IZMENJAVA MNENJ

Ključna pravila dobrega spora

Objavljeno 03. junij 2016 22.10 | Posodobljeno 03. junij 2016 22.12 | Piše: M. F.

Ljubezen je bitka, bojujte se na pravi način.

Za pereče teme je treba najti pravi čas.

Še tako zaljubljeni, uspešni in predani pari pridejo do točke, ko se med partnerjema pojavi visoka napetost. »Pot ljubezni je tlakovana z vzponi in s padci,« pravi psihiatrinja in zakonska svetovalka Wendy Walsh in dodaja, da so spori v razmerju neizogibni ter konflikti tudi nujno potrebni. A le, če v končni fazi pripeljejo do rešitve težave in tako še krepijo razmerje. To pa je mogoče zgolj, če se pari znajo pravilno in konstruktivni prepirati. In tisti, ki to veščino obvladajo, se prepirajo takole.

V resnici poslušajo

Običajno v sporih vsaka stran misli nase in na svoje argumente. Te želi povedati kar najbolj jasno in glasno ter sploh ne namenja pozornosti tistemu, kar govori partner. »Prav to je prva stvar, ki jo pari, ki se znajo prepirati, počnejo drugače. Vsak pove svoje argumente, prav to pa dovoli tudi partnerju,« pravi Walsheva. Zavedajo se, da je poslušati prav tako pomembno kot govoriti. Konec koncev, če nekoga, ki bi ga poslušal, nekdo ne bo našel v razmerju, ga bo poiskal drugje. Ali pri ljubimcu ali odvetniku.

Počakajo, preden se odzovejo

Vsak strokovnjak za medosebne odnose bo svetoval, da počakajte deset sekund, preden se odzovete na napeto situacijo. Ta logika velja tudi, kadar se spreta intimna partnerja. V tem času ni mogoče le razmisliti, ampak tudi prepreči, da bi rekli nekaj, kar bi kasneje obžalovali.

Na prvo mesto postavijo svoja čustva

To se sicer zdi preprosto, a v bistvu veliko parov prav tu naredi usodno napako in stavke začenjajo s ti. Ti si rekel to, ti si storil ono. Ti me s tem jeziš in podobo. V konstruktivnih sporih je treba na prvo mesto postaviti sebe in svoja čustva: Jezen sem, ko to storiš. Rada bi, da tega ne bi več počel … Tako izražanje v partnerju ne vzbudi tolikšne potrebe po obrambi kot neposredni napad nanj. Argumente je zato lažje izraziti na konstruktivni način.

Jasno izražanje

Če potrebujete deset minut odmika, da v miru o vsem razmislite in ohladite glavo, morate teh deset minut dobiti. A dobili jih boste le, če boste partnerja zanje prosili. Povejte mu, da bi radi predah, in nikar v jezi kar ne odvihrajte skozi vrata brez besed. Seveda z vso pravico to lahko od vas pričakuje tudi on.

Vedo, kdaj se spreti

Za pereče teme je treba najti pravi čas, torej se jih ne lotevajta tedaj, ko sta lačna, utrujena, jezna ali vznemirjena pač pa, kadar sta mirna, spočita in imata čas, da zadevam prideta do dna.

Vidijo široko sliko

Pari, ki menijo, da je vsak spor konec sveta, in se ob njem močno vznemirijo, se težko osredotočijo na celoten odnos in na vse, kar ta prinaša. Tisti, ki se znajo prepirati, vedo, da je odnos trden in da ga vsak prepir ne ogroža, pač pa izzove le trenutno nelagodje, ki bo minilo in še okrepilo zvezo.

Razmerje postavijo na prvo mesto

Vedo, da je razmerje pomembnejše kot zmaga posameznika. Ne morete zatreti ponosa? »Recite si, da ste v razmerju z zgubo, če imate vedno vi prav,« svetuje Walsheva.

V posteljo gredo (včasih) jezni

Staro pravilo sicer pravi, da nikoli ne smete v posteljo jezni. A prav to pravilo bi včasih morali ignorirati. Dober spanec bo omogočil drugačen pogled na zadeve in zjutraj bosta lažje prišla do rešitve ali celo ugotovila, da vse skupaj sploh ni bilo vredno spora.

Deli s prijatelji