PRITISK

Zato je vsak četrti impotenten

Objavljeno 27. maj 2012 20.30 | Posodobljeno 27. maj 2012 20.30 | Piše: M. F.

Pritisk zaradi tempiranega odnosa v času, ko je partnerica najbolj plodna, v moških vzbuja odpor do seksa.

Seks zgolj iz obveznosti ga postavlja pod hud pritisk.

Več kot 400 parov, ki se že vsaj leto dni trudijo postati starši, je sodelovalo v raziskavi, ki je jasno pokazala, da pritisk v želji po spočetju otroka moške izpostavlja akutnemu stresu, zato izgubijo željo po telesni ljubezni. Odkritja govorijo v prid prejšnjim dognanjem, ki pravijo, da moškim v stresu upade raven testosterona, kar vpliva na njihov libido.

Neživljenjski nasveti?

Strokovnjaki za plodnost parom rutinsko svetujejo, naj čim večkrat občujejo v času, ko ima ženska ovulacijo. Obstajajo visoko občutljive napravice, s katerimi je mogoče do minute natančno določiti, kdaj je ženska najbolj  plodna ter v katerih dnevih in celo trenutkih naj bi bilo v spalnici najbolj vroče. A ob tem so moški v takem stresu, da pogosto odpovedo, se soočajo z drastičnim upadom libida in celo impotenco. Noben od moških, ki je v raziskavi sodeloval, pred načrtovanjem družine ni imel težav s spolnostjo.

Obsedenost ne pomaga

Avtorji raziskave so prepričani, da bi se morali pari zavedati tega tveganja in se ne bi smeli predajati »odnosom s ciljem« več kot tri mesece zaporedoma. Vmes naj bi si vzeli malce odmora.
»Tempirani odnosi s ciljem zanositve pri moških povečajo raven kortizola in zmanjšajo količino testosterona, kar vodi v upad libida ter erektilno disfunkcijo, neredko tudi v prevare in razpad zveze,« so povedali avtorji. »Vesel sem, da se je nekdo poglobil v to težavo. Moški namreč bijejo pravo bitko s seboj, kadar so njihove partnerice vso intimo podredijo zgolj zanositvi,« je raziskavo komentiral Allan Pacey, predavatelj antropologije z univerze Sheffield.

»Koristno je, da pari vedo, kdaj je najboljši trenutek, obsedenost pa ne pomaga. Če imajo pari redne spolne odnose vsaj dva ali trikrat tedensko, bodo ujeli tudi plodne dni,« je še povedal profesor Pacey, ki je tudi predsednik britanske organizacije za zdravljenje plodnosti (British Fertility Society).

Deli s prijatelji