DROGA

Seks sprave je kot kokain

Objavljeno 16. maj 2012 23.40 | Posodobljeno 16. maj 2012 23.42 | Piše: M. F.

Po burnem prepiru seks zagotovi hiter prehod od negativnih do pozitivnih občutkov, žal pa to ne reši težav.

Prava intimnost izhaja iz uravnotežene zveze in ne iz »trganja« oblačil.

Pari se pogosto predajajo seksu sprave, saj jim omogoča, da v trenutku od negativnih čustev preskočijo k pozitivnim, organizem pa z njim dobi velike količine serotonina in se sprosti, ob vsem tem pa se težave zdijo povsem nepomembne ali na videz celo izginejo. A žal jih seks ne reši, pač pa jih le malce skrije.

Seks kot mamilo

Zato glajenje sporov med rjuhami britanski klinični psiholog dr. Seth Meyers enači z jemanjem kokaina: »Občutki se na hitro spremenijo. Seveda na bolje in mnogi na to gledajo kot na rešitev težav, vendar še zdaleč ni tako. Pari res na hiter način preskočijo celo paleto čustev in se nenadoma znova počutijo krasno. A ko občutki vznesenosti popustijo, mine tudi dobra volja in znova se porajajo konflikti. Tako kot pri odvisnikih od kokaina, ko odmerek nima več učinka.«

Prehiter obrat

Čeprav številni psihologi trdijo, kako je seks sprave dober in koristen, saj omogoča povezovanje na intimni ravni v trenutku, ko je to najbolj težko, dr. Meyers poudarja, da prava intimnost izhaja iz uravnotežene zveze in ne iz »trganja« oblačil in navalov strasti. V težkih trenutkih bi se po njegovem mnenju pari morali pogovoriti, razmisliti in si vzeti čustveni predah, ne pa z vrelišča negativnih takoj prestopiti k vrelcu pozitivnih.

»Če se po prepiru počutite jezne, žalostne in razočarane, se ne spuščajte v seks, pa čeprav se vam zdi ideja celo mamljiva. Vzemite si čas, razmislite o težavi ter je ne potiskajte pod preprogo, saj bo le še narasla,« svetuje dr. Meyers.

Deli s prijatelji