ŽIVLJENJE V DVOJE

Ne sedmo, krizno je deseto leto zakona

Objavljeno 26. december 2014 21.00 | Posodobljeno 26. december 2014 21.00 | Piše: M. F.

Kriza v zakonu v večini primerov nastopi kasneje, kot meni večina.

Po desetih letih zakona se ženskam zazdi, da niso deležne prave podpore partnerja.

Zagotovo ste že slišali, da je sedmo leto zakona najbolj kritično in da se prav tedaj loči oziroma razide največ parov. Najnovejša raziskava pa kaže, da to ne drži. Psihologi po novem trdijo, da je kritično deseto leto skupnega življenja in da se prav tedaj odvija največ sporov, ki pogosto privedejo do ločitve.

Povsod enako

V raziskavi, ki so jo izvedli strokovnjaki z univerze Brigham Young iz Utaha, je sodelovalo več kot 2000 posameznikov, rojenih med letoma 1957 in 1964. Vsi so bili v zakonu nekaj več kot 30 let. Opazili so, da se je pri dveh tretjinah zakonov pojavljal enak vzorec: najprej so pari uživali v sreči, potem pa je zadovoljstvo začelo usihati. Vrhunec konfliktov je nastopil deseto leto skupnega življenja.

Krive so ženske

Najpogostejši vzrok za to je po mnenju strokovnjakov dejstvo, da se v tem obdobju sobivanja na ženske zgrne največ obveznosti družinskega in poslovnega življenja. Te so zato pod velikimi pritiski in se jim zdi, da niso deležne prave pomoči in podpore partnerja.

V več kot polovici takih primerov ženske sicer dojamejo, da neprestani spori in napetosti ne vodijo nikamor, in se bolj začno posvečati sebi ter svojim interesom. Taka strategija je zelo plodna, saj se sčasoma znova povežejo s partnerjem in začno uživati v zakonu.

Če pari to obdobje uspešno premostijo, imajo veliko možnosti, da bodo skupaj ostali do konca svojih dni. Ponovno namreč odkrijejo srečo skupnega življenja in zgradijo izjemno trden odnos.

Še en dokaz torej, da na ženskah svet stoji, bi lahko rekli.

Deli s prijatelji