DVOREZEN MEČ

Ugajajte, a ne preveč

Objavljeno 13. december 2011 21.00 | Posodobljeno 13. december 2011 21.00 | Piše: M. F.

Pretirana težnja po ugajanju torej ne more biti temelj ljubezni

Početi stvari zgolj zato, da bi ugajali, se na dolgi rok ne izplača (fotografija je simbolična).

Seveda je povsem običajno, da želite tistemu, ki ga imate radi, kar najbolj ugajati. Do njega ste pozorni, zabavni, ustrežljivi in se skušate pokazati v kar najlepši luči. »Ugajanje je eden od načinov, s katerim izkazujemo ljubezen,« trdijo psihoterapevti, a opozarjajo, da se lahko zgodi, da z njim prekoračimo meje dobrega okusa. »Zgolj zato, da bi nas nekdo sprejel, ne gre odstopati od svojega mnenja in prepričanj, običajnega načina oblačenja ali obnašanja.«

Čustvene pasti

Mnogi so zmotno prepričani, da morajo vedno ugajati drugim, sicer ne bodo sprejeti in ne ljubljeni. V tem primeru težnja po ugajanju preraste v pretiravanje ali celo v nevrotično obnašanje.

Druga plat

Seveda sta v intimnem odnosu vedno dva. In težava ni vedno v tistem, ki želi ugajati, ampak tudi v tistem, ki od partnerja to pričakuje. Takšni posamezniki izhajajo iz prepričanja, da je zadovoljevanje njihovih želja, sprejemanje njihovih pogledov, predlogov in stališč osnovni element izkazovanja ljubezni. Če jih partner iz katerega koli vzroka zavrne, so užaljeni, pogosto agresivni ali se zaprejo vase in tako izkazujejo svojo nejevoljo. Menijo namreč, da ne dobijo ljubezni, ki si jo zaslužijo, to pa izkazujejo s čustvenim izsiljevanjem.

Bo po moje ali pa ne bo!

S svojim obnašanjem partnerju pošiljajo jasno sporočilo: če ne boš izpolnil mojih želja, me ne ljubiš, in če me ne ljubiš, tudi jaz ne ljubim tebe. V zdravem ljubezenskem odnosu so vedno trenutki, ko ugajamo, in trenutki, ko ne ugajamo. Razmerje je pisana paleta različnih želja in pogledov, med katerimi je vedno treba iskati kompromise. Prav zato v zdravem odnosu prihaja do konfliktov. Teh v razmerjih, kjer gre za pretirano ugajanje, praviloma ni. Gre namreč že za podrejanje in podrejeni vedno raje molči.

Dve strani na skupnem bregu

Vse želje v odnosu so pomembne, tako lastne kot partnerjeve. In nobena želja nima absolutne prednosti. Z izražanjem želja izražamo sebe. Ženska, ki spočetka pretirano ugaja partnerju, se skuša podrediti njegovi predstavi o idealni ženski, skriva in zanemarja sebe, zato je partner ne spozna v pravi luči, ona pa ne more izživeti sebe. Seveda enako velja tudi za moške.

Ne bojte se zavračanja

Zveze, ki so zasnovane na takšnem odnosu, so nestabilne. Ko se nekdo čuti dovolj sprejetega in končno pokaže pravi obraz, se bo partner lahko počutil izigranega. Dojel bo, da oseba, s katero je začel zvezo, ni takšna, za kakršno jo je imel. Tisti pa, ki zaradi strahu pred zavrnitvijo igranje in pretvarjanje nadaljuje ter stalno ugaja, da bi obvaroval zvezo, bo v njej res morda živel dlje, a brez pristnega odnosa in bližine.  Pretirana težnja po ugajanju torej ne more prinesti ljubezni. Prav tako ne gre pričakovati, da bodo upoštevane le želje ene strani, zato v vsakem odnosu bodite tisto, kar ste, in se družite s tistimi, ki vas takšne sprejemajo.
 

Deli s prijatelji