RAZISKAVA

Motnja erekcije uničuje odnos, a Slovenec ne ukrepa

Objavljeno 10. julij 2012 23.10 | Posodobljeno 10. julij 2012 23.12 | Piše: Da. M.

Slovenski moški se o motnji erekcije nerad pogovarja.

73 odstotkov moških meni, da je erektilna disfunkcija lahko breme za partnersko razmerje.

Raziskava o spolnem vedenju Slovencev je pokazala, da se zaradi motnje erekcije zdravi polovico manj moških od svetovnega povprečja. Raziskava je bila opravljena še v 13 drugih državah, v vsaki, tudi v Sloveniji, je sodelovalo najmanj tisoč anketirancev.

V anonimni raziskavi so ugotovili, da ima 45 odstotkov vprašanih spolne odnose vsaj dvakrat na teden, zanimiv podatek pa je, da ima 28 odstotkov vprašanih nad 60 let še vedno spolne odnose vsaj enkrat na teden. »Ugotovitve so pričakovane in ne odstopajo od drugih držav. Kažejo na to, da smo Slovenci aktivni v spolnosti in da so spolni odnosi del partnerskega odnosa, kar je izjemno pomembno,« je ocenila dr. med Irena Rahne Otorepec, s psihiatrične klinike v Ljubljani.

»Podatek, da ima 28 odstotkov anketiranih nad 60 letom enkrat tedensko spolne odnose, nam vliva upanje, da se s 60 leti vse ne konča. Lepo je, da tudi takrat ljudje mislijo na spolnost, saj vemo, da so sestavni del zdravja tudi spolni odnosi,« je povedal prim. mag. Igor Bizjak iz bolnišnice Celje.

Kje smo Slovenci v primerjavi s preostalimi? »Slovenija je v primerjavi s preostalimi državami na četrtem mestu skale pogostosti spolnih

Skrb vzbujajoče je, da se Slovenci ne pogovarjajo o motnji erekcije niti ne priznajo, da jim je o tem nerodno govoriti.

odnosov. Takoj za Portugalsko, Mehiko in Romunijo,« je povedal Miha Kline iz podjetja Eli Lilly, ki je izvedlo anketo. Primarij Bizjak pa je dodal, da je zanimivo, da so pred nami vse tople dežele, torej spadamo v tisti predel, kjer je podnebje bolj prijetno za spolne odnose.

Glede spontanosti je 92 odstotkov vprašanih takih, ki spolnosti ne načrtujejo, kar po mnenju Rahne Otorepčeve kaže na kakovostne partnerske odnose. Za večino parov niso pomembni ura in dnevi v tednu, ki jih namenjajo spolnosti. A sodeč po raziskavi, jih ima največ spolne odnose ob sobotah (66 odstotkov) in v večernih urah (15 odstotkov med 18. in 22. uro in 21 odstotkov med 22. in 2. uro). Čeprav Slovenci nimajo najljubšega letnega časa za spolne odnose, je poletje vseeno nekoliko bolj priljubljeno.

Glavobol nič več pogost izgovor

40 odstotkov vprašanih, večina žensk, se je že izgovorilo, ko je partner želel imeti spolni odnos. 79 odstotkov od teh je za izgovor navedlo utrujenost, le 11 pa stereotipni glavobol. Moški se izgovarjajo na boleče mišice, njihovi izgovori pa pri partnericah vzbudijo sum o varanju ali koncu ljubezni.

73 odstotkov moških meni, da je erektilna disfunkcija lahko breme za partnersko razmerje, a se vseeno niso pripravljeni pogovoriti z zdravnikom. V Sloveniji je z zdravnikom o težavah v spolnosti spregovorilo 13 odstotkov vprašanih (15 odstotkov moških in 9 odstotkov žensk), medtem ko so vprašani iz Mehike, ZDA in Kanade glede tega bolj odprti. Tam je namreč z zdravnikom o težavah v spolnosti že spregovorilo več kot 30 odstotkov vprašanih.

image

Po zdravila nikar na splet

Slovenci informacije raje poiščejo na spletu (37 odstotkov), v revijah (19 odstotkov) in knjigah (20 odstotkov). »Tipično za Slovence je, da bi problem najraje rešili povsem sami,« je ocenil primarij Bizjak. Kot za informacije se tudi za zdravila za zdravljenje motenj erekcij moški pogosto obrnejo na splet. »Kupovanje zdravil na spletu ni varno! Nikoli ne veš, kaj dobiš. Lahko gre za običajen pepermint ali pa dvojni odmerek zdravila,« opozarjajo strokovnjaki.

Sicer pa je med vsemi anketiranci 16 odstotkov takih, ki so priznali, da so uporabili zdravilo za zdravljenje erektilne disfunkcije. V Sloveniji je takih osem odstotkov. 

Deli s prijatelji