UGANKA

Znova o ženskem orgazmu

Objavljeno 27. januar 2012 21.00 | Posodobljeno 27. januar 2012 21.00 | Piše: M. F.

Pri moških je narava poskrbela za hitrejši in učinkovitejši razvoj sposobnosti za doseganje spolnega vrhunca.

Korak za korakom se o ženskem orgazmu razkriva vse več skrivnosti.

Ženski orgazem je od nekdaj zavit v tančico skrivnosti. Številni znanstveniki se hočejo predvsem dokopati do odgovorov, zakaj ga doživijo težje kot moški in zakaj nekatere predstavnice nežnejšega spola do njega pridejo lažje kot druge. Svojo teorijo o tem sta ob pomoči skupne raziskave razvili dr. Kim Wallen in biologinja Elizabeth Lloyd.

Nepravična narava

»Na prehodu iz pubertete v dobo odraslosti se sposobnost za doseganje orgazma pri moških s petih odstotkov dvigne na 100 odstotkov. In to v zgolj petih letih,« pravita znansvenici in dodajata,  da se pri  ženskah sposobnost doživljanja orgazma razvija kar 25 let in na koncu doseže največ 90-odstotno uspešnost.

Z njuno teorijo se na podlagi svojih raziskav strinja tudi ameriški znanstvenik Alfred Kinsey.
»Odstopanja v razvoju bi lahko pojasnila, zakaj moški zlahka doživijo vrhunec, ženske pa ne. Skoraj tri četrtine moških ga doživi med vsakim spolnim odnosom, medtem ko je taka le četrtina žensk. In kar 75 odstotkov moških orgazem doživi že dve minuti po penetraciji,« pravi dr. Kinsey.

Junak je klitoris

Odgovor na vprašanje, zakaj nekatere ženske z orgazmom nimajo težav, medtem ko ga druge doživijo izjemno redko, pa tiči v ščegetavčku. »Klitoris je organ, ki se nahaja tik nad vaginalno odprtino in v katerem je približno 8000 živčnih vlaken. Med spolnim odnosom »komunicira« z živčnimi vlaknami, ki so razporejene po vagini. Prav zaradi te povezave je pri doseganju ženskega orgazma ključno, za koliko je ščegetavček oddaljen od vagine. Pri tistih, ki ga doživljajo lažje, je klitoris bliže vaginalni odprtini kot pri tistih, ki imajo s tem težave. Krajša razdalja namreč omogoča intenzivnejšo stimulacijo klitorisa in tako olajša doživljanje orgazma,« sta v svoji raziskavi zaključili Kim Wallen in Elizabeth Lloyd.

Stigma

Dolga leta se je domnevalo, da imajo ženske, ki orgazem doživijo težko ali ga sploh ne, psihične težave, zadržke, pogosto so bile celo označene kot frigidne. Velik del takega pojmovanja izhaja iz razlag Sigmunda Freuda, ki nikakor ni priznal velike vloge klitorisa pri orgazmu, klitoralni vrhunec pa po njegovem pojmovanju ni bil pravi. Da se je motil, upajo trditi tako njegovi nasledniki kot sodobne ženske.

Deli s prijatelji