RAZISKAVA

Nasilje je nedopustno

Objavljeno 30. december 2011 10.25 | Posodobljeno 29. december 2011 12.25 | Piše: M. F.

Za ločitve je največkrat krivo nasilje, na drugem mestu skoki čez plot.

Fizično in verbalno nasilje sta najpogostejša razloga za razpad zakonske zveze.

Globalna raziskava, ki so jo znanstveniki izvedli v 15 državah širom sveta, je pokazala, da je med desetimi razlogi, zaradi katerega propadajo zakoni, na prvem mestu družinsko nasilje. Pri preostalih petih je na prvem mestu nezvestoba.

Številke so jasne: partnerji so pripravljeni stati ob strani ob osebnih težavah, izgubi dela ali hitrem pridobivanju kilogramov. Obstajata pa dva poglavitna razloga, ki v večini primerov pripeljeta do razpada zveze.

Beg pred nasiljem

Družinsko nasilje je najpogostejši razlog za ločitve v Franciji. Tam zaradi nasilja razpade  67 odstotkov zakonov. Sledita  Avstralija in Kanada s 57 odstotki, na Nizozemskem nasilje v družini botruje 55 odstotkom ločitev, v Rusiji in Veliki Britaniji 49 odstotkom, za odstotek manj ločitev pa je nasilje v družini krivo v Braziliji  in Maleziji.

Francozi prevaro lahko odpustijo

V Franciji so le trije odstotki zakoncev, starejših od 45 let, zapustili partnerja zaradi prevare. Mehičani prevaro smatrajo za bolj usodno, saj je v Mehiki skok čez plot povod za kar 70 odstotkov ločitev, na Kitajskem se zato loči 57 odstotkov parov, na Filipinih 50, v Južni Afriki pa 49 odstotkov.

Krivi tudi denar in kilogrami

Denar običajno ni razlog za razpad zveze. Sodeč po odgovorih, izguba dela sama po sebi ne vpliva na propad ljubezenske zveze.  Izjema so Kitajska, južna Afrika in Indija. V teh deželah je približno 19 odstotkov ločitvenih vlog utemeljenih z izgubo delovnega mesta zakonca.

Tudi zaradi viška kilogramov se v večini držav ljudje ne ločujejo. A tako kot povsod tudi tu obstajajo izjeme. Najbolj izstopata Nemčija in Francija. Med Nemci se 20 odstotkov zvez konča zato, ker se je partner pretirano zredil, v Franciji pa so v 13 odstotkih ločitev glavni razlog odvečni kilogrami.

Kako je pri nas?

Slovenija po podatkih Eurostata spada med države članice EU z najnižjim koeficientom razvezanosti. Koeficient razvezanosti se izračuna glede na število razvez na 1000 prebivalcev. V državah Evropske unije se giba med 0,8 in 3,4. Nižji kot v Sloveniji (1,3) je  le v Italiji in Grčiji (1,2). Med razlogi za ločitev pa prednjačijo nezvestoba, alkohol, ljubosumje in družinsko nasilje.

Deli s prijatelji