MOŽATO

Tudi moški morajo jokati

Objavljeno 01. julij 2012 20.30 | Posodobljeno 01. julij 2012 20.30 | Piše: M. F.

Prepričanje, da moški ne jočejo in da morajo skrivati ter dušiti svoje solze, strah in žalost, je napačno.

Zatiranje čustev vodi do psihosomatskih obolenj in neprimernega obnašanja do okolice.

»Nekoč je veljalo, da morajo moški v sebi zadrževati žalost in strah, saj bi sicer bile njihove žene in otroci prepričani, da ne zmorejo zaščititi svojih »ranljivejših« članov družine in da niso sposobni igrati svoje vloge zaščitnikov. Na srečo se to spreminja. Že zaradi same oblike družine, kjer so vloge enakopravneje razporejene. Kljub temu pa miselnost, da moški ne bi smeli kazati svojih šibkih plati, še ni povsem izkoreninjena,« meni srbska psihologinja in psihoterapevtka Sanja Perković Goga.

Namesto žalosti praznina

Številni moški »prepovedane« občutke prepoznajo na fiziološki in mentalni ravni, ne znajo ali ne morejo pa jih izživeti in zato največkrat občutijo praznino.
»Ta je najboljši kazalec potisnjenih občutkov in mnogi se jo trudijo premagati na povsem neprimerne načine, nikoli pa ne z neposredno obravnavo težav. Tako se zatekajo k alkoholizmu, igram na srečo, narkomaniji, seksu,« na podlagi dolgoletnih izkušenj opozarja psihologinja.

Posledice občuti telo

Jeza, žalost, razočaranje in občutki nemoči se kažejo kot pospešeno bitje srca, porast adrenalina, glavobol, povišan krvni tlak. Telo se pripravlja na reakcijo, ki pa se zaradi zatiranja čustev ne razvije do konca. Fiziološke spremembe se kopičijo v telesu, po nekaj letih pa privedejo do psihosomatskih obolenj, kot so čir na želodcu, diabetes, povišan krvni tlak, pa tudi depresija in različne odvisnosti. Obstajajo tudi takšni, ki svoja čustva izživijo, a na neprimeren način. Največkrat z agresivnim in neprimernim obnašanjem do bližnje in daljne oklice. 

Vse se začne v otroštvu

Otroke je treba od malih nog učiti izražati svoja čustva. Tako pozitivna in negativna. Seveda na primeren način in – če je treba – tudi s solzami. Spodbujajte jih k razumevanju in izražanju občutenj. Tudi fantom je treba dopovedati, da s tem ne kažejo svoje ranljivosti in zato ne bodo imeli manj moči. Nasprotno: postali bodo stabilnejše in bolj uravnotežene osebe, ki se bodo lažje spopadale z življenjskimi preizkušnjami.

Najboljša je spodbuda

»Če opazite, da vaš partner zatira negativna čustva, tudi pred najbližjimi skriva strah, žalost in poraze, ga pohvalite vedno, ko se vam odpre in spregovori tudi o njih. Dopovejte mu, da ga zato ne boste imeli nič manj radi in da mu boste skušali pomagati, pa čeprav le tako, da ga boste poslušali. Spodbujajte ga, da o njih pove tudi svojim bližnjim prijateljem in naj se pred njimi ne skriva za masko uspehov. Tudi pravi prijatelji ga namreč zaradi neuspehov in težav ne bodo obsojali in zasmehovali,« svetuje dr. Perkovićeva.

 

Deli s prijatelji