S CVETJEM

50 imen za mlečnik

Objavljeno 01. februar 2012 14.20 | Posodobljeno 30. januar 2012 22.31 | Piše: Zlatko Zajc

Chelidonium majus je omenjeni uporabi navkljub ena najbolj znanih zdravilnih rastlin.

Zlatko Zajc.

Seznam imen krepko presega število 50 in vse to je le dokaz njene prepoznavnosti, saj skorajda ni človeka, ki ne bi vedel vsaj za njen videz. Gotovo sta za to kriva živo oranžni mleček, ki ga začne izločati na odtrganem delu, in splošna razširjenost rastline, saj jo je mogoče najti v vseh letnih časih, dobesedno takoj za prvim vogalom.

Najdemo ga praktično povsod

Za rast je tako nezahtevna, da pogosto poganja iz špranj ali zidnih razpok. Pod površjem se skriva rjava korenika, ki je na prelomu rumenkasta, dokler dela ne zalije oranžni mleček. Iz korenike odganja več vrhov, ki lahko zrastejo tudi več kot pol metra visoko. Stebelca so spodaj modro zelena in porasla z dlačicami. Listi imajo več krpic in so zgoraj zeleni, spodaj modro zeleni in tudi tu so peclji poraščeni z dlačicami. Zlato rumeni cvetovi, ki naglo odcvetijo, imajo dvolistno čašo in štiri narobe jajčaste, zaokrožene cvetne lističe. Plodovi so skriti v strokih, semena so črna ali rjava. Največkrat se rastlina, predvsem zaradi dostopnosti in razširjenosti, nabira in uporablja kar sveža. Kadar pa jo nameravamo sušiti, je bolje, da izbiramo tiste, ki so še pred cvetenjem. Krvavi mlečnik cveti od maja do jeseni. Sveža rastlina ima malo neprijeten vonj, posušena pa je skoraj brez njega. Okus je oster, grenek in dolgo ne izgine.

O uporabi

Nabrano moramo čim prej posušiti, enako storimo s koreninami, ki jih osnažene obesimo na prepih. Korenine je dobro izkopavati pred cvetenjem. V mlečku, ki ga izloča rastlina, je vrsta alkaloidov, ki so sorodni z opijem. Nekoč so jo uporabljali za zdravljenje najhujših bolezni, tudi rakavih obolenj, in to na želodcu in jetrih. Še vedno pa velja kot zdravilo za bolna jetra, žolč, dobro deluje proti boleznim želodca in blaži krče pri astmatičnih napadih. Z mlečnikom je mogoče pozdraviti tudi bolezni mehurja in ledvic. Za zdravljenje pripravimo vroč preliv in uporabimo eno do dve čajni žlički zrezane in posušene rastline za eno skodelico čaja. Na dan popijemo od dve do tri skodelice. Slovenska lekarna iz leta 1720 pravi o krvavem mlečniku naslednje: »Kuhaj ga na vinu in pij. Odstranja vodo in ženski čas. Mazilo napraviš, če stolčeš korenine in jih kuhaš na vinu. Zdravi čire na ženskih prsih. Korenine zažgi in iz pepela in medu napravi mazilo, ki pomaga, komur izpadajo lasje. Tudi bradavice na vnanji koži se mu ne ustavljajo …«

Ljudsko zdravilstvo jo je uporabljalo še pri nekaterih boleznih. Sveže izkopane korenine in natrgano rastlino sesekljamo in dodamo nekaj kapljic kamiličnega olja ter iz tega pripravimo obkladke pri trebušnih krčih in bolečinah v maternici.

Bodimo vraževerni

Trideset gramov krvavega mlečnika s korenino damo v pol litra belega vina in to po dveh urah iztisnemo ter pijemo po požirkih. Takšen lek pomaga pri vodenici in pospešuje potenje. Tinkturo pripravimo tako, da dobro pest narezane rastline namočimo v pol litra žganja in pustimo stati osem dni. Trikrat na dan zaužijemo po deset kapljic in si tako pomagamo pri protinu, revmi, hemoroidih in celo pri raku na želodcu. Zatrdline na prsih doječih mater odpravimo tako, da prevremo rastlino na mleku in si iz tega naredimo obkladke. Pri zelo hudem nahodu so priporočali skozi nos vsrkati nekaj krvavega mlečka.

Vraževerje mu je pripisalo lastnosti, da tisti, ki je neupravičeno zaprt, lahko pobegne, če nosi del rastline na koži in jo vsake tri dni zamenja. Če ga nosimo s seboj, bomo dobre volje, saj odganja potrtost. Dobro ga je imeti tudi na sodišču, saj vpliva na naklonjenost sodnika.

Deli s prijatelji