ČAS JE ZA PIKNIK

Zelenjava, sir in ohlajeno sadje, meso pa s česnom

Objavljeno 12. junij 2014 16.35 | Posodobljeno 12. junij 2014 16.36 | Piše: Alenka Kociper

Sezona piknikov je na vrhuncu, in čeprav se zdi organizacija druženja v naravi ob hrani in pijači enostavna, vendarle zahteva dober premislek. Na seznam živil za piknik ne pozabimo dodati sadja, ne pozabimo deske za rezanje, noža, papirnatih brisač in vrečke za smeti!

Na žaru.

Sicer se nam lahko zgodi, da bomo lačni ali žejni ali še huje, da bomo hrano metali proč. Ali da bomo morali jesti z rokami, če bomo pozabili pribor. Najbolje, da si vnaprej pripravimo seznam hrane in potrebnih pripomočkov, da bodo neprijetna presenečenja čim manj verjetna.

Naša stara družba iz študentskih časov je ohranila lepo navado občasnega druženja. Resda je priložnosti veliko manj kot pred leti, a vsaj en piknik na leto si še zmeraj privoščimo, običajno pred počitnicami, preden se razbežimo na vse konce in kraje.

Glede organizacije smo v vseh letih preizkusili že vse mogoče, odvisno, ali gre za kakšno praznovanje rojstnega dne ali za srečanje kar tako. V tem primeru si organizacijo delimo, nekdo poskrbi za meso, drugi za zelenjavo, tretji za pijačo in tako dalje.

Kakšno uro okoli predvidenega začetka seveda zvonijo telefoni za zadnja usklajevanja, toda še zmeraj se lahko zgodi, da na koncu vsi pozabimo na sol ali olje ali še kaj pomembnejšega. A kot dobri improvizatorji še nikoli nismo ostali lačni in žejni.

Za mesojedce

Osnova povprečnega piknika je še vedno meso, čeprav večina vse raje posega tudi po zelenjavi. Res pa ta, če ne gre za družbo vegetarijancev, še vedno velja za prilogo.

Torej najprej določimo, koliko bo mesa in kakšno bo ter kdo ga bo začinil. »Najprej moramo vedeti, kakšna bo zbrana družba, koliko otrok, moških, žensk. Otroci ne bodo posegali po pikantnih klobasah, ampak jim bolj teknejo hrenovke. V vsakem primeru naj bo izbira pestra, čevapčiči, ražnjiči, kotleti, piščančje perutničke, pa različne klobase za žar,« pravi mesar Jože Škorjanec s Kozjanskega, ki nam je svetoval tudi, kako naj meso začinimo, če bomo to storili sami: »Kupite lahko že marinirano, lahko pa ga začinite po svojem okusu. Sam ne pretiravam z dišavnimi zelišči, za osnovo imam sol, poper in olje pa, seveda, nepogrešljivi česen, ki naj bo vedno sveže olupljen in stisnjen.«

Jože svetuje, naj meso začinimo že večer, preden ga bomo pekli, saj bo tako imelo polnejši okus.

Premislimo tudi, koliko ga kupiti. Izkušeni pravijo, da bo dovolj do pol kilograma na osebo, če bomo pripravili veliko prilog, pa kakšnih deset dekagramov manj. Pečemo ga počasi in sproti, da bo vedno sveže in tako najbolj slastno.

Poseben žar za vegetarijance

Izbira zelenjave je v poletnem času tako velika, da najbrž ne bo težav. Poleg klasičnih bučk, melancanov in gob lahko na žaru popečemo papriko, paradižnik, korenje, čebulo in seveda krompir.

Če imamo raje surovo zelenjavo, jo postrežemo v solati ali ponudimo narezano brez dodatkov. Zelenjava je okusna, če jo pečemo skupaj z mesom, nad čimer pa seveda ne bodo navdušeni vegetarijanci. Da bomo vsi zadovoljni, zanje pripravimo poseben žar, kjer bomo pekli samo zelenjavo in morda še sir.

Zelenjave in prilog, potrudimo se še s kakšno omako, naj bo dovolj, da se bodo najedli tudi tisti, ki mesa ne uživajo.

Pri zelenjavi je težje določiti, koliko po osebi je bomo pojedli. A če nam bo ostala, jo bomo lahko porabili še naslednji dan, saj se ne pokvari tako hitro kot sveže meso.

Tudi steklenica navadne vode

Na seznam živil za piknik ne pozabimo dodati kruha in sadja, ki bo, zlasti ohlajeno, prijetno osvežilo v poletni vročini.

Poleg vseh možnih pijač imejmo na zalogi kakšno steklenico navadne vode, ki v hudi vročini še najbolj odžeja.

Ko smo pripravili seznam hrane, ne pozabimo na pripomočke in dodatke: krožniki, jedilni pribor, sklede, deska za rezanje, nož, papirnate brisače, vrečke za smeti, sol, poper, olje, kozarci, pa seveda kakšna miza in stoli. 

Deli s prijatelji