POZOR

Prepoznajte spletnega lažnivca

Objavljeno 28. februar 2012 21.40 | Posodobljeno 28. februar 2012 21.42 | Piše: M. F.

Za nedolžnimi lažmi o zunanjosti se lahko skrivajo slabe osebnostne lastnosti, zato jih ne gre kar spregledati.

Spletni zmenki so vse bolj priljubljeni in razširjeni, iskanje partnerja prek spleta pa vse pogostejši način za začetek skupne življenjske poti. Ne glede na vse prednosti, ki jih tako spoznavanje ponuja, virtualno zapeljevanje in iskanje sorodne duše prinaša tudi prenekatere pasti. Skoraj nemogoče je namreč vedeti, kdo se skriva na drugi strani zaslona in ali so njegove besede resnične. Potencialni partner, ki ima vse odgovarjajoče lastnosti, se zdi idealen izbor, a kaj lahko se izkaže, da je zgolj lažnivec, daleč od tistega, za kar se predstavlja, da je. Prav zato se mnogim postavlja vprašanje: kako prepoznati spletnega lažnivca?

Največkrat lažejo o teži

Obstaja nekaj načinov, s katerimi je mogoče prepoznati, da oseba na drugo strani ni poštena. Znanstveniki z univerz Cornell in Wisconsin-Madison so ob pomoči 100 prostovoljcev izvedli primerjavo med resnično telesno višino, težo ter starostjo in podatki, ki so jih sodelujoči navedli na spletnih omrežjih, namenjenih iskanju partnerjev. »Ljudje, ki smo jih vzeli pod drobnogled, so najpogosteje lagali o svoji teži. Ženske so jo zmanjšale v povprečju za osem, moški pa za kilogram in pol. Skoraj polovica jih ni bila poštena o svoji višini, približno 20 odstotkov pa jih je lagalo o starosti. Sicer pa je prav vsak posameznik, ki je sodeloval v raziskavi, lagal vsaj o eni podrobnosti, « je povedala Catalina Toma, avtorica raziskave z univerze Wisconsin-Madison.

Laži je mogoče prepoznati

Pri zapisih posameznikov, ki so lagali, so znanstveniki odkrili kar nekaj skupnih točk in tako zaključili, da tisti, ki niso pošteni, le redko pišejo v prvi osebi, pri opisu ne uporabljajo veliko pridevnikov, zato so ti kratki in skopi. Prav tako so raje uporabljali nikalnice. »Če bi nekdo, ki ne laže napisal, da je nekaj razburljivo, bi na drugi strani tisti, ki resnico prikraja, raje uporabil izraz ni dolgočasno,« ponazarja dr. Toma. 

Previdnost ni odveč

Seveda podatki o teži, višini in letih niso usodni, a laganje o njih lahko nakazuje na slabe osebnostne lastnosti, ki jih je mnogo težje odkriti. Catalina Toma in njena ekipa zato menita, da bi bilo primerno vlagati v razvoj programske opreme, ki bi lahko zaznala in opozarjala na lažnivce. Do tedaj pa morajo biti vsi, ki se odločajo za spletne zmenkarije, še posebej previdni, si pred dejanskim zmenkom vzeti dovolj časa, se nanj ne odpravljati s prevelikimi pričakovanji ter se vsaj nekajkrat sestati na javnem mestu ter ne v intimnosti štirih sten.

Deli s prijatelji