KONEC

Osem mitov o ločitvi

Objavljeno 04. januar 2016 10.00 | Posodobljeno 04. januar 2016 10.00 | Piše: M. F.

Ni res, da je poraz in da je vedno boleča.

Ločitev ni življenjski poraz.

Ločitev je vse prej kot prijetna, nekateri z njo povezani miti pa na že tako bolečo rano posujejo še več soli. Ne glede na to, ali o ločitvi razmišljate ali se zgolj želite otresti zablod, je čas, da ovržete z njo najpogosteje povezane mite.

Ločitev pomeni poraz

Odnos je sad sreče in skupnih ciljev, nima pa zagotovljenega roka trajanja. Če ste bila dolgo par, bi o zakonu morali razmišljati kot o uspehu, pa čeprav se je končal. 

Ločitve brez bolečine ni

Res je zakon težko končati brez bolečine, ni pa to nemogoče. Vse več je primerov, ko se zakonca razideta sporazumno in drug do drugega ne kuhata zamer, saj spoznata, da so se njune skupne poti končale in je čas, da naprej v življenje zakorakata ločeno ter zato velikokrat tudi srečnejša.

Če niste zadovoljni, je ločitev edini izhod

Vsak odnos ima vzpone in padce, in kadar zadeve niso najboljše, ne gre takoj razmišljati o ločitvi. Težave so velikokrat rešljive in lahko jih premagata sama ali ob strokovni pomoči, zato z odločilnim korakom ne gre hiteti. 

Ločitev je katastrofa za otroke

Seveda se otroci težko sprijaznijo z ločitvijo staršev, a zanje je veliko bolj pomembno, da so srečni. Prepiri, nesoglasja ali celo družinsko nasilje imajo nanje nedvomno slabši in bolj dolgoročen kvarni vpliv kot ločitev. Raziskave kažejo, da se negativne posledice po ločitvi pokažejo pri približno 15. odstotkih otrok, vzrok zanje pa ni ločitev sama, pač pa nesodelovanje in sprtost staršev po njej.

Skupno življenje pred poroko vpliva na ločitev

Številne raziskave so pokazale, da skupno življenje pred zakonom ne vpliva na ločitev. Gre torej le še za en mit. Večji vpliv ima na ločitev starost zakoncev. Večja verjetnost je, da se bodo ločili tisti, ki se poročijo mlajši.

Tveganje za ločitev v drugem zakonu je večje

Dejansko je tveganje za razpad drugega zakona večja, a v primerjavi s tveganjem za razpad prvega zakona ta razlika znaša komaj tri odstotke.

Zakon lahko zavarujete pred ločitvijo

Seveda se lahko trudite, ljubite partnerja ter gradite skupno razmerje, a zakona pred ločitvijo ne morete obvarovati. Nikoli namreč ne veste, kaj vam prekriža pot življenja, kako se boste tedaj odzvali. Prav tako pa ne morete nadzorovati dejanj partnerja. Trud je torej mogoč, nemogoče pa je z gotovostjo trditi, kaj vam prinaša prihodnost.

Prevara je glavni vzrok za ločitve

Samo 17 odstotkov ločitev je posledica prevare. Glavna vzroka za ločitev sta odtujenost med partnerjema ter spori zaradi financ. 

Deli s prijatelji