GRENKO-SLADKO

Zakon skozi vsa obdobja življenja

Objavljeno 25. marec 2014 10.00 | Posodobljeno 25. marec 2014 10.00 | Piše: M. F.

V dvajsetih morata natančno vedeti, kaj želita od prihodnosti, v tridesetih raziskujta intimo, ko otroci zapustijo dom, pa se posvetita sebi kot paru.

Z leti se zadeve v zakonu spreminjajo, vsako obdobje pa prinaša drugačne radosti in tudi težave.

Ljubezen, razumevanje, spoštovanje, skupni interesi in podobne vrednote povezujejo pare. Vse te vrline naj bi bile trajne, kar pa ne pomeni, da je zakon v vsakem obdobju enak. Nasprotno: z leti se zadeve spreminjajo, vsako obdobje prinaša drugačne radosti in težave, vi pa poglejte, kaj vse vas čaka v zakonskem jarmu.

V dvajsetih: jasni načrti za prihodnost

Preden pari stopijo v zakon, veliko govorijo o tem, kje in kako bodo živeli, koliko otrok si obetajo, kako bodo zaslužili in porabili denar. Skratka, polni so načrtov in lepih idej, pri tem pa pozabijo, da se bodo v skupnem življenju pojavile tudi malce manj prijetne stvari. Prav zato naj bi pred odločitvijo za poroko natančno opredelili svoje cilje in želje. Ključna za uspešen zakon je v tem obdobju zavest, da bosta partnerja težave morala reševati kot par, pravi zakonska terapevtka Lisa Bahar. Največja ovira mladih zakoncev je po njenih besedah, da so navajeni težave reševati sami, na zaobljubo v dobrem in slabem pa nemalokrat pozabijo.

V tridesetih: uživajta v seksu

Pari v teh letih praviloma natančno vedo, kaj si želijo, kar je izvrstna priložnost za večjo in bolj sproščeno intimo. Pomembno je partnerju znati pokazati in sprejemati njegovo ljubezen. Poljubite ga vsak dan in mu dajte vedeti, da brez njega ne morete. To bo obdržalo plamen strasti, svetujejo zakonski terapevti. Seveda se je treba truditi tudi v spolnem življenju. Rutina ga v tem obdobju že lahko uničuje, zato je treba poskrbeti, da se to ne bi zgodilo. Kljub karieri in natrpanemu urniku si zato vedno vzemita čas za intimo. Prilagajajta načrte, in če imata otroke, ne pozabita nase kot na par.

V štiridesetih: združita moči

Otroci so največkrat že v najstniških letih in včasih z njimi ni lahko. Spori, ki se pojavijo glede njihovega obnašanja, neredko vnesejo napetost tudi med partnerja, ki drug drugega obsojata ter krivita za težave. »To pa je povsem napačno,« je prepričana Lisa Bahar. »Prav v tem obdobju morata nastopati složno. S tem bosta otrokom preprečila, da bi z vama manipulirali, sebi pa dala možnost za izgradnjo še trdnejšega odnosa.«

V petdesetih: morda po potreben terapevt

Skupna leta niso zagotovilo za uspeh in prav v petdesetih lahko komunikacija med partnerjema postane malce težja. Ker sta drug na drugega že povsem navajena, predvidevata, da si bereta misli, zato se ne znata več pogovarjati in ne poslušati. Ko otroci zapustijo skupni dom, se največkrat pojavi še sindrom praznega gnezda, z njim pa občutki malodušja. Zaradi dolgih let skrbi za naraščaj skoraj ne znata več biti par. Prav v tem obdobju so ločitve najpogostejše, prepreči pa jo lahko pomoč terapevta. Ta vaju bo spomnil, zakaj sta se nekoč sploh zaljubila.

Zakon v šestdesetih in sedemdesetih: ne pozabite na nežnosti

Komaj sta čakala upokojitev, a celodnevno druženje po obdobjih, ko sta veliko časa preživela v službah, je lahko naporno. Zato si najdita dejavnosti, ob katerih lahko uživata samostojno, ne pozabita pa tudi na tiste, ki so v veselje obema. In seveda ne zanemarita nežnosti. Leta naj zanje ne bodo ovira. Čim večkrat pomislita na vse, kar sta prebrodila skupaj, obujajta spomine in uživajta v mirnejšem, a še vedno skupnem ritmu življenja.

Deli s prijatelji