OSAMLJENOST V DVOJE

Kar v redu ni dovolj

Objavljeno 04. november 2014 17.30 | Posodobljeno 04. november 2014 17.30 | Piše: Alenka Sluga

Osamljenost je precejšnja problematika sodobnega časa. Še manj se govori o osamljenosti v dvoje, saj jo uspešno ali manj uspešno prikrivajo številni pari. Skrivajo usodo, ki ne potrebuje pojasnil.

Značilen stavek številnih zakoncev je: »Nimava si kaj povedati. Živiva drug ob drugem in ne drug z drugim.«

Janez dela, kar se mu zljubi, Kristina je vedno bolj potrta. Nekoč je trpela in se spraševala: Zakaj mi ne pove? Kaj dela brez mene? Vsakodnevne nežnosti so že davna preteklost. Nekdaj je oboževal dolge predigre, zdaj takoj preide k stvari. Kristina ne doživlja več orgazmov, nima nobene spodbude, nobene želje po intimnosti z Janezom.

Janezu je za njuno razmerje malo mar in opustila je vse poskuse, da bi se mu približala. Iskala je nove prijatelje in končno odkrila facebook, kjer sicer ni resničnih prijateljev, vendar jim je lahko marsikaj povedala, saj jih ni poznala.

Pred družino in tistimi prijatelji, ki so še ostali, sta Janez in Kristina skrivala pravo stanje in se delala, da sta kar v redu par. Kristina je dvomljivcem zatrjevala, da sta srečna, Janez pa jih je zavračal: »Hudiča, saj sva že 20 let poročena, kako bi sicer vzdržala?«

Janez si je dobro uredil življenje. Varen dom in popolna svoboda ni najslabše, kar se ti lahko zgodi.

Drug ob drugem

Osamljenost ni samo ženska tegoba, tudi številni možje trpijo. Zanje je celo še teže priznati srčne bolečine. Sebi in drugim. Čim manjša je možnost, da bi se par pobotal in zaživel normalno življenje v dvoje, tem bolj sarkastični so »osamljeni volkovi«.

Pogosto ne vodi nezvestoba v osamljenost, ampak nasprotno: osamljenost v nezvestobo. Razvijata se po določenem zaporedju: razočaranje, udobje, žalost, resignacija. Značilna sta stavka: »Nimava si kaj povedati. Živiva drug ob drugem in ne drug z drugim.« V tej fazi odtujenosti varanje ni več daleč, osamljenost, želja po nežnosti in varnosti, po pogovorih, bližini vodi v nezvestobo, ki jemlje toliko energije, da je za dom ne ostane dosti. Čez življenje v dvoje se razprostre tančica – nič vedeti, ničesar si želeti, nič čutiti in se ne zavedati, kako bedno je osamljeno življenje v dvoje.

Pot nazaj

O tem se ne govori veliko, živimo v času živahnosti, dogajanja, uspešnosti, sočasno pa je čas tudi kriv za osamljenost v dvoje. Nesrečen zakon staršev, izguba vrednot, idealov, stres, pomanjkanje komunikacije, računalnik in nobenih trdnih pravil omogočajo otopelost čutov, iskanje zadovoljstva drugje. Toda tarnanje, beg v afere ali na internet niso rešitev, pomagajo samo bednežem. Če bi hoteli preprečiti zlom zveze, bi morali osamljeno spiralo obrniti. Pot nazaj je boleča, zahteva ogromno energije, gre prek bolečih izkušenj in v nekaterih (na žalost redkih) primerih uspe.

Test: Potrebujete toplino ali ste vajeni hladu?

Naredite test in izvedeli boste. Velja za oba spola, odgovarjajte hitro in spontano. Seštejte točke in ugotovite, v katero skupino spadate. Na vsako vprašanje lahko odgovorite s številkami od 1 do 4. Ena pomeni, da se s trditvijo sploh ne strinjate, 2, da se pod določenimi pogoji, številko 3 si pripišite, če za vas drži včasih, 4 pa, če se s trditvijo stoodstotno strinjate.

1. Partner/ica se spogleduje z drugimi.

2. Kritika me zelo prizadene.

3. Šale na moj račun načenjajo mojo samozavest.

4. Če bi bilo po mojem, bi s partnerjem/ico večkrat seksala.

5. Vsakodnevna rutina je smrt romantike.

6. Neznani strahovi so vedno v meni.

7. Partner/ica nikoli ne govori o čustvih.

8. Vikendi so ob pustem možu/ženi prazni.

9. Hitro imam občutek, da me osebno napadajo.

10. Osamljenost mi jemlje veselje do življenja.

11. V primerjavi z drugimi je moj zakon slab.

12. Lahko trmarim kot otrok.

13. Potruditi se je treba za spremembe in zakon je boljši.

14. Rad bi svoje težave komu zaupal/a.

15. V moji zvezi ni topline.

16. Nikoli nisem bil posebno priljubljen/a.

17. Normalno je, da se želja po seksu z leti zmanjša.

18. Skoraj se ne spomnim zadnjih posteljnih radosti.

  • Razvrstite točke in preberite rešitev

Vsako trditev označite s številkami od ena do štiri. Tipi so trije: A, B in C. Odgovori na številke 2, 4, 9, 11, 14 in 16 spadajo k tipu A. Odgovori na vprašanja 1, 3, 5, 7, 13 in 17 spadajo k B, odgovori na vprašanja 6, 8, 10, 12, 15 in 18 pa k C. Za vsak tip seštejte točke. Spadate v tisto skupino, v kateri ste jih zbrali največ.

Tip A: Zelo vam manjka samozavesti, že najmanjša kritika vas spravi na tla. Namesto da bi se branili, se naredite majhnega in nevidnega. O sebi ne govorite, bližnjih ne sprašujete, kako se počutijo, raje molčite, kot da bi izvedeli kaj neprijetnega. To dela hlad okoli vas. Kot otrok niste dobili dovolj ljubezni, kar se vam pozna, čeprav iščete ljubezen, ne najdete poti do nje. Delate se nepristopnega, kar škodi vaši zvezi.

Tip B: Hrepenite po veliki ljubezni, po pristni strasti, notranji povezanosti in harmoniji. V življenju sicer lahko računate na naklonjenost, toda filmska strast je z leti zbledela in vaše razočaranje je mogoče razumljivo, če ne bi bili tudi sami krivi. Pogovarjajte se s partnerjem/ico o svojih željah, tudi posteljnih, če vas bo uslišal/a (kar vas verjetno bo, saj si želi živeti z vami), bo obledela strast spet dobila barve. Niste izgubljen tip, niste osamljeni v dvoje, samo trudite se premalo.

Tip C: Ste tipičen primer osamljenega v dvoje. Živite v partnerstvu, česar se ne zavedate, saj živite samo po svojih željah. Manjka vam zaupanje do osebe, s katero živite, raje kot da se potrudite, iščete zunaj zveze ljudi, ki bi vam dali izgubljeno, bolje zapravljeno, srečo. Seveda upate, da boste našli veliko ljubezen, kar pa ne bo vaš sedanji partner, ampak nekdo iz vaših sanj. Zaman. Ne boste ga našli, ker ne znate biti topli in zaupljivi, prav tako boste zelo težko našli pot iz osamljenosti.  

Deli s prijatelji