POPOLNI

Kaj ustvarja srečne pare

Objavljeno 19. marec 2012 21.15 | Posodobljeno 19. marec 2012 21.15 | Piše: M. F.

Ob prvih težavah ne stečejo k staršem, pač pa jih rešujejo s skupnimi močmi, imajo vsaj en skupni hobi in uživajo v zdravem humorju.

Skupna zabava je vlaganje v bodočnost in spodbuja povezanost.

Usklajeni so in v svetu, kjer se kar 40 odstotkov zakonov konča z ločitvijo, nedvomno opazni, opaženi in spoštovani. Seveda se ob pogledu nanje številni sprašujejo: » Le kako jim to uspeva?« Strokovnjakinja za zveze dr. Jane Greer pravi takole: »Vzajemno zaupanje, medsebojno spoštovanje, predanost in močan občutek pripadnosti vodijo do skupne sreče.«

Z njo se strinjajo drugi zakonski terapevti in nizajo še nekatere dejavnike, brez katerih se lahko zakonska pravljica prehitro konča.

Ljubkovalna imena in interne šale

Čeprav se ljubkovalna imena mnogim zdijo smešna in malce patetična, so, kadar jih delita dolgoletna partnerja, dober znak, trdijo strokovnjaki. Otročji nadimki spominjajo na pretekle čase in partnerjema dopuščajo, da se obnašata kot otroka: sproščeno in razigrano ter brez strahu, da se bosta zato obsojala. Prav zato sta še bolj povezana, pojasnjuje terapevtka dr. Carolyn Perla. Podoben učinek imajo na zvezo tudi poseben jezik in interne šale, ki jih razumeta le sama.

Skupne aktivnosti prinesejo zabavo in zbližujejo

Po koncu medenih tednov srečni pari najdejo nekaj, kar počno skupaj: urejanje stanovanja, posel, šport ali kakšen drug hobi. Skupna zabava je vlaganje v bodočnost in spodbuja povezovanje na novi ravni, trdi dr. Howard Marman z univerze Denver. Ni treba, da gre za aktivnost, ki zahteva veliko denarja in odrekanja. Lahko so to le vsakodnevni sprehodi ali gledanje filmov zvečer, ko na dom leže tišina. Pomembno je le, da ju med tem nič ne moti, torej naj bodo mobiteli in računalniki ugasnjeni.

Težave rešujejo sami, brez staršev

Največji izziv mladim parom predstavlja reševanje težav. Mnogi takoj, ko se pojavijo, stečejo k mami ali očetu po nasvet ali tolažbo ter podporo, namesto da bi jih poskušali rešiti sami. »Veliko ljudi v ločitvenem postopku za slabe odnose v zvezi krivi starše zakoncev,« opozarja dr. Judith Wallerstein. Dobri odnosi s starši so tudi po tem, ko zaplujeta v zakon, primerni in zaželeni, saj dajejo občutek kontinuitete. A najpomembneje je postaviti meje in vedeti, kaj je z njimi primerno deliti in kaj naj ostane med partnerjema.

O delitvi dela ni razprav

Dejstvo je, da so ženske kljub emancipaciji še vedno bolj vpete v družinska in gospodinjska dela, težava pa nastane, kadar postorjene dejavnosti postanejo predmet očitkov in prepirov ter zamer. Večina partnerjev je prepričanih, da bi dela morala biti razdeljena na polovico, dejstvo pa je, da je tako prepričanje zmotno: vsak naj bi v dela vložil kar največ svojega truda. Partnerji, ki delujejo tako, se ne ozirajo na številke in odstotke, pač pa obojestransko cenijo vloženi trud.

Prepiri, ki prinesejo rešitve

Način, kako se pari prepirajo, je najbolj zgovoren kazalnik tega, ali bo zveza obstala ali ne, pojasnjuje dr. Polly Young Eisendrath z univerze Vermont. Prepiri morajo biti konstruktivni, brez nepotrebnega kričanja, vključevati morajo medsebojno poslušanje in v nobenem primeru ne smejo vsebovati žaljivk in poniževanja.

Drobni znaki pozornosti

Majhna darila, SMS-sporočila, ki razkrivajo pozornost, so čarovnija za zvezo, menijo psihologi. Najpomembneje pri tem pa je, da darila nimajo skrivnih namer in se za njimi ne skrivajo pričakovanja.

Ostal je smisel za humor

Od trenutka, ko se par preneha smejati skupaj, zveza nima več prihodnosti. Humor je sredstvo, ki hrani vsako zvezo. Partnerji, ki so si blizu, vedno vedo, kako nasmejati ljubljeno osebo, in vedo, kaj smejo reči in česa ne.

V dobrem in slabem složni

Srečni pari vedo, da lahko drug na drugega vedno računajo in da jim partnerji v najtežjih trenutkih ne bodo očitali ali jih kritizirali, pač pa jim ponudili podporo in jih ne bodo zapustili. »V slabih trenutkih so prav tako složni kot v dobrih,« pojasnjuje dr. Young Eisendrath.

Deli s prijatelji