MOTNJA

Seksualna anoreksija ni več tabu

Objavljeno 18. marec 2012 22.20 | Posodobljeno 18. marec 2012 22.21 | Piše: M. F.

Gre za obsesivno stanje, pri katerem prizadeti spolnost zavračajo in jim je že zgolj misel nanjo nesprejemljiva.

Erotična plat posameznika je sestavina vsake osebnosti, ki je ne gre zatirati.

Kaj je seksualna anoreksija?

Gre za obsesivno kompulzivno motnjo, ki je dolga leta veljala za tabu temo in se o njej ni govorilo. Dejstvo pa je, da obstaja in da gre za zdravstveno težavo, s katero se v sodobnem času ukvarja vse več psihologov, psihiatrov in zakonskih terapevtov.

Zakonski in družinski terapevt Paul Hockemeyer pravi: »Pri nekaterih se ob seksu pojavi sramežljivost, ki jo je mogoče premagati. Povsem drugače je pri ljudeh, ki obolevajo za seksualno anoreksijo. Ti se vsemu, ki je kakor koli povezano s spolnostjo, izogibajo in segment seksualnosti namerno popolnoma izločijo iz svojega življenja. Seks je en od načinov komunikacije med osebami. Kadar se mu nekdo iz kakršnega koli razloga odpove, je ogrožena njegova duševnost. Erotična plat posameznika je sestavina vsake osebnosti, ki je ne gre zatirati,« pravi terapevt in dodaja, da gre pri spolni anoreksiji zgolj za eno od oblik, s katero posamezniki poskušajo premagati svojo psihično bolečino.

Podobno kot se pri vsem bolje poznani anoreksiji posamezniki odpovedo hrani, se pri tej odpovedo spolnemu življenju, pri obeh pa gre za prikrivanje globljih psiholoških travm.

Napačen obrambni mehanizem

Tako kot pri preostalih kompulzivnih motnjah gre torej tudi pri tej za obrambni mehanizem, ki lahko nastopi v katerem koli obdobju življenja. Tudi pri ljudeh, ki so do tedaj živeli v povsem običajnih partnerskih zvezah. Zdravila zanjo ni. Strokovnjaki svetujejo terapevtsko zdravljenje, ki ob pravilnih postopkih in vztrajnosti pripelje do bistva težave in do vzroka, ki je izvor zanjo. Včasih je dovolj zgolj svetovanje ali zakonska terapija, v nekaterih primerih pa je potrebno zdravljenje z antidepresivi.

Kateri so znaki seksualne anoreksije?

Oseba z omenjeno motnjo zavrača tako seks kot že samo govorjenje o njem.

V njej je strah pred kakršno koli seksualno zvezo.

Občuti krivdo, če se seksu kljub vsemu preda.

O sebi ima izjemno slabo mnenje.

Deli s prijatelji