ABSTINENCA

Ukrep za strast ali kazen

Objavljeno 16. oktober 2012 23.00 | Posodobljeno 16. oktober 2012 23.00 | Piše: Alenka Sluga

Če hočeš kaj veljati, se ne smeš takoj predati.

Seksualno odmikanje je lahko spodbujajoče in napeto samo na začetku zveze.

Je rek še veljaven ali je ostanek starih časov? Odgovor je zelo preprost: v dolgoletni zvezi je nasvet, da s spolno zadržanostjo podžigamo partnerjevo poželenje, čisti nesmisel. V mladih, komaj začetih zvezah lahko odrekanje seksa spodbudi partnerjevo željo. Naj kar ostane nekaj časa žejen, res ni treba, da mu že po prvi večerji zlezemo v posteljo, tudi ni nujno, da zavriskamo, ko nas prvič pokliče. Sicer smo vso nedeljo čakali na njegov klic in zadržan odgovor je v popolnem nasprotju z našimi čustvi, toda če hočemo kaj več od neobveznega seksa za eno noč, ima primerno odrekanje smisel. Po 20 letih skupnega življenja pa lahko abstinenca z ene strani pomeni konec skupnega zaupanja in nežnosti.

Spodbude

Helena in Pavel sta se dobro razumela, toda, kaj hočemo, po triindvajsetih letih zakona je bil polizan že ves med. In Helena se je, da bi podžgala Pavla, odpovedala seksu. Pavel je prosil, enkrat, dvakrat, desetkrat, potem pa je odnehal in se odmaknil. Želja, da bi premagoval ovire, po mnogo skupnih letih ni bila več zelo močna in poželenje, ki ga je nekoč vžgalo v Pavlovih očeh njeno golo telo, je tudi lanski sneg. Pavel je zrel moški in potrebuje močnejše spodbude, kot jih je pri tridesetih letih. Žena, ki je njegove poskuse stalno zavračala, ni bila zanj nobena seksualna spodbuda.

Pretrgano

Kako se je nadaljevalo? Helena je čakala, da bo mož postal vroč in ji to tudi pokazal ter spontano končal spolno abstinenco, toda seksualna nit je bila pretrgana. To sicer ne bi bilo nič tragičnega, če ne bi Helene in Pavla vsa leta držal skupaj seks in z njim povezane nežnosti. Ni bilo seksa, ni bilo nežnosti in oba sta bila prepričana, da je tudi ljubezen izginila. Tudi tako se da ubiti dober zakon.

Nihanja

Seks postaja z leti redkejši in slabotnejši, zato se morata partnerja potruditi in si pomagati. Z leti se zniža frekvenca približno na prvo polovico prvega meseca skupnega življenja. Tudi seksualno nihanje je normalno. Enkrat ima eden željo, potem drugi, težave nastopijo šele takrat, ko je eden brez vzroka prisiljen v seksualno abstinenco.

Vez

Helena je brez vidnega vzroka zavračala seks, zahtevala pa od moža, da ji je zvest, kar je v bistvu nesramno. Ko seks ni več vroč in pogost, postane bolj stvar odločitve kot spontanosti. Ne smemo pa se mu odrekati, ker je erotika v vsaki zvezi močna vez, ki partnerja veže, jima daje stabilnost in prinaša užitek.

Seveda ni mišljeno, da si partnerja po dvajsetih letih skupnega življenja trgata obleke s telesa, toda ljubeča bližina in skupno uživanje sta dragocena vez, ki krepi identiteto žene in moža ter jima veča samozavest. Odrekanje seksa ne sme biti ukrep, ki naj vzbudi strast, niti ne sme biti kazen za določeno dejanje, prav tako kot privolitev ne sme biti nagrada.

Test: Koliko vam je do seksa?

Do seksa imamo različen odnos. Nekateri ne morejo brez njega, drugim je postranska stvar, tretji se ga bojijo. Kako je z vami? Rešite test. Seštejte točke in ugotovite, v katero skupino spadate. Na vsako vprašanje lahko odgovorite s številkami od 1 do 4. Ena pomeni, da se s trditvijo ne strinjate, 2, da se strinjate pod določenimi pogoji, 3, da se strinjate včasih, in 4, da se s trditvijo povsem strinjate.

  • V svojem telesu se dobro počutim.
  • Nihče ne ve, kaj resnično mislim.
  • Rad(a) dolgo uživam v erotičnih igricah.
  • Ne morem seksati ob dnevni svetlobi.
  • Kesanje po dejanju zaradi prepovedanega seksa nima smisla.
  • Zelo pomembno je zame, da veljam za dobrega(o) v postelji.
  • Odklanjam ljudi, ki do mene niso spoštljivi.
  • Kadar zapeljujem, držim drugega(o) dolgo v negotovosti.
  • Težko dosežem orgazem.
  • Uživam, če je moj(a) partner(ica) negotov(a).
  • Bojim se intimnega dotikanja.
  • Potrebujem občutek, da sem glavni(a).
  • V razmerju je vsak odgovoren zase.
  • Mislim, da sem telesno neprivlačen(na).
  • Če ne doživim orgazma, ga zaigram.
  • Če bi bilo po moje, ne bi potreboval(a) seksa.
  • Če je vse tako, kot mora biti, sem pripravljen(a) na seks.
  • Zapeljujem tudi takrat, kadar me oseba v resnici sploh ne zanima.

Seštejte točke in preberite rešitev

Vsako trditev označite s številkami od ena do štiri. Tipi so trije: A, B, C. Odgovori na številke 2, 4, 9, 11, 14 in 16 spadajo k tipu A. Odgovori na vprašanja 1, 3, 5, 7, 13 in 17 spadajo k tipu B, odgovori na vprašanja 6, 8, 10, 12, 15 in 18 pa k tipu C. Za vsak tip seštejte točke. Spadate v skupino, v kateri ste jih zbrali največ.

Tip A: Težko se odprete drugemu človeku, kar vas obremenjuje, rešite sami. Niti na misel vam ne pride, da bi drugemu pripovedovali o svojih intimnih željah in hrepenenju. Nikar ne bodite začudeni, da ne najdete pravega užitka v seksu, strah, da bi vas kdo ranil ali omalovaževal, je prevelik. Mogoče bi bilo dobro, da bi se zamislili in poskušali najti vzrok nezaupanja. Če vam uspe, boste lahko ljudi sprejemali brez predsodkov, se jim odpirali in uživali tudi v spolnosti.

Tip B: Če bi vas vprašali, ali vas je strah seksa, bi ogorčeno zanikali. Vas pa že ne! Saj naredite vse, da bi bili videti sproščeni in odkriti. Napačno, to vas izdaja in morali boste opustiti svojo igro. Vzbujate vtis, kot da bi se morali stalno dokazovati in druge prepričati, da na tem področju nimate nobenih težav. Vprašanje pa je: koga hočete prepričati? Mogoče in verjetno predvsem sebe. Tako vedenje je dokaz za vprašljivo samozavest.

Tip C: Nikomur ne pade na pamet, da bi vas vprašal, ali vas je strah seksa. Izražate svoj smisel za druge, znate se vživeti v njihova čustva. Če mislite, da bi vam ugajalo, se brez težav spustite v razmerje, vseeno ali v seksu ali poslu. Če je občutek napačen, se brez obžalovanja oddaljite. Na področjih, na katerih so mnogi negotovi in nesamozavestni, ste car, ki vse zmore. Ne, vi se res ne bojite dobrega seksa, poudarek je na dobrem. 

Deli s prijatelji