UPRAVIČENI RAZLOGI

Kdaj ženskam res ni do seksa

Objavljeno 02. maj 2015 22.30 | Posodobljeno 02. maj 2015 22.30 | Piše: M. F.

Tik pred menstruacijo, na začetku nosečnosti in tedaj, ko je na pragu velikih sprememb, je njen libido na nezavidljivi ravni.

Preobremenjenost in z njo utrujenost sta največji sovražnici ženskega libida.

Zdrava spolnost je pomemben del življenja tako posameznika kot tudi para. Seveda pa se spolna želja spreminja in včasih vam ni do seksa. Če še sami natančno ne veste, zakaj, vas morda muči kaj od tega, kar bomo našteli.

Ste tik pred menstruacijo

Menstrualni cikel ima na libido velik vpliv. In medtem ko ima tik pred in med ovulacijo večina žensk izrazito spolno slo, ta nekaj dni pred menstruacijo pade na minimum. Za to so krvi spolni hormoni in z njimi povezan PMS. Poleg tega gre za čas, ko se ženska počuti razdražljivo, utrujeno, zabuhlo in zato nič kaj privlačno.

Ste noseči

Zaradi pogostih slabosti in izčrpanosti v prvih treh mesecih nosečnosti se večina žensk ne počuti prav nič privlačnih. Njihov libido je tedaj na dnu, po koncu prvega tromesečja pa se vrne na nekdanjo raven. Če v prvih treh mesecih ne občutite spolne sle, torej nimate razloga za skrb.

Ste pred menopavzo

V nekem obdobju pred menopavzo je spolna sla zelo izrazita, to obdobje pa ne traja dolgo. Kakor v telesu pada raven estrogena in testosterona, pada tudi spolna želja. Če k temu dodamo še vročinske valove in težave s spanjem ter znojenjem, je nezainteresiranost za seks ob vstopu v menopavzo povsem razumljiva.

Ste novopečena mamica

Nizek libido po porodu in ob dojenju strokovnjaki utemeljujejo z vidika biologije. Ta čas je namenjen zbliževanju z otrokom. Prav tako telo med dojenjem tvori prolaktin, hormon, ki je ključen za nastajanje mleka in niža libido. Tu so še pomanjkanje spanja, odvečni kilogrami, neprenehna skrb za otroka …

Zelo ste zaposleni

Pri ženskah se priprave na spolni odnos začno v mislih, pri moških pa libido upravljajo predvsem hormoni. Pri ženskah in njihovi spolni želji imajo ključno vlogo čustva, zato je povsem razumljivo, da tedaj, ko zaradi takšne ali drugačne preobremenjenosti o njem nimate časa razmišljati, ne čutite zanj velike potrebe.

Uživate kontracepcijo

Oralna kontracepcija vpliva na količino androgenih hormonov, med katere sodi tudi testosteron, ki je bistven za spolno slo tako moških kot tudi žensk. Če menite, da je težava v tem, se posvetujte z zdravnikom, ali naj vam predpiše drugo obliko kontracepcije.

Ste v obdobju velikih sprememb

Nakup stanovanja, nova služba, odhod otrok v šolo, tudi poroka, so lahko krivci za padec libida. Spremembe, pa čeprav pozitivne, v telesu izzovejo stres. Ta vpliva na možgane, ti na hormone in slednji na telo. Težavo lahko rešite s počitkom, načini sproščanja in z zdravo prehrano.
 

Deli s prijatelji