SPRTE STRANI

Poteze, ki poslabšajo vsak spor

Objavljeno 13. julij 2015 22.00 | Posodobljeno 13. julij 2015 22.00 | Piše: M. F.

Ignoriranje, kaznovanje in napačne besede lahko prepad med partnerjema še poglobijo.

Konstruktivni spori so sestavni del vsakega razmerja. A kljub temu se obe strani med prepirom počutita prizadeti, včasih celo izdani, zato lahko počneta klasične napake, ki vse speljejo na napačno pot.  Da bi se jim naslednjič izognili, poglejte, katere imamo v mislih.

Ignoriranje

»Ena največjih napak po sporu je čustvena hladnost do osebe, s katero ste bili v konfliktu,« pravi psihoterapevtka Rachel A. Sussman in dodaja, da čeprav se vam morda zdi, da z molkom kaznujete drugo stran, ji v bistvu sporočate, da niste sposobni iskrene izmenjave mnenj. Prav zato bo svoje v prihodnje težje povedala in ne bo izražala svojih občutkov, saj jo bo strah ponovnega molka. Raje si dajte čas in povedano v sebi predelajte ter se ne kujajte, če ste slišali kaj, kar vam ni bilo všeč.

Besede kot orožje

»Če vam je partner v sporu rekel nekaj, kar vas je močno prizadelo, mu povejte, da ste prizadeti in da takšnih besed od njega niste pričakovali,« predlaga psihologinja Michelle Gollan, strokovnjakinja za partnerske težave iz Los Angelesa. Nikar pa izrečenih besed ne skladiščite v spominu in jih ne vračajte ali očitajte v naslednjih konfliktih. Vedite, da v prepiru velikokrat izrečemo stvari, ki jih ne mislimo resno ali pa ne zvenijo tako, kot smo pričakovali. Ne pogrevajte izrečenih besed, ne mrmrajte v brado, ampak svoje občutke izrazite med prepirom samim, če to ni mogoče, pa po njem.

Osredotočenost na vzrok spora

Seveda je največkrat vzrok spora v tem, kaj je nekdo storil (pa ne bi smel) ali česa ni (pa bi moral). In čeprav sta neprijetnosti, ki so zato nastale, rešila, še vedno omenjate storjeno dejanje. Prav tega pa ne bi smeli početi. »Razlika med dobrim in slabim sporom je rešitev težave, ki ga je izzvala. Neprestano očitanje napake nakazuje slab spor,« meni zakonska terapevtka dr. Laurie Phun in dodaja, da starih zamer in grehov nikakor ne gre pogrevati.

»Nisem tako mislil(a)«

Stavek, ki ne reši prav ničesar. V resnici zadeve lahko zgolj poslabša. Zlasti če druga stran vrne v smislu: »Seveda si.« Prepir se zato nadaljuje, namesto da bi se končal. »Takšna opravičila ne zagotavljajo nič pametnega, sploh ne neposredno po sporu, ko so strasti še razgrete,« pravi dr. Phunova. Samo »oprosti« je tedaj povsem dovolj. Če je seveda iskren ...

Odrekanje seksu

Sprli ste se z dragim, potem ko sta nekako zadevam prišla do dna, pa bi on spravo rad potrdil še med rjuhami. »Spravitveni seks je dejansko eden od načinov, da se s partnerjem ponovno zbližata, če pa ste še preveč pod vtisom dogodkov, da bi se mu predali, nikar grobo ne zavrnite ponudbe,« pravi dr. Sussmanova in svetuje, da namesto hladne in brezpogojne zavrnitve raje predlagajte, da bi še malce počakala. Kajti trenutno še niste razpoloženi za seks, a zagotovo boste že jutri drugačnega mnenja ...

 

Deli s prijatelji