ŽENSKI SVET

Stabilne zveze ubijajo željo po spolnosti

Objavljeno 27. april 2016 22.10 | Posodobljeno 27. april 2016 22.12 | Piše: M. F.

Pri ženskah spolna želja v dolgoletni zvezi drastično upade.

Stvari se z leti spremenijo.

Raziskava nemških znanstvenikov je razkrila, da ima manj kot polovica tridesetletnic, ki so v resni zvezi več kot štiri leta, še potrebo po rednem seksu. Zanimivo pri tem je, da se spolna želja pri moških v tako dolgi zvezi ne zmanjša.

Nekaj številk

Poizvedba je zaobjela 530 moških in žensk. Strokovnjaki so jih spraševali o njihovem odnosu s partnerico ali partnerjem, natančneje o njihovem spolnem življenju ter z njim povezanimi pričakovanji.

Odgovori, ki so jih prejeli, so pokazali, da si na samem začetku zveze rednega seksa želi 60 odstotkov žensk, starih 30 let. Po približno štirih letih odstotek takih pripadnic nežnejšega spola upade na 50, po 20 letih zveze pa na pičlih 20 odstotkov.

Pri moških je zadeva nekoliko drugačna. Redni seks si kljub dolgoletni zvezi še vedno želi od 60 do 80 odstotkov pripadnikov močnejšega spola.

Evolucija ali ekonomija?

Znanstvenik Dietrich Klusmann s hamburške univerze, kjer so raziskavo izvedli, meni, da razlika izvira iz samega razvoja človeške vrste: »Za moške je bil redni seks na začetku razvoja vrste zelo pomemben, saj jim je predstavljal način, s katerim so partnerico 'privezali' nase in tako preprečili, da bi jo prevzel njihov morebitni konkurent. Pri ženskah je bilo že tedaj marsikaj drugače. Za redni seks so bile zainteresirane na začetku, da so si zagotovile partnerjevo okrilje, kasneje se je potreba po njem zmanjšala,« izsledke z vidika evolucije pojasnjuje strokovnjak. 

Zanimivo tezo pa je razvil tudi profesor George Fieldman: »Zmanjšanje spolne sle in pohote pri ženskah v intimni zvezi je mogoče pojasniti s teorijo ponudbe in povpraševanja,« pravi znanstvenik. »Ljudje smo pač taki, da za tisto, kar imamo vedno na voljo, hitro izgubimo interes.«

Ob tem se nedvomno kar samo po sebi poraja naslednje vprašanje: če ta teorija velja za ženske, kako je s prilagajanjem ponudbi in povpraševanju pri moških?
 

Deli s prijatelji