EKONOMIKA

12 aparatov v stanju pripravljenosti

Objavljeno 24. oktober 2012 11.05 | Posodobljeno 22. oktober 2012 23.29 | Piše: Mateja Muršec

Povprečna slovenska družina ima 20 ur na dan vsaj 12 aparatov v stanju pripravljenosti.

Povprečna štiričlanska družina ima okoli 20 ur na dan v stanju pripravljenosti kar 12 aparatov.

Pred nekaj dnevi sem na bencinski črpalki srečala nekdanjega sodelavca Danija. Že ker je ta opremljena z najbolje obiskanim bifejem, sva se ustavila na pijači. Poleg klasične tematike o bivši firmi sva teme tudi malo razširila. Dani je skladno s svojim poklicem seveda vedno na tekočem o sodobnih smernicah v elektroniki. Poleg tega išče nove rešitve na področju energetike. Mislim, da mi je celo razlagal o LCD-celicah za ogrevanje. Tega niti nisem razumela in bo verjetno potreben še kakšen obisk črpalke. Všeč so mu predvsem take, ki poleg tehnološke izpopolnjenosti povečujejo njegovo neodvisnost od energetskega omrežja in omogočajo prihranke: »Danes že znižujejo cene. Ampak to je prehodno. Že jutri jih bodo zvišali,« mi je navrgel.

Rdeča lučka

Med klepetom se je pohvalil s svojo novo pridobitvijo, ki nekako samodejno ugasne aparate, ki jih sicer puščamo v stanju pripravljenosti. Čeprav v tej smeri neizobraženi mislimo, da nam aparati v tem stanju porabijo samo za rdečo lučko, še zdaleč ni tako. Kar precej stvari se mora napajati, da je aparat pripravljen reagirati na naš dotik daljinskega upravljalnika.

Omenjeno aparaturo je v osnovi nabavil kot zaščito proti udaru strele, a je pozneje ugotovil, da z njo prihrani tudi precej električne energije.

»Kadar v sobi pozabimo ugasniti 40-vatno žarnico, se bomo takoj odzvali in luč ugasnili. Saj moramo varčevati. Po drugi strani pa niti ne pomislimo, koliko aparatov nam porablja energijo, ko jih ne uporabljamo,« mi je razložil.

Resda je že zelo daleč, odkar smo morali zvečer lepo vstati in narediti nekaj korakov do televizije, saj smo jo lahko ugasnili samo na ta način. Za tovrstna opravila imamo danes daljinske upravljalnike. Več ljudi poznam, ki imajo na nočni omarici kar po pet daljincev. Vsi imajo poleg televizije še CD-predvajalnik, glasbeni stolp in še kaj. Potem imajo tudi njihovi otroci vsak v svoji sobi po en televizijski sprejemnik in eno glasbeno napravo. Seveda niti računalnikov ne ugašajo.

12 aparatov je vselej prižganih

Takole na hitro seštejem, da ima povprečna štiričlanska družina okoli 20 ur na dan v stanju pripravljenosti kar 12 aparatov. Četudi vsak od njih porabi samo 10 W elektrike na uro, so kljub vsemu porabili 120 W elektrike vsako uro oziroma 2,4 KW na dan. Za aparate, ki jih ne uporabljajo, gledajo, poslušajo. Res da pri povprečni ceni elektrike to pomeni samo 17 centov na dan. A pomeni tudi, da so plačali več kot 60 evrov več za električno energijo na leto, kot če bi aparate ugašali. Žal mi ni uspelo izvedeti, koliko denarja je Dani odštel za svojo novo napravo, a zelo verjetno se mu bo investicija kar kmalu povrnila. Pa ne gre samo za finančni vidik. Kar precej pozna zadeve glede sevanja. Ugasnjen aparat ne seva. Potem je tukaj še osnovni namen te naprave. Zaščita pred strelo. Še se spomnim, kako so se ob večjih nevihtah ljudje pri serviserjih držali za glavo, ko jim je mojster povedal, kakšno škodo jim je povzročila ena nevihta. Sploh tisti, ki svojih zahtevkov niso mogli uveljavljati pri zavarovalnici.

Tudi pralni stroj?!

Ko sem to zgodbo pravila prijateljici, me je prav začudeno pogledala in priznala: »Jaz niti pralnega stroja ne ugašam. Kaj to pomeni, da povsod, kjer gori lučka, mi gre tudi elektrika?« Če verjamem Daniju, je natančno tako. Vsaka lučka, ki nam gori na aparatu, vsaka ura, ki kaže čas na grelniku vode, pomeni porabo elektrike. Ne veliko na dan, a kar precej v enem letu in veliko v svoji življenjski dobi.

Deli s prijatelji