NA PLAŽI

Poletne romance za prijetno sprostitev

Objavljeno 31. julij 2015 22.00 | Posodobljeno 31. julij 2015 22.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: poletna romanca

Poletne romance lahko pomenijo prijetno sprostitev in ravno prav adrenalina, lahko pa so tudi nevarne –predvsem za tiste, ki se pri avanturah ne znajo brzdati in pričakujejo preveč. Najbolje je, če si že na začetku določite pravila igre in tako preprečite morebiti zlomljeno srce!

Poletne ljubezni se s prihodom jeseni največkrat končajo.

Poletje je vroče, ozračja pa ne ogreva le sonce, temveč tudi izzivalni in zapeljivi pogledi samskih, ki so med oddihom pogosto pripravljeni tudi na kakšno brezskrbno avanturo. In takšnih je vse več, pojasnjuje dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije: »V svojem terapevtskem delu se srečujem z vedno več odraslimi samskimi osebami. S starostjo ljudje namreč izgubljajo fleksibilnost in zvedavost v odnosih. Odrasli preprosto nimajo več priložnosti spoznavati novih ljudi in nato tudi niso pripravljeni na spopadanje s kompromisi, ki jih prinaša odnos. Vse to povzroči, da odrasli ostajajo sami.« Kljub temu pa v njih tli želja po bližini druge osebe, poleti pa so te potrebe še nekoliko izrazitejše: »V vzdušju sproščenosti nam je namreč posameznik preprosto bolj privlačen in tudi bolj dovzeten za signale naklonjenosti drugega! Odrasli poletne romance pogosto opisujejo kot spontane in polne adrenalina. Dovolijo si biti takšni, kot večinoma niso, in tudi drugega vidijo takšnega, kakršnega si želijo. Zato je takšen odnos na začetku pravi obliž na rano osamljenosti.« Sčasoma pa lahko povzroči novo in še globljo rano, opozarja strokovnjakinja, kajti razkorak med adrenalinsko zaljubljenostjo in resničnim, pristnim odnosom je pri poletnih romancah največkrat prevelik.

»Vsak odnos, najsi bo romanca, avantura ali pa resna zveza dveh oseb, odraslega postavlja pred preizkušnjo, kako bo lahko v odnosu ohranjal svojo samostojnost. V vsakem primeru pa morata partnerja ali pa ljubimca potrebi po bližini in samostojnosti uskladiti,« poudarja dr. Poljak Lukekova. Tako je lahko bežna romanca dobra za oba, če imata močno potrebo po samostojnosti in jima odsotnost prave bližine ne predstavlja čustvene stiske. Zato je, lahko rečemo, pošteno do obeh, če si že na začetku določita pravila igre in tako preprečita morebiti zlomljeno srce! Vedno bodite iskreni o svojih namenih, omejite pričakovanja in zamejite ljubosumje, ki v bežno razmerje pač ne spada; alkohol, če si vzdušja ne znate popestriti brez njega, uživajte zmerno, saj si ne želite zamegljenih odločitev, prepustite se spontanosti, zato ne načrtujte vedno novih srečanj, ker so ta pač del le resnega razmerja, vsekakor pa načrtujte zaščito med spolnimi odnosi, saj si neželene nosečnosti ali prenosljive bolezni kot spomina na poletni oddih nikakor ne želite. In še, sprijaznite se, da se bo zgodba slej ko prej tudi – končala.

Če so našteta pravila za vas prevelik zalogaj in se imate za romantično osebo, ki zaradi ljubezni pogosto izgubi glavo, si poletje raje popestrite z drugačnim adrenalinom. Res pa je tudi, da je lahko avantura vendarle začetek čudovite zgodbe, še sklene dr. Poljak Lukekova: »Poletna romanca se lahko razvije v dolgotrajni odnos, če obema uspe zadovoljiti svojo potrebo po samostojnosti znotraj odnosa. To pa je tudi največji izziv odraslega intimnega odnosa.«
 

Deli s prijatelji