SODOBNI ČAS

»Phubbing« ali kako telefon ogroža razmerje

Objavljeno 18. oktober 2015 14.00 | Posodobljeno 18. oktober 2015 14.00 | Piše: M. F.

Če več pozornosti kot svojemu partnerju posvečate svoji mobilni napravici, je nedvomno čas za spremembe.

Phubbing. Izraz, ki ga v Slovarju slovenskega knjižnega jezika zagotovo ne boste našli. Zaman bi iskali tudi ustrezen slovenski izraz, gre namreč za dokaj novo skovanko iz angleških besed »phone snubbing«. Lahko bi jo prevedli kot zanemarjanje zaradi telefona, ki je v praksi videti nekako takole: s partnerjem se pogovarjata, a on med tem kar naprej kuka v svoj telefon, odgovarja na sporočila ali kaj podobnega. Seveda dobro veste, da zato ni ravno pri stvari, kar v vas zbudi slabo voljo. 

Phubbing je torej zanemarjanje ali celo ignoriranje sogovornika zaradi pretiranega posvečanja pozornosti telefonu, kar lahko pri drugi strani zbudi občutke zanemarjenosti, manjvrednosti in celo depresije. Zaradi tega kaj lahko razpade tudi razmerje. Občutek, da ima nekdo raje napravico kot človeka, nikoli ni ravno prijeten. Zadeva je vse bolj razširjena in tudi prepoznavna. 

Polovica ga je že izkusila

Po podatkih raziskave, ki so jo pod vodstvom profesorja James A. Robertsa izvedli na univerzi Baylor in katere namen je bil opozoriti na kvarne posledice pretirane uporabe mobilnega telefona, se je izkazalo, da je več kot 46 odstotkov od 450 vprašanih zaradi telefona že bilo pri partnerju na drugem mestu, 22 odstotkov jih je povedalo, da je tako početje v razmerje prineslo nemir in resne spore, 37 odstotkov vprašanih pa je zaradi takega ravnanja partnerja občutilo depresijo.

James A. Roberts prav zato opozarja, da je med phubbingom in težavami v razmerju neposredna povezava. »Izkazalo se je, da so tisti, ki jih partner zaradi stalnega buljenja v telefon zanemarja, večkrat v zvezi nezadovoljni v primerjavi z onimi, ki živijo s človekom, ki pri tem zna postaviti pravo mejo.«

Ni presenečenje

Kliničnega psihologa Josepha Cilona to dejstvo prav nič ne preseneča. »Uporaba pametnih telefonov izjemno narašča, mnogi se od njih nočejo odtrgati niti za trenutek, seveda pa to v sogovornikih vzbuja jezo, bolečino, ljubosumje, pomanjkanje pozornosti in podobne občutke. Pametni telefoni so torej neredko vzrok za resne težave v razmerju.«

Kaj phubbing sploh je?

Če se prepoznate v naslednjih postavkah, ste zagotovo žrtev takega početja.

  • Med skupnim obrokom partner svoj telefon naprej preverja.
  • Kadar sta skupaj, ima telefon nekje, kjer ga vedno lahko vidi.
  • Ko je z vami (četudi na sprehodu ali v trgovini), ima telefon vedno v roki.
  • Kadar se partnerjev telefon oglasi, se mu takoj posveti, pa čeprav sta bila sredi resnega pogovora.
  • Kadar govori z vami, vedno z enim očesom spremlja tudi svoj telefon.
  • Celo v tistih redkih trenutkih, ki jih res namenita samo drug drugemu, uporablja svoj telefon.

Kako vse skupaj omejiti

Na srečo obstajajo koraki, kako zadeve izboljšati in se takemu početju izogniti. Seveda se ga je najprej treba zavedati, torej sta prvi korak k reševanju težave opozorilo in pogovor o neprimernem početju ter o občutkih, ki jih to vzbuja v vas.

Naslednji korak pa so postavitve meja. »Pravila bi morala temeljiti na kompromisu, ki bi obema stranema ustrezal in ki bi se ga oba držala ter ga spoštovala,« meni Joseph Cilona. Omejitev uporabe telefona v določenih trenutkih je seveda pri tem ključnega pomena. Ker gre že za dokaj zakoreninjeno navado, se takojšnjih sprememb najbrž ne gre nadejati. Potrebne bo veliko potrpežljivosti in razumevanja na obeh straneh, kar pa v končni fazi seveda vedno pripelje do srečnejšega in uspešnejšega razmerja. 

Deli s prijatelji