MONOGAMIJA

Zvestoba ima evolucijsko korist

Objavljeno 04. avgust 2013 22.30 | Posodobljeno 04. avgust 2013 22.30 | Piše: M. F.

Osnovni namen monogamije je zaščita potomcev in s tem nadaljevanje vrste.

Ni res, da je monogamija zgolj družben in z vidika evolucije nesmiseln konstrukt.

Zlasti iz ust nezvestih moških je pogosto slišati, da je monogamija družben in z vidika evolucije povsem nesmiseln konstrukt. Biološka naloga samcev naj bi bila namreč iskanje čim več za potomstvo primernih samic. A kot poroča Reuters, obstaja teorija, ki ta pogled povsem zavrne.

Monogamija naj bi bila evolucijsko nadvse pomembna, saj zagotavlja boljšo skrb za naraščaj in tako potomcem omogoča lažje preživetje v krutem svetu.

Naloga moških je zaščita potomcev

Glede na raziskavo, katere izsledki so bili objavljeni v časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, je zaščita lastnih potomcev najpomembnejša korist monogamije tako pri monogamnih živalih kot pri ljudeh. Med njenim potekom so znanstveniki analizirali obnašanje 230 različnih vrst primatov, med katerimi je 25 odstotkov vrst monogamnih. Ugotovili so, da imajo samci, ki spolno občujejo z več samicami, res več naslednikov, a težje poskrbijo za njihovo varnost. Prav tako jim ne morejo nameniti dovolj časa, da bi jih pripravili na samostojno življenje. S tem pa ogrozijo njihovo preživetje in tako tudi obstoj roda.

»Gre za prvo znanstveno utemeljitev monogamije, ki nedvomno dokazuje, da ta ni zgolj družbeni konstrukt, ampak je njen osnovni namen zaščita otrok in s tem vrste,« je povedal vodja raziskave antropolog Christopher Opie z univerze v Londonu.

Deli s prijatelji