LETALIŠKE

10 najbolj osovraženih letališč na svetu

Objavljeno 29. april 2013 09.00 | Posodobljeno 29. april 2013 09.00 | Piše: J. H.

Najdaljše vrste, najbolj umazana stranišča, nesramno osebje ... Včasih je strah pred letenjem najmanjši problem.

Med letom v oddaljen kraj se je dobro pripraviti na utrujenost, ki sledi.

Obstaja posebna vrsta sovraštva – namenjena prostorom, v katerih te prisilijo, da si sezuješ čevlje, čakaš v vrsti več ur in iz strahu, da so v zadnjem hipu spremenili čas vzleta, prenehaš jesti slabo hrano. Ampak da ne bo pomote, najbolj osovražena letališča na svetu niso nujno najslabša.

Po izkušnjah številnih potovalnih agencij, potnikov in pisanju na forumih so na spletni strani cnn.com sestavili lestvico najbolj osovraženih letališč. 

  • Sao Paulo-Guarulhos International, Sao Paulo, Brazilija

Ne glede na to, ali je devet dopoldne ali zvečer, je na letališču gneča. Zakaj je to letališče na tem seznamu, če je doseglo tretje mesto na tekmovanju za najboljše letališče Južne Amerike 2011? Zato, ker se pri podeljevanju odlikovanj ne zanimajo preveč za mnenje ljudi, ki stojijo več ur v vrstah, se čudijo zaradi stalnih spreminjanj ur letov, krepko preplačujejo trde brazilske štručke in pločevinke piva ... Vse to med čakanjem v (pre)stari letališki zgradbi.

In še nekaj zanimivih številk: le 41 odstotkov odhodov se zgodi ob napovedanem času – in 59 odstotkov prihodov.

  • Perth Airport, Perth, Avstralija

Če obstaja kaj, kar sovraži vsak Avstralec, so to letališča. Toda v Sydneyju ali Melbournu še nekako gre, v Perthu pa so že večje težave. Z le nekaj bednimi terminali za notranje lete in malce boljšim mednarodnim terminalom.

  • Tribhuvan International, Katmandu, Nepal

Za manjše letališče v preprosti državi ima Tribhuvan vse. Trgovine, okrepčevalnice, celo bare. Imajo tudi novo helikoptersko bazo, vendar strank to niti ne zanima preveč. V čem je torej problem? V nenehnih in neskončnih pregledovanjih oblek in prtljage, v čudnih vprašanjih varnostnikov, da ne omenjamo policistov s psi na vsakem vogalu. »Kdor ni imel natisnjene uradne e-vstopnice, je moral svoj vhod pošteno plačati z dodatnimi pregledi,« pravi potnik, pregledan in izprašan vsaj sedemkrat, ker ni imel priponke z imenom na prtljagi.

  • John F. Kennedy International, New York, ZDA

Tu ni nobenega pretiranega spoštovanja do sočloveka. Potnike, ki bi radi čim prej odšli iz New Yorka, nadlegujejo na vsakem koraku, tistih, ki se izdajajo za taksiste, je nešteto, policistom pa je za to malo mar. Kaj se dogaja s prtljago, je tudi posebno poglavje. »En kos moje prtljage so pri sebi zadržali več kot leto dni,« je povedal eden od potnikov najprometnejšega letališča na svetu.

  • Jomo Kenyatta International, Nairobi, Kenija

Za afriško letališče morda ni slabo, ampak za mednarodno ... Zgrajeno je bilo leta 1958 za prihod približno 2,5 milijona potnikov na leto, zdaj pa jih je vsaj dvakrat toliko. Vrste so neskončne, stranišča so takšna, da se jih bog usmili, izpadi elektrike pa redni. Si lahko vsaj kaj lepega kupimo? Cene hrane, pijače in oblek so neusmiljeno visoke, saloni za potnike prvega razreda pa opremljeni kot zatočišča v središču Los Angelesa.

  • Ninoy Aquino International, Manila, Filipini

Nosite čelado! Zrušeni stropi terminala 1, udirajoča tla terminala 2, pa vseeno običajne cene za pretežko prtljago. Umazana stranišča, pokradeni stoli pri vhodih ... Bo dovolj?

  • Toncontín International, Tegucigalpa, Honduras

Kdaj neudobni stoli, vsepovsodna umazanija in obupna postrežba postanejo nepomembni? Ko si preveč zaposlen s tem, ali se bo tvoje letalo sposobno ustaviti, preden zmanjka steze. Na 957 metrih nad morjem je pristajalna steza, zdaj podaljšana za 300 metrov, zaradi katastrofe leta 2008, ko je bilo steze premalo ... Ni čudno, da je letališče drugo najnevarnejše na svetu na seznamu History Channela.

  • London Heathrow, London, Anglija

Globe za parkiranja, nepregledna gneča, dolge vrste in dolge ure čakanja na let. In zamude, ki trajajo dlje kot dejanska pot do Madrida.

  • Los Angeles International Airport, Los Angeles, ZDA

Primerno ni niti za čakanje slavnih zvezdnikov. Zgrajeno je bilo v 60. letih prejšnjega stoletja in mnogi se vprašujejo, kako lahko vzdrži 1700 odhodov in prihodov dnevno.

  • Paris-Charles de Gaulle, Pariz, Francija

»Velika država, vredna svojega imena, nima prijateljev,« je govoril francoski predsednik Charles de Gaulle. So Francozi vzeli to tako zares? Ogabna stranišča brez školjk, pokvarjeni skenerji in preveč podatkov po terminalih ... Niti bari in restavracije ne pripomorejo veliko k dobremu vtisu.

Deli s prijatelji