OMAMNO DOBRA

Zmagovita mešanica 
za portugalskega 
kralja kave

Objavljeno 18. maj 2016 16.45 | Posodobljeno 18. maj 2016 16.45 | Piše: S. I.

Šef tovarne kave Delta se je z vsemi delavci prebil skozi recesijo. V mestecu Campo Maior zaposluje kar petino za delo sposobnega prebivalstva.

Vedno več je razlogov za uživanje v aromi kave.

CAMP MAIOR  Rui Nabeiro ni le prehodil dolge poti od skromnih začetkov do enega od najbogatejših Portugalcev, preživel je tudi gospodarsko krizo in kljub ponudbam multinacionalk obdržal kavni posel v družinskih rokah. Pri 85 letih je še vedno na čelu družbe Delta, ki jo je ustanovil leta 1961 v Campu Maiorju na vzhodu države. Sprva je šlo za majhno tovarno, v kateri so mleli kavo za španski trg, nakar je Nabeiro, ki še zdaj potuje po vsem svetu, da najde najboljša zrna kave, sredi 70. let prejšnjega stoletja dramatično razširil svoje podjetje.


Družba, ki jo vodi z otroki in vnuki, ima na leto 350 milijonov evrov prihodkov, od česar četrtino predstavlja izvoz v 40 držav, v Campu Maiorju pa zaposluje kar petino za delo sposobnega prebivalstva. Delto bi radi kupili prehranski velikani, kot so Nestlé, Kraft in Pepsi, toda Nabeiro se ne da, saj da »družba pripada tistim, ki delajo v njej. Če ustvariš delovno mesto, nekomu odpreš pot do blaginje. Vedno sem želel služiti tistim, ki služijo zame. S takšnim pristopom sem prišel sem, kjer sem zdaj,« pravi Rui Nabeiro, sin nepismenih kmetov, ki pravi, da je imel srečo, da je lahko šel v šolo, zdaj pa je z osebnim premoženjem v vrednosti 390 milijonov evrov na 12. mestu med najbogatejšimi Portugalci.

Povsod prisotni Rui

Njegova tovarna, kjer pražijo, meljejo in pakirajo kavo, je največja na Pirenejskem polotoku. Na ulicah Campa Maiorja, mesteca z 8500 prebivalci, je prisoten tako rekoč na vsakem koraku. Na glavnem trgu so mu postavili spomenik, njegovo ime pa je skoraj na vsaki steni, pa naj gre za šolo ali športno dvorano. Poslovnež in socialist, ki je zadnjih deset let tudi župan, je lastnik edinega hotela v mestu, verige supermarketov, zdravstvene klinike in celo trgovine z avtomobili.

Prebivalci Campa Maiorja ne skrivajo občudovanja do njega. »Dober človek je, ki ima rad svoje mesto in ki pomaga veliko ljudem s tem, da jim da delo,« pravi 68-letni Antonio Susana, nekdanji gradbenik, čigar žena je celo delovno dobo preživela pri Delti, tam pa delata tudi njuna otroka. »Je zelo dostopen in preprost človek,« dodaja João Custodio, mestni svetnik, ki svoj kraj opisuje kot oazo v delu države, ki sta ga najbolj prizadela recesija in starajoče se prebivalstvo. Rodnost v Campu Maiorju je nad državnim povprečjem in je edino mesto v pokrajini Alto Alentejo z rastočim številom prebivalcev.

Ko se je na Portugalskem pred petimi leti začela recesija, se je Nabeiro težav lotil s svojim običajnim optimizmom: »Partnerjem sem povedal, da nočem niti slišati o krizi. Prodaja je padla, a smo se že pobrali.« Tudi v najtežjih časih ni hotel odpustiti niti enega delavca. »Težave mojih delavcev so moje težave in obratno,« je prepričan Rui Nabeiro.

Deli s prijatelji