POUČNO

Dobra vprašanja in še boljši odgovori o seksu

Objavljeno 21. januar 2012 19.30 | Posodobljeno 21. januar 2012 19.30 | Piše: M. F.

Kljub visoko razviti znanosti so nekateri prvobitni nagoni še povsem neraziskani.

Seksualno zadovoljni pari ne pričakujejo filmskega seksa.

O seksu vprašanj nikoli ne zmanjka.  In čeprav v današnjih časih že dolgo ni več tabujska tema, je nekatera malce nerodno zastaviti na glas, odgovorov pa zato ni.

Se lahko v zvezi pojavi strast, čeprav je na začetku ni?

Če je v odnosu vse, razen seksa, nad njim vsekakor ne gre obupati. Kemija bo nastala, če si bosta le dala možnost in spoznala drug drugega, predvsem pa sebe ter lastne potrebe in želje. »Najbrž ni treba posebno poudarjati, da je takšen razvoj odnosa mnogo boljši kot tisti, v katerem se partnerja na začetku ujameta v vrtinec strasti, ko se ta poleže, pa nastane neizmerna praznina,« pravi psihologinja Sue Johanson.

Lahko seks ostane strasten v dolgoletni zvezi?

Lahko, ne gre pa pričakovati filmskih scen. Filmski seks je romantičen, strasten, partnerji so idealizirani, vzburjenje nastane že samo, ko se zagledajo in v spolnosti uživajo ob vsaki mogoči priložnosti. V realnosti je nekoliko drugače. Seks z leti postane vse bolj intimno dejanje, ki zagotavlja občutek varnosti in ni tako pogost. Ideja o vedno spontanem seksu je mit, vse več parov ga je primorano načrtovati. To se res ne mora kosati s spontanim, ne pomeni pa, da je seks zato slab. »Seksualno zadovoljni pari vedo, da seks ni vedno fantastičen. Ob tem pa ostanejo realni, in ne začno takoj razmišljati o razpadu zveze, ampak skušajo zadeve popraviti. Spolnost, ki zadovoljuje oba, pomaga učvrstiti vezi med partnerjema,« je prepričan Barry W. McCarthy, profesor psihologije na univerzi Washington.

Je pametno imeti spolne igračke?

Kljub sramežljivosti jih uporabljajo mnogi. Vibratorji so številnim ženskam pomagali prvič do orgazma in tistim, ki so jim prinesli zadovoljstvo, se težko odrečejo. »Vsaka ženska bi vsaj enkrat morala preizkusiti kakšno spolno igračko,« pravita avtorici številnih seksualnih priročnikov Rachel Venning in Claire Cavanah.

Komu je namenjena erotična literatura?

Težko je verjeti, da je še pred 20 leti obstajala erotična književnost, namenjena zgolj moškim. Danes je malce drugače. Marcy Sheiner, urednica ene od založniških hiš z erotično literaturo, pravi, da jo ženske rade berejo. To ni pornografija, po kateri raje posegajo moški. »Kar pri erotični litaraturi prepriča ženske, je napeta zgodba – ne samo seks,« pravi Marcy Sheiner.

Obstajajo še neraziskana področja spolnosti?

Področja ženske spolnosti (denimo kemija, psihologija in nevrologija) so do neke mere še vedno neodkrite, največ pozornosti pa se pri raziskovanju namenja libidu: zakaj se niža, kaj nanj vpliva in kako ga povrniti. Sandra Risa Leiblum, že pokojna direktorica centra za seksualno zdravje v New Jerseyju, je dejala, da je tudi pri ženskah v podzavesti mogoče zaznati stalno željo po seksu zanimivo pa je, da vsaka posameznica potrebuje različne dražljaje, da jo uzavesti. Seveda je še vedno velika uganka tudi dogajanje med orgazmom samim. Med drugim tudi to, zakaj se pri ženskah tako razlikuje. Nekatere ga lahko doživijo le stežka, druge zelo hitro. Razlik je veliko in veliko jih je še nepojasnjenih.

Smo lahko srečni brez seksa?

»Kot seksualna terapevtka lahko povem, da je pri parih, ki so se seksu dolgo izogibali in nato ponovno doživeli seksualno izkušnjo, razlika več kot očitna. Nenadoma se več smejijo, govorijo, med njimi je več telesnega stika in spolnost v veliko primerov pomeni več napredka kot obsežna terapija. To seveda ne pomeni, da je spolnost za odnos najpomembnejša, je pa zagotovo eden ključnih dejavnikov za uspešno razmerje,« je govorila Leiblumova.

Deli s prijatelji