začelo.

Borovnice, lisičke in jurčki

Ob prihodu na prireditveni prostor so me omamne vonjave po krofih pripeljale do stojnice, kjer je Ivanka Brodar iz Turističnega društva Radomlje ponujala sveže pečene dobrote v pokušino, in strinjam se z vsemi, ki pravijo, da peče najboljše krofe na Domžalskem. Na nasprotni strani so dišale suhe klobase in salame, na sosednji pa zrelo grozdje in jabolka. Da je bila bera bogata tudi v gozdu, je pričala polna stojnica borovnic, lisičk in jurčkov. Čebelarji so ponujali med, medenjake, pijače iz medu, čebelji vosek, videli pa smo lahko tudi pripomoček, s katerim čebelarji kadijo v čebelnjakih, da so delavke tam bolj mirne.

Na rokodelskih stojnicah smo videli, kako izdelujejo nakit, igrače iz blaga, kako pletejo nogavice za narodne noše iz domače volčje volne, kape, izdelovanje rož iz krep papirja in rezbarjenje. Seveda brez šivanja domžalskih slamnikov in cekarjev iz slamnatih kit ni sejma.

Turistična vodnica je vabila na brezplačno vodenje po Domžalah z ogledom Slamnikarskega muzeja in Menačnikove domačije. Kombi pa je vozil na ogled jamarske zbirke v Jamarskem domu na Gorjuši in ogled Železne jame.

Metanje podkve

Na glavnem odru so se vrstili glasbeniki, ki so skrbeli za prijetno vzdušje. Za odrom je bil pravi lunapark, kjer so otroci uživali v vožnji z avtomobilčki, z dvigali so se dvigali visoko v zrak in se vrteli, obenem pa glasno kričali. Najmlajši so uživali v spuščanju po napihnjenih drsalnicah, manjkala ni niti igrica o žabi in oblaku, ki so jo za najmlajše pripravili člani Družinskega gledališča Kolenc iz Vač.

Veliko je bilo družabnih iger za mlade in malo manj mlade. Veliko zanimanje je bilo za turnir v metanju podkev, ki je trajal ves dan. Tekmovalci so morali svojo podkev natančno metati s precejšnje razdalje in zadeti so morali palico, ki je bila zabita v travi, ob tem so se gledalci zelo zabavali, saj je bilo težko zadeti tarčo.

Golaž za obiskovalce

Popoldne so se kuharji domžalskih gostincev preizkusili v pripravi golaža. V kotličke so dali čebulo, meso, začimbe. Pridno so mešali uro in več in golaž poizkušali ter dodajali to in ono in izboljševali okus. Pomešala sem se med gledalce in gospo, ki je stala poleg mene, povprašala, kateri golaž bo najboljši. Pokazala mi je na prvi in tretji kotliček. In glej, njeno vizualno ocenjevanje je potrdila tudi stroga petčlanska komisija, ki je poizkusila vseh pet jedi. Zmagovalca sta bila kuharja iz Gostilne Keber in Jamarskega doma na Gorjuši, tudi preostali so dobili visoke ocene. Vse so razdelili med obiskovalce, ti pa so ga z veseljem pojedli.

Deli s prijatelji