EKOLOŠKO

Bezeg prežene miši, pivo je sovražnik polžev

Objavljeno 08. junij 2012 12.30 | Posodobljeno 08. junij 2012 12.30 | Piše: M. F.

Pikapolonice jedo listne uši, bezeg prežene krte in miške, škodljivce pa odganjajo tudi začimbne rastline.

Pri sajenju upoštevajte pravila dobrih sosedov in med vrtnine posadite kar največ začimbnic.

Uporaba kemičnih sredstev na vrtu le kratkoročno rešuje težave s škodljivci, dolgoročno pa škoduje tako zemlji kot tistim, ki povrtnine jedo. Poleg tega kemična sredstva ne razlikujejo med škodljivimi in koristnimi žuželkami. Med slednjimi so prav gotovo pikapolonice, ki se prehranjujejo z listnimi ušmi. Odrasel hrošček na dan uniči na stotine teh zajedavcev, zlasti požrešne pa so njihove ličinke, ki jih v enem dnevu pojedo tudi do 400. Nepotrpežljivi vrtnarji si seveda pomagajo s kemijo, tisti ozaveščeni pa raje uporabljajo neškodljive, okoljsko ustrezne oblike zaščite svojih posevkov. Bodite eden od njih tudi vi.

Močne rastline, uspešne borke

Za začetek je dobro vedeti, da se močne rastline lažje borijo s škodljivci. Zato redno gnojite in zalivajte svoje povrtnine ter odstranjujte plevel. Upoštevajte pravila dobrih in slabih sosedov:  najboljši primeri tega so čebula in korenje ter paradižnik in bazilika. Ob kapusnice, paradižnik in kumare posadite kapucinke. Te v tleh zadržujejo vlago, uši pa raje napadajo njihove liste kot liste posevkov.

Česen odganja žuželke

Razpršilo proti ušem pripravite tako, da zmečkate glavico česna in jo prelijete z rastlinskim oljem. Pustite dva dni. V olje kapnite nekaj kapljic detergenta. Žlico dobljenega koncentrata dodajte litru vode in poškropite z ušmi napadene rastline.

Rman pomaga proti plesni in rji

Izdelajte rmanov pripravek: 800 gramov posušenega rmana prelijte z vrelo vodo. Vse skupaj dodajte 10 litrom vode in pustite 36 ur. Mešanico precedite, z njo pa napolnite plastenko z razpršilom. Razpršite po bolnih rastlinah.

Bezeg namesto mačke

Za izdelavo učinkovitega odganjalca miši, krtov, voluharjev in rovk tri četrtine posode napolnite z bezgovimi listi in pustite nekaj dni na soncu. Precedite, razredčite z vodo v razmerju 1 : 5 in zalivajte tla, kjer se zadržujejo nepovabljeni gostje. S pripravkom lahko škropite tudi proti gosenicam.

Rastline imajo rade plevel

Številne rastline, ki jih iztrebljamo, pomagajo drugim rastlinam. Ena od takšnih je nedvomno kopriva. Iz nje je mogoče izdelati učinkovito sredstvo proti ušem. Koprive prelijte z vodo in pustite ves dan. Če boste pustili dlje, bo preparat izgubil moč. Natančni odmerki niso potrebni, priporoča pa se kilogram svežih kopriv na 10 litrov vode. Precedite in poškropite rastline z vseh smeri. Preparat porabite takoj.

Na podoben način lahko izdelate tudi tekoče gnojilo. V tem primeru namočene koprive pustite na soncu dva do tri tedne. Po vonju boste prepoznali pravo gnojilo, pred uporabo ga razredčite z vodo v razmerju 1 : 10 in zalijte rastline. Ne prenesejo ga le stročnice in čebula.

Gabez je popoln za plodovke

Bogat je z minerali, ki hrani te rastline. Gnojilo pripravite na enak način kot tisto iz kopriv, lahko pa rastlini tudi mešate.

Pivo in kava preženeta polže

Okoli rastlin, ki jih napadajo polži, posujte kavno usedlino ali pa jim pripravite past iz piva: v lončke nalijte rumeno tekočino in jih do roba zakopljite v zemljo. Polži imajo pivo radi in se hitro ujamejo v past, opiti pa iz nje ne morejo.

Preslica učinkovito odganja škodljivce in zdravi bolezni

Preslica učinkovito zdravi rjo, glivična obolenja in odganja pršice ter rdeče pajke. Kilogram sveže ali 150 gramov suhe prelijte z vodo in pustite 24 ur. Nato rastlino odstranite skupaj z nekaj vode in jo na zmernem ognju kuhajte pol ure. Precedite in dodajte ostanku vode v razmerju 1 : 5 ter poškropite bolne ali napadene rastline.

 

Deli s prijatelji