ŠOPKI

Bidermajerji iz papirja

Objavljeno 30. marec 2014 09.00 | Posodobljeno 30. marec 2014 09.00 | Piše: Alenka Kociper

Knjižničarka Marta Grkman iz Kamnika svoje spretnosti deli tudi z otroki.

Kamničanka Marta Grkman iz krep papirja izdeluje bidermajerske šopke. Bogato pisane ali nežno bele, omamno dišeče kot iz pravega cvetja. Za vse priložnosti in po meri obdarovanca.

Svoje življenje je zapisala lepemu. Zlasti lepim besedam in lepim stvarem. Strastna bralka svojo ljubezen do knjig in preteklosti udejanja v poklicu bibliotekarke in etnologinje, kot knjižničarka v osnovni šoli v Kamniku pa jo prenaša tudi na mlade. »Naša knjižnica je vedno polna otrok,« pove z neprikritim ponosom, a hitro pristavi, da ne pridejo kar sami od sebe.

»Treba jih je znati pritegniti že od malega, pa bodo bralci vse življenje,« je prepričana. Tako kot s knjigo zna navdušiti tudi z ročnimi deli, s katerimi se ukvarja že od mladih nog. Izdeluje nakit, ukvarja se s kaligrafijo, najraje pa z gibčnimi prsti hitro zvija drobcene cvetove iz krep papirja. Novih spretnosti z veseljem uči druge, tudi otroke, ki obiščejo šolsko knjižnico.

»Lahko si samo predstavljate veselje in zadovoljstvo, ko jim uspe izdelati rožo ali zapestnico,« pripoveduje med oblikovanjem drobnega cvetja.

Očarana nad drobnimi cvetovi

 image
 
Marto so bidermajerski šopki povsem očarali. Foto: Alenka Kociper

Marta se ne spomni točno, kdaj je zvila prvi krepasti cvet, a gotovo je od takrat minilo že več kot četrt stoletja. »Nekje sem jih videla, prikupne bidermajerske šopke z umetelno izdelanimi drobcenimi cvetovi iz krep papirja. Povsem so me očarali in morala sem poskusiti še sama.« Dela se je lotila brez kakršne koli pomoči. »Ja, precej poskusov je bilo neuspešnih, a slednjič sem bila toliko zadovoljna, da sem si jih upala komu pokazati,« se smeje prijetna sogovornica, ki med klepetom neutrudno med prsti zvija in suče šumeči papir.

Na leto naredi od osemdeset do sto šopkov, zato si je postopek izdelave karseda poenostavila. »Vnaprej si pripravim ves material, zlasti cvetove, katerih natančna izdelava zahteva največ časa. Tako vam težko povem, koliko časa porabim za en šopek.« Sicer pa pri delu uporablja izključno naravne materiale, poleg krep papirja še stebla posušenih trav, hortenzije, suho sadje, svilene ali bombažne trakove, bananine liste, školjke ...

Za konec še dišava

Najprej izdela drobne cvetove, krep papir spiralasto zavije okoli stebelca, najraje uporabi sivkina, ki so dovolj močna, poleg tega dišijo. Obod šopka zvije iz večjega krep papirja, ga poveže s trakovi, za cvetno osnovo šopka pa uporabi hortenzije, v katere razporedi pripravljeno cvetje. Če se boste dela lotili sami, Marta priporoča previdnost pri izbiri hortenzij. »Biti morajo ravno prav dozorele in dobro posušene, da se ne bi drobile, pa jih pred uporabo rahlo navlažim z vodo.« Vsak šopek na koncu še rahlo odišavi z izbranim eteričnim oljem, odvisno od priložnosti in človeka, ki mu je namenjen. Najpogosteje uporablja olja vrtnic, sivke, bergamotke, vanilje in mire.

Izbor Martinih šopkov je tako rekoč neskončen, seveda je vsak unikat, naj bo narejen po njenih zamislih ali po željah naročnika. Tako lahko naročite poročni, rojstnodnevni, novoletni, poletni, zimski, jesenski ali pomladni šopek. Temu primerno izbira dodatno okrasje, na primer školjke, suhe sadeže, trakove in podobno. Odvisno tudi, kako bogat in razkošen naj bo šopek. Na vprašanje, ali se loti izdelave večjega cveta, odločno odkima: »Bidermajer mi je všeč, ker so cvetovi tako drobni in zahtevajo natančnost. Večje cvetje mi preprosto ni blizu.«

Deli s prijatelji