KRIZA

Krizi srednjih let ni mogoče ubežati

Objavljeno 28. februar 2012 20.00 | Posodobljeno 28. februar 2012 20.00 | Piše: M. F.

Zavest, da se mladost nezadržno poslavlja, za mnoge pomeni hudo čustveno stisko.

Krizo srednjih let je prvi utemeljil svetovno znani psiholog Carl G. Jung. Gre za življenjsko obdobje med poznim tridesetim in petdesetim letom. Posamezniki v tem obdobju izkusijo čustveno stisko, postavljeni so pred dejstvo, da se resnično poslavljajo od mladosti in neutrudno začno iskati spremembe ter avanture. Včasih vodi do hudih depresij in znano je, da v tem obdobju razpade mnogo prej še tako trdnih zakonov.

Ne samo moški

Kriza srednjih let zajame tako moške kot ženske. Res pa je, da se predstavniki različnih spolov z njo spopadajo na raznolike načine. Medtem ko ženske večino svojih naporov usmerijo v to, da bi zadržale vitalnost in lepoto, moškim v tem odboju največ pomeni ponašanje z lepim avtomobilom, zajetnim bančnim računom in predvsem potrebo, da bi bili še vedno poželjivi. Tudi za mlajša dekleta.

Nekaj najpogostejših znakov

Večina posameznikov v krizi srednjih let občuti nezadovoljstvo z življenjem in življenjskim slogom, ki je dolga leta zagotavljal srečo, dolgočasje ob ljudeh in stvareh, ki so bili prej zanimivi, potrebo po novih dogodivščinah in spremembah, dvom o sprejetih življenjskih odločitvah, dvom o začrtanih življenjskih poteh in celo lastni identiteti ter jezo na partnerja. Mnogi se začno spraševati o čustvih do dolgoletnega življenjskega sopotnika in pogosto se rodi  želja po novem in strastnem intimnem odnosu. Seveda sta prisotna tudi objokovanje minljive mladosti in trud po ohranitvi mladostnega videza. Vsi ti občutki vodijo v hitre menjave razpoloženja, slabovoljnost, razdražljivosti pa tudi poseganje po alkoholnih in drugih opojnih substancah.

Jo je mogoče premagati?

Gre za univerzalen fenomen, skozi katerega gre vsak moški in vsaka ženska, vendar ne v enakih razsežnostih. Obstajata vsaj dva dejavnika, ki lahko krizo nekoliko omilita: modrost in sposobnost za veselje in smeh. Kdor je moder, ne bo dopustil, da ga preseneti, pač pa se bo nanjo pripravil prej in se tako lažje soočil s spremembami, ki mu jih prinaša življenje. Ne bo se oklepal mladosti, pač pa znal poiskati radosti, ki jih prinašajo poznejša leta. S smehom in z dobro volje pa je seveda lažje premagati vse nevšečnosti. 

Kaj, ko zajame njega ali njo?

Pomembno je prepoznati njene zgodnje znake in ob njih krepiti partnerjevo samozavest. Čeprav krize ni mogoče preprečiti, jo je mogoče vsaj omiliti. Če se partner predaja brezupnim mislim in menite, da je to znak njegove prihajajoče krize srednjih let, je pomembno, da okrepite njegovo samozavest, zato mu kar najpogosteje dajajte občutek vrednosti in pomembnosti. Pohvalite ga tudi za najmanjši uspeh, ki ga je dosegel v službi ali kje drugje. Poleg tega pa morate poskrbeti tudi, da si bosta vzela dovolj časa za počitek. Dejavnik, ki vpliva na razvoj krize srednjih let, je lahko namreč tudi iztrošenost ali kronična utrujenost. In moški: če opazite prihajajočo krizo srednjih let pri vaši partnerici ali ženi, ravno tako okrepite njen občutek, da je še vedno privlačna in lepa za vas ter da si ne želite kakšne njene mlajše prijateljice. Lahko jo na primer presenetite tudi z drugimi medenimi tedni ali s čim podobno romantičnim.

Lahko je tudi usodna

Obnašanje do partnerja, ki ga zaobjame kriza srednjih let, je seveda odvisno od kakovosti odnosa med partnerjema. Če sta skozi leta razmerja obdržala bližino in nežnost, kriza odnosa zagotovo ne bo zamajala, pač pa ga zgolj poglobila. Če pa je odnos slab, lahko kriza pripelje tudi do njegovega razpada.

Deli s prijatelji