EKONOMIKA GOSPODINJE

Za vsako ponev liter vode

Objavljeno 06. september 2012 08.30 | Posodobljeno 06. september 2012 08.30 | Piše: Mateja Muršec

Domačini na Obali varčneje ravnajo z vodo, kar večinoma ni posledica ozaveščenosti, ampak bolj cene.

Smrad iz odtokov je neprijeten, a ne tako trdovraten, da mu ne bi mogli biti kos.

Pred kratkim mi je mama Greta, kot imenujem prijateljevo babico, povedala zgodbo, kako so se v njeni mladosti v času nevihte vsi zbrali v kuhinji in molili. Še vedno jo je strah grmenja. Pa ne zaradi nerazložljivih travm. Če bi namreč strela udarila ravno v njihov hlev ali hišo, bi ostali brez vsega. Preprosto bi bili lačni. Vedno se mi je zdelo neumno poslušati o stresu v službi, družbi ali drugače v življenju. Danes je to pač moderno. Če nimaš stresne službe, pač nisi »in«. Resda vedno obstaja možnost, da to službo izgubiš. Ampak potem zelo verjetno dobiš nadomestilo ali vsaj nekaj hrane pri humanitarni organizaciji. Se pravi, tudi če izgubiš to stresno službo, ni veliko možnosti, da boš res umrl od lakote. Povsem drugače je bilo v časih, ko po besedah današnjih karieristov še ni bilo stresno. Če je toča potolkla pridelek, ni bilo kaj jesti. Dobesedno.

Višja cena vode

Gretina zgodba v kombinaciji s trenutno sušo daje misliti, kaj je v resnici stres. Proti temu, da ni vode, je en zaplet v službi resnično postranska zadeva. Verjetno tudi zaradi domnevnega stresa večina ljudi kar pozablja na to. Čeprav na Obali že nekaj časa opozarjajo, da vode ni, še vedno na vsakem koraku opazimo potratno ravnanje z njo. Ljudje se prhajo skoraj vsakič, ko pridejo iz morja, perejo avtomobile, ceste … Domačini resda manj. Pa niti ne toliko zaradi ozaveščenosti. Žal nas k varčnemu ravnanju privede edino položnica. Cena vode na Obali je namreč dvakrat višja kot na celini.

image

Voda je luksuz, ki se ga ne zavedamo

Od prijatelja izvem, da se poraba vode za štiričlansko družino giblje med 20 in 30 kubičnimi metri na mesec. Verjetno tisti, ki je porabijo 20, malo bolj varčno ravnajo z njo. Posodo raje pomivajo v stroju, ko si umivajo zobe ali se milijo, zapirajo vodo. Pa niso zaradi tega prav nič bolj umazani ali žejni. Že s preprostim preizkusom izmerim, da v trenutku, ko se obrnem in s kuhinjske police vzamem posodo, ki naj bi jo oprala pod tekočo vodo, izteče pol litra vode. In če to storim pri vsakem obroku desetkrat, 30-krat na dan in v enem mesecu skoraj tisočkrat … Po vsakem nedeljskem družinskem kosilu bi tako porabila od 20 do 30 litrov vode.

Cena kubičnega metra vode na Obali stane 1,5 evra

Potem za enako količino odštejemo še 1,3 evra za odvajanje in čiščenje. Torej nas en kubik porabljene vode stane 2,8 evra. In če štiričlanska družina povsem enak učinek doseže z razliko 10, bi to pomenilo, da lahko prihranijo 28 evrov na mesec oziroma kar 336 na leto.

Deli s prijatelji